admin@uprawnienia-geodezyjne.pl


  1. Budynek na działce, która chce sprzedać właściciel został wzniesiony tak, że przekracza granice i usytuowany jest częściowo na działce sąsiada. Dane o budynku pochodzą z inwentaryzacji, granicę z założenia egib. W jakiś sposób postąpić aby budynek miał jeden identyfikator działki na której jest usytuowany.
  2. Był rysunek. Dwie sąsiednie działki należą do jednego właściciela: pierwsza o nr 35 i powierzchni 1.2 ha, użytki Br, R i Ps zabudowana budynkiem mieszkalnym położonym w rogu działki; druga o nr 36 i powierzchni 0.75 ha, użytki R, Ps oraz Wp. Tereny rolne, Brak MPZP. Budynek na działce 35 wybudowany na podstawie WZ na budynek w zabudowie zagrodowej. Był narysowany projekt  podziału działki 35 na 35/1 o powierzchni 0.25 ha z budynkiem i 35/2 o powierzchni 0.95 ha. Czy jest możliwy taki podział? Jeśli tak to jakie dokumenty sporządza geodeta i do jakich organów je składa? Co robi właściciel? Czy możliwa jest sprzedaż działek 35/2 i 36 osobie fizycznej, która nie jest rolnikiem?
  3. Była opisana działka rolna którą geodeta ma podzielić (w każdym razie z powierzchni wynikało że można z potrącenia). Dwie linie graniczne nie są ustalone i brak wiarygodnych materiałów w PODGiK dotyczących ich przebiegu. W terenie nie stawiła się jedna strona - brak możliwości zgodnego wskazania przebiegu granicy. Co powinien zrobić geodeta? Jakie są elementy mapy z projektem podziału nieruchomości rolnej i co można przy tym podziale zastosować ( potrącenie).
  4. Do geodety zgłosił się współwłaściciel nieruchomości zabudowanej z zapytaniem o możliwości wyjścia ze współwłasności?
  5. Droga konieczna - kiedy można ją znieść bez wynagrodzenia? Gdzie w KW wpisane są informacje odnośnie służebności? W jaki sposób oznacza się służebności na mapach?
  6. Geodeta ma przeprowadzić podział rolny działek. Działki mają powierzchnie 0.3200 ha i 1.2000 ha. Jedna granica nie jest ustalona. Współwłaściciel jednej z działek sąsiednich nie zjawił się na gruncie - nie można ustalić stanu ostatniego spokojnego posiadania. Co zrobi geodeta? Jakie elementy zawiera dokument sporządzony przy tym podziale i co można zastosować?
  7. Jakie decyzje mogą być wydane przy rozgraniczeniu nieruchomości? Co geodeta ma zrobić kiedy odtworzy granice na podstawie dokumentacji, a jedna ze stron wyraźnie się temu sprzeciwi? Czy może być wydana decyzja o rozgraniczeniu w takiej sytuacji?
  8. Jakie są możliwe decyzje przy rozgraniczeniu? komu przekazuje się szkic graniczny?
  9. Jakie skutki prawne wywołuje wykonanie inwestycji dróg publicznych (ZRID)? Co sie dzieje z gruntami które maja ustalony trwały zarząd w pasie drogowym? Jaka jest szerokość drogi w ciągu pieszo - jezdnym?
  10. Klient ma działkę rolną o powierzchni 17 ha. Chce żeby mu zrobić wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych. Kiedy spiszemy protokół wznowienia, wyznaczenia a kiedy protokół ustalenia? Jaka jest podstawa prawna tych protokołów, co stanowi treść tych protokołów? Co według ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne należy zrobić z oryginałem protokołu?
  11. Klient ma działkę rolną. Działka ta objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z której trzeba wydzielić fragment na poszerzenie drogi powiatowej. Jaki użytek będzie miało to poszerzenie? Odpowiedź uzasadnij?
  12. Na jakiej podstawie aktualizuje się księgi wieczyste i ewidencję gruntów i budynków? W jaki sposób można doprowadzić do zgodności te zapisy w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
  13. Opisz aktualizację danych w KW i w EGiB. Na jakiej podstawie można sprostować błędne oznaczenie w KW?
  14. Podział rolny - kiedy jest możliwy, jakie podstawy prawne i przykłady? Czy to jest możliwe podział kilku działek jednocześnie? Czy taki podział można objąć jednym zgłoszeniem prac i wykonać jedną mapę podziałową?
  15. Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. Czy mógł to zrobić i dlaczego? Kiedy rozgraniczenie przeprowadzane jest z urzędu? Co zawiera szkic graniczny? Czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda?
  16. Protokół przyjęcia granic - kiedy zawiadamiamy strony i co w przypadku, gdy strona nie może brać udziału przez wizytę lekarska i poinformuję o tym geodetę?
  17. Przez obręb na którym prowadzona jest modernizacja płynie rzeka. Proszę określić jak powinno się przedstawić w operacie opisowo kartograficznym granice tej rzeki?
  18. Rozgraniczenie nieruchomości. Czy podczas jednego postepowania rozgraniczeniowego można sporządzić akt ugody i protokół graniczny?
  19. W jaki sposób ustalić granicę rzeki podczas przeprowadzania modernizacji ewidencji gruntów i budynków? Jak ustala się linię brzegu?
  20. W jakich sytuacjach rozgraniczenie przeprowadza się z urzędu? Czy prokurator może złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania z urzędu w zakresie rozgraniczenia? Czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać zawarta ugoda i wydana decyzja rozgraniczeniowa? Jakie muszą zostać spełnione warunki łącznie aby wójt/burmistrz/prezydent miasta wydał decyzję o rozgraniczeniu?
  21. Właściciel chciał sprzedać działkę, ale się nie da, bo cześć jego budynku leży na działce sąsiada. Dane dotyczące granic pochodzą z założenia ewidencji, a budynek z inwentaryzacji. Co zrobić żeby budynek miał tylko identyfikator działki właściciela.
  22. Właściciel nieruchomości zgłosił się do geodety w celu wznowienia znaków granicznych. Twierdzi, że działka była kiedyś rozgraniczana? Co robi geodeta? Jakie czynności geodety odzwierciedla protokół wznowienia? Co robi geodeta jeśli odnajdzie znaki graniczne w terenie? Czy musi w takiej sytuacji sporządzić protokół?
  23. Właściciel zgłosił się do geodety o podział geodezyjny swojej nieruchomości która składa się z 3 działek ewidencyjnych. Co zrobi geodeta, jaki tryb można zastosować? Czy może być jedno zgłoszenie pracy geodezyjnej?
  24. Właściciel złożył do starosty wniosek o przeprowadzenie klasyfikacji z urzędu. Czy możliwe jest przeprowadzenie takiej klasyfikacji? Uzasadnij odpowiedź. Co to jest gleboznawcze klasyfikacja gruntów? Jaka jest minimalna powierzchnia konturów klasyfikacyjnych?
  25. Wójt zleca rozgraniczenie. Geodeta odnajduje znaki i osnowę, ale strony nakłaniają geodetę do spisania aktu ugody. Co robi geodeta? Kiedy dochodzi do spisania aktu ugody i co ten dokument zawiera?
  26. Wymień wszystkie znane przypadki zakończenia postępowania rozgraniczeniowego decyzją administracyjną?
  27. Wznowienie znaków granicznych - kto, kiedy i w jakiejś sytuacji? Co należy zrobić, jeśli przy zwrotce otrzymamy informacje, że osoba nie żyje?
  28. Zasiedzenie - jakie przepisy to regulują? Na działce rolnej o pow. 0.0900ha ogrodzenie biegnie inaczej niż granice działki ewidencyjnej. Co robi geodeta, jaką mapę sporządza i według jakich przepisów. Według jakich przepisów można wydzielić taką działkę? Co zawiera mapa do celów prawnych?

Log in to comment