Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 1. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 406 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 123 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. W trakcie pomiaru wykonywanego w celu opracowania mapy do celów projektowych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, okazało się, że na przedmiotowej działce oraz na działce sąsiedniej, należącej do innej jednostki rejestrowej, znajdują się zadrzewienia i zakrzewienia których nie wykazano w ewidencji gruntów i budynków. Jak powinien w takim przypadku postąpić wykonawca pracy geodezyjnej sporządzając mapę do celów projektowych. Jakie elementy powinna zawierać mapa poza elementami mapy zasadniczej.
W trakcie pomiaru wykonywanego w celu opracowania mapy do celów projektowych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, okazało się, że na przedmiotowej działce oraz na działce sąsiedniej, należącej do innej jednostki rejestrowej, znajdują się zadrzewienia i zakrzewienia których nie wykazano w ewidencji gruntów i budynków. Jak powinien w takim przypadku postąpić wykonawca pracy geodezyjnej sporządzając mapę do celów projektowych. Jakie elementy powinna zawierać mapa poza elementami mapy zasadniczej.
Treść mapy do celów projektowych w zakresie konturów użytków gruntowych i konturów klas gleboznawczych musi być zgodna z treścią mapy ewidencyjnej (§ 79. 1 standardy).
Aktualizacja użytków gruntowych nie jest konieczna na obszarze otaczającym teren planowanej kubaturowej inwestycji budowlanej, a także na obszarze planowanym wyłącznie pod działania inwestycyjne, mające na celu przeprowadzenie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji (§ 79. 2 standardy).
2. Co to jest przyłącze kanalizacyjne? W jakich sytuacjach geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza sieci uzbrojenia terenu nie jest wykonywana w wykopie? Czy przepis prawa dopuszcza takie sytuacje? Proszę wyjaśnić w jakim przypadku konieczne jest zamieszczenie informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu. Kto, zgodnie z obowiązującymi przepisami może być autorem takiej informacji?
Co to jest przyłącze kanalizacyjne? W jakich sytuacjach geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza sieci uzbrojenia terenu nie jest wykonywana w wykopie? Czy przepis prawa dopuszcza takie sytuacje? Proszę wyjaśnić w jakim przypadku konieczne jest zamieszczenie informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu. Kto, zgodnie z obowiązującymi przepisami może być autorem takiej informacji?
Przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej (Art. 2 zzw).
3. W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni 55m2. Jakie opracowanie geodezyjne będzie niezbędne do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia? Jaka powinna być skala i treść tego opracowania? Jakie są ograniczenia związane z redakcją? Jakie warunki usytuowania powinny być zachowane przy budowie budynku gospodarczego w zabudowie jednorodzinnej w stosunku do granicy działki?
W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni 55m2. Jakie opracowanie geodezyjne będzie niezbędne do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia? Jaka powinna być skala i treść tego opracowania? Jakie są ograniczenia związane z redakcją? Jakie warunki usytuowania powinny być zachowane przy budowie budynku gospodarczego w zabudowie jednorodzinnej w stosunku do granicy działki?
W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni 55m2. Jakie opracowanie geodezyjne będzie niezbędne do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia? Jaka powinna być skala i treść tego opracowania? Jaka powinna być skala i treść tego opracowania? Jakie są ograniczenia związane z redakcją
Rolnik będzie potrzebował mapę do celów projektowych.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
Art. 34. 3. Projekt budowlany zawiera:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii, obejmujący:
...
Art. 27a. Obowiązki inwestora i kierownika budowy w trakcie projektowania i budowy obiektu budowlanego
W trakcie projektowania i budowy obiektu budowlanego wykonanie czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa w rozumieniu art. 2 objaśnienie pojęć pkt 2a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii zapewnia:
1) inwestor – w zakresie opracowania mapy do celów projektowych na potrzeby wykonania projektu budowlanego;
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
1. Treścią mapy do celów projektowych są szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły terenowe i informacje, w tym miary liniowe.
2. Treść i skalę mapy do celów projektowych dostosowuje się do rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego.
3. Przy redakcji mapy do celów projektowych stosuje się oznaczenia i symbole graficzne obiektów właściwe dla treści mapy zasadniczej, a jeżeli na mapie występują również inne obiekty, należy na niej umieścić stosowną legendę.
Jakie warunki usytuowania powinny być zachowane przy budowie budynku gospodarczego w zabudowie jednorodzinnej w stosunku do granicy działki?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 12. Odległości budynków od granicy działki
Budynek
obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Żródło: Ustawa Prawo budowlane