admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2


W trakcie rozprawy granicznej strony będące w sporze chcą zawrzeć ugodę. Jedna z nich oświadcza „wyrażam zgodę na propozycję sąsiada pod warunkiem, że sąsiad przestawi płot na swój koszt”. Sąsiad oświadcza: „zgadzam się o ile w ten sposób zakończy się spór”. Co powinna zawierać ugoda w tej sprawie? Czy powyższe oświadczenia mogą być jej treścią?

 

§ 21. Treść aktu ugody
1. Akt ugody powinien zawierać wybrane elementy z protokołu granicznego, a ponadto:
1) opis przedmiotu sporu z podaniem granic wskazanych przez strony oraz wynikających z dokumentacji,
2) opis wzajemnych ustępstw,
3) szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody,
4) informację, że zawarta ugoda posiada moc ugody sądowej.
2. Akt ugody sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 14. Ugoda
1. Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadzi do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy.
2. Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.
3. Po sporządzeniu aktu ugody geodeta wykonuje czynności, o których mowa w § 11 pkt 2 i 4 tj. 2) stabilizuje punkty graniczne, 4) wykonuje pomiar granicy, a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu.

 

Czy powyższe oświadczenia mogą być jej treścią?

Powyższe oświadczenia nie mogą być treścią ugody granicznej. Zgodnie z § 14. 2 rozporządzenia Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem. Przedmiotem rozgraniczenia jest zawsze kwestia ustalenia przebiegu granicy, a nie lokalizacja płotu, czy inne kwestie niezwiązane z przebiegiem granicy. Poza tym strony postępowania, czyniąc w ugodzie granicznej względem siebie wzajemne ustępstwa, mogą zmieniać istniejący stosunek prawny związany z przebiegiem linii granicznej określającej zasięg prawa własności, nie mogą natomiast w dowolny sposób go kształtować. Rolą geodety jest, aby do takich sytuacji nadużywania prawa nie dochodziło.

 

Wzór aktu ugody:

 

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości
Log in to comment