- Był rysunek rzutu poziomego budynku podobny do rys. 6 z załącznika do rozporządzenia w sprawie usytuowania budynków z tą różnicą, że miara 4 m do okna w ścianie nierównoległej do granicy była narysowana z drugiej strony okna (tak że okno było bliżej niż 4 m od granicy). Była informacja, że budynek ma 6 m wysokości. Czy można tak usytuować budynek? Czy rozbiórka tego budynku wymaga pozwolenia na rozbiórkę. Podać definicje kondygnacji?
- Co to jest budynek gospodarczy? Kiedy wymagane jest zgłoszenie? Warunki odległości od granicy w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej budynku (ściana bez okien i drzwi w odległości mniejszej niż 1.5m)?
- Co to jest budynek, jakie budynki wykazuje się w EGiB a jakie w BDOT500, do jakiej grupy w BDOT500 należy ruina zabytkowa, kiedy i jak robi się kontrolę GPS i na jakich punktach?
- Co to jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza? Przy jakich budynkach jest wymaga i jaki to zbiór danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej?
- Co to jest przyłącze gazowe, co jest wymagane przy rozpoczęciu jego budowy, kiedy jest wymagana informacja o zgodności usytuowania sieci z projektem i kto ją wykonuje?
- Co to jest przyłącze kanalizacyjne? Co jest przedmiotem pomiaru wysokościowego? Jakie są wymagane dokładności takiego pomiaru?
- Czy tyczenie obiektów budowlanych podlega zgłoszeniu prac do odgik? Jakie dokumenty się sporządza podczas tyczenia, kto i gdzie robi wpis? Kto prowadzi dziennik budowy? Kto odpowiada za wytyczenie obiektów budowlanych?
- Definicja mapy zasadniczej - w jakie formie jest prowadzona przez organ i do kiedy? Na jakich mapach sporządzany jest plan zagospodarowania przestrzennego, jakie mapy składa do wniosku inwestor przy realizacji celu publicznego?
- Do czyich zadań należy koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu? Kto zgłasza wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć? Czy propozycje usytuowania sieci można przedstawić na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii mapy zasadniczej? Inwestor chce wytyczyć obiekt budowlany w terenie - ile czasu mamy na zgłoszenie pracy?
- Geodeta dokonuje inwentaryzacji powykonawczej. Czy suterena i piwnica będzie wykazana na mapie zasadniczej? W jakich układach (poziomym i pionowym) wykonany będzie pomiar?
- Geodeta ma wykonać mapę do celów projektowych, a zamierzeniem budowalnym jest posadowienie budynku w odległości 3.2 m od granicy działki. Co powinien zrobić? Kto i jak podpisuje mapę do celów projektowych? W jaki sposób dokonuje się pomiaru odległości między budynkami/obiektami budowlanymi?
- GESUT - rozwiń skrót i podaj definicję? Jakie są rodzaje sieci kanalizacyjnej? Jak tworzy się opisy sieci na mapie zasadniczej? Jakie są oznaczenia sieci uzbrojenia terenu?
- Inwentaryzacja sieci uzbrojenia terenu - zasady przy pomiarze, dokładność pomiaru rzędnych sieci? Jak postępujemy w przypadku inwentaryzacji i stwierdzenia niezgodności z planem zagospodarowania?
- Inwestor chce wybudować taras 70 metrów kwadratowych. Uzasadnij czy taka inwestycja wymaga pozwolenia na budowę? Czy można go wybudować 1.3 m od granicy działki?
- Inwestor planuje wybudować budynek jednorodzinny na działce o szerokości 15m. Jakie odległości od granic należy zachować dla budynków? Czy inwestor może się zbliżyć do granicy na 1.5m? Opisz ustalenie przebiegu granic przy wykonywaniu MDCP?
- Jakie dokumenty wykorzystuje geodeta do wytyczenia budynku? Kto i gdzie dokonuje wpisu po wytyczeniu, na kim spoczywa obowiązek wytyczenia, kiedy należy ujawnić użytek Bp?
- Jakie prawa mają osoby wykonujące samodzielnie funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii? Obowiązki właściciela na gruncie? Co grozi właścicielowi nieruchomości za niewpuszczenie geodety na grunt? Czy może tak zrobić? Kiedy geodeta nie może wejść na grunt?
- Jakie warunki musi spełniać budynek jednorodzinny jeśli brak jest dostępu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej? W jakiej bazie i jak przedstawia się studnie na mapie zasadniczej? W jakiej odległości od drogi publicznej można wybudować studnię ?
- Kto jest stroną, w przypadku odmowy przez organ aktualizacji bazy EGiB, po przyjęciu operatu z inwentaryzacji powykonawczej?
- Kto zatwierdza projekt osnowy szczegółowej, co to jest obiekt małej architektury, metody zakładania osnowy pomiarowej wysokościowej, którą z nich nie można mierzyć kanalizacji i dlaczego?
- Które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kiedy? Czy wymienione poniżej obiekty budowalne wymagają wykonania w/w czynności geodezyjnych? Proszę uzasadnić odpowiedź: - suszarnie kontenerowe o powierzchni zabudowy 25 m2; - miejsca postojowe dla samochodów osobowych do 12 stanowisk włącznie; - przydomowa oczyszczalnia ścieków 8m3/dobę. Czy wymienione powyżej obiekty budowlane wymagają dokonania uzgodnienia na naradzie koordynacyjnej?
- Piwnica i kondygnacja podziemna? Jaka jest wymagana przepisami prawa odległość od granicy działki kondygnacji podziemnej? A później były podane dane, powierzchnia i wysokość budynku i czy ten budynek będzie wymagał decyzji o rozbiórkę i odpowiedź uzasadnić?
- Prawa geodety i obowiązki właściciela nieruchomości w związku z wykonywaniem prac geodezyjnych? Właściciel nieruchomości uniemożliwia geodecie wstępu na grunt objęty pomiarem - co mu za to grozi?
- Projektowana sieć uzbrojenia terenu (obiekt liniowy o długości 1.3 km) ma być usytuowana 2 m od granicy działki której punkty graniczne nie spełniają warunków dokładności dla szczegółów 1 grupy. Czy musimy robić ustalenie i czy możemy to zrobić w zgłoszeniu, którego celem jest mapa do celów projektowych?
- Proszę opisać obowiązki inwestora związane z budową przyłącza wodociągowego. Jakie prace geodezyjne powinien wykonać geodeta w związku z budową tego przyłącza.
- Sieć telekomunikacyjna podziemna. Podaj warunki położenia sieci telekomunikacyjnych podziemnych? Czy jest możliwość zbliżenia pionowego z siecią gazową na odległość 0.25m? Czy geodeta musiał zgłosić pracę do organu wykonując tyczenie tej sieci? Jak potwierdza wykonanie tyczenia?
- Starosta wydał decyzję o odmowie przyjęcia do zasobu materiałów zawartych w operacie technicznym. Co w tej sytuacji może zrobić geodeta?
- Treść klauzuli urzędowej. Czy mapa zasadnicza w obecnym stanie prawnym może być prowadzona w innej formie niż w postaci bazy danych?
- W oparciu o co wykonuje się pomiar przy mapie do celów projektowych? W jakich układach wykonuje się pomiar? Jakie warunki powinna spełniać wysokościowa osnowa pomiarowa? Wymień metody/techniki założenia osnowy pomiarowej wysokościowej? Wymień warunki zakładania osnowy metodą kinematyczną GNSS?
- Warunki lokalizacji telekomunikacyjnych linii kablowych podziemnych w pasie drogowym drogi publicznej? Czy odległość pionowa telekomunikacyjnej linii kablowej od ścianki gazociągu może wynosić 0.25m?
- Wykonawca otrzymał zlecenie na wykonanie mapy do celów projektowych. W zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie budynku w odległości 1.5 m od granicy działki. Jakie czynności musi wykonać geodeta przy wykonywaniu takiej mapy? Czy w operacie powinna znaleźć się mapa porównania z terenem jeśli nie stwierdzono żadnych zmian, czy wystarczy sama informacja w sprawozdaniu technicznym? Jakie prawa ma geodeta wykonujący prace geodezyjne? Jak potwierdza się wykonanie tyczenia, jaki dokument oraz komu się przekazuje?
- Zbliżenie sieci telekomunikacyjnych do podziemnej sieci elektroenergetycznej?