Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 1. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 482 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 115 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie:
- budynku mieszkalnego,
- ogrodzenia trwałego,
- konturu użytku gruntowego,
- granicy działki o nie utrwalonych załamaniach,
oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
Ponieważ budynki, ogrodzenia trwale należą do I grupy dokładnościowej przy pomiarze szczegółów terenowych pomiar bezpośredni powinien być wykonany z dokładnością 0.10 m względem poziomej osnowy geodezyjnej, niestabilizowane granice działek do II grupy dokładnościowej z dokładnością 0.30 m, a kontur użytku gruntowego należący do III grupy dokładnościowej z dokładnością 0.50 m względem osnowy.
Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na (§ 31. 1 standardy):
- przedstawieniu obiektów krzywoliniowych za pomocą linii łamanych;
- przedstawieniu obiektów obszarowych za pomocą linii łamanych lub punktów;
- pominięciu punktów wyznaczających obiekt, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia jego reprezentacji geometrycznej;
- pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego.
Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym pomija się punkt sytuacyjny, jeżeli odchylenie tego punktu od linii wyznaczonej przez dwa sąsiednie pomierzone szczegóły terenowe nie przekracza (§ 31. 2 standardy):
- w przypadku I grupy szczegółów terenowych — 0,10 m;
- w przypadku II grupy szczegółów terenowych — 0,30 m;
- w przypadku III grupy szczegółów terenowych — 0,50 m.
Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym (§ 31. 3 standardy):
- elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu, których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50 m, pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu;
- przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
Zasady generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków (§ 31. 4 standardy).
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (standardy)
2. Przedsiębiorstwo Geodezyjne otrzymało zlecenie na wykonanie wytyczenia domu mieszkalnego na terenie rolnym, przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne. Pierwotnie były to grunty orne V klasy gleboznawczej. Czy praca geodezyjna podlega zgłoszeniu do właściwego organu i następnie przekazaniu danych i dokumentów (jakich i czego dotyczących) do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
Przedsiębiorstwo Geodezyjne otrzymało zlecenie na wykonanie wytyczenia domu mieszkalnego na terenie rolnym, przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne. Pierwotnie były to grunty orne V klasy gleboznawczej. Czy praca geodezyjna podlega zgłoszeniu do właściwego organu i następnie przekazaniu danych i dokumentów (jakich i czego dotyczących) do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
Tak, praca geodezyjna polegająca na tyczeniu budynku podlega zgłoszeniu do właściwego organu służby geodezyjnej i kartograficznej.
Wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych zgłasza prace geodezyjne lub prace kartograficzne przed ich rozpoczęciem (Art. 12.1 pgik):
3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
d) wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu.
3. Główne elementy planu zagospodarowania działki lub terenu? Jaki dokument geodezyjny jest porzrebny do sporządzenia planu zagospodarowania działki? Na podstawie jakich opracowań robi się ww. plan? Co zawiera szkic tyczenia? Kto odpowiada za zapewnienie geodezyjnego wyznaczenia obiektu budowlanego w terenie?
Odpowiedź na to pytanie nie została jeszcze opracowana. Znasz odpowiedź? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.