Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 4. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 239 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 108 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Obsługa geodezyjna inwestycji wymaga konieczności wejścia z pomiarami na teren sąsiedniej nieruchomości. Proszę opisać warunki i sposób postępowania wynikające z obowiązującego prawa w przypadku odmowy przez właściciela tej nieruchomości umożliwienia pomiaru.
Obsługa geodezyjna inwestycji wymaga konieczności wejścia z pomiarami na teren sąsiedniej nieruchomości. Proszę opisać warunki i sposób postępowania wynikające z obowiązującego prawa w przypadku odmowy przez właściciela tej nieruchomości umożliwienia pomiaru.
Prace związane z obsługą budowy mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.
Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych niezbędne jest wejście na teren sąsiednich nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. W razie nie uzgodnienia warunków właściwy organ na wniosek inwestora, w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku, rozstrzyga w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości i przy uznaniu zasadności wniosku inwestora określa granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania. Inwestor po zakończeniu robót obowiązany jest do naprawienia ewentualnych szkód związanych z działalnością geodety.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
2. Jakie są etapy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych. Jakie czynności wykonuje geodeta na poszczególnych etapach?
Jakie są etapy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych. Jakie czynności wykonuje geodeta na poszczególnych etapach?
Proces inwestycyjno-budowlany to tok czynności związanych z realizacją oraz oddaniem do użytku danej inwestycji budowlanej. Składają się na niego różne etapy, tj. ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, projektowanie, pozwolenie na budowę, realizacja oraz oddanie inwestycji do użytku.
Etapy:
- Faza przygotowawcza
- Projektowanie i uzyskanie odpowiednich decyzji
- Wykonanie Mapy do Celów Projektowych
- Realizacji inwestycji budowlanej zakończenie inwestycji
- Założenie osnowy realizacyjnej, jeżeli charakter inwestycji tego wymaga
- Wytyczenie obiektów budowlanych
- Geodezyjne obsługa budowy i montażu
- Pomiar przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych
- Zakończenie budowy
- Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów lub ich elementów
- Utrzymanie obiektów budowlanych
- Okresowe pomiary przemieszczeń i odkształceń
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne
-
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
3. W zależności od wymagań technicznych i użytkowych przepisy wprowadzają klasy dróg. Proszę je wymienić, zaczynając od drogi o najwyższych parametrach, podając ich oznaczenia. Ponadto proszę podać, jakich gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych nie zalicza się do użytku gruntowego o nazwie „drogi - dr”.
W zależności od wymagań technicznych i użytkowych przepisy wprowadzają klasy dróg. Proszę je wymienić, zaczynając od drogi o najwyższych parametrach, podając ich oznaczenia. Ponadto proszę podać, jakich gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych nie zalicza się do użytku gruntowego o nazwie „drogi - dr”.
Drogi dzielą się na klasy, które są oznaczone symbolem literowym lub opisowo (§ 11 drogi):
- A ‒ autostrada;
- S ‒ ekspresowa;
- GP ‒ główna ruchu przyspieszonego;
- G ‒ główna;
- Z ‒ zbiorcza;
- L ‒ lokalna;
- D ‒ dojazdowa.