Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 1. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 406 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 123 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Przedmiotem inwentaryzacji jest budynek stacji transformatorowej, łącznie z przyłączami energetycznymi. Proszę podać jakie materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będą podlegały aktualizacji i w jakim zakresie.
Przedmiotem inwentaryzacji jest budynek stacji transformatorowej, łącznie z przyłączami energetycznymi. Proszę podać jakie materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będą podlegały aktualizacji i w jakim zakresie.
Następujące materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będą podlegały aktualizacji:
- Dokumentacja szczegółowej osnowy geodezyjnej poziomej i pionowej wykorzystanej przy pomiarze inwentaryzacyjnym (operat osnów) w zakresie opisów topograficznych punktów osnowy.
- Jeśli pomiar kontrolny wykazał różnice w nawiązaniu liniowym punktu osnowy do trwałych szczegółów terenowych
- Jeżeli zostały usunięte szczegóły terenowe, do których był nawiązany liniowo punkt osnowy
- Jeśli powstały nowe trwałe szczegóły terenowe do których dodatkowe nawiązanie liniowe punku osnowy ułatwi jego odszukanie w terenie
- Mapa zasadnicza
- Aktualizacja w zakresie budynku oraz uzbrojenia podziemnego
- Ewidencja gruntów i budynków
- Aktualizacja mapy ewidencyjnej oraz operatu ewidencji gruntów i budynków zakresie ujawnienia budynku oraz ewentualnej zmiany sposobu użytkowania gruntu
- Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia podziemnego
- Ujawnienie w danych GESUT informacji przestrzennych i opisowych dotyczących przyłączy energetycznych
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie MRRiB z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
- -
2. Proszę podać podstawę prawną zakładania baz danych BDOT500 i GESUT. Proszę podać wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji tych baz, a także proszę scharakteryzować grupy szczegółów terenowych.
Proszę podać podstawę prawną zakładania baz danych BDOT500 i GESUT. Proszę podać wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji tych baz, a także proszę scharakteryzować grupy szczegółów terenowych.
Podstawa prawna zakładania bazy danych BDOT500 i GESUT to Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz pzrepisy wykonawcze do tej ustawy tj.:
-
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej - BDOT500;
-
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT - GESUT.
Dla obszaru całego kraju zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczące m.in. geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (Art. 4. 1a pgik).
Dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000 (Art. 4. 1b pgik).
3. Proszę o wskazanie przepisów prawnych, określających (ogólnie) obiekty budowlane, podlegające obowiązkowi geodezyjnego wyznaczenia w terenie, a następnie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jaka dokumentacja stanowi podstawę do ustalenia danych do tyczenia obiektów budowlanych? Jakie zbiory danych podlegają aktualizacji wynikami geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?
Odpowiedź na to pytanie nie została jeszcze opracowana. Znasz odpowiedź? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ewidencja gruntów i budynków
system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie, w sposób jednolity dla kraju, informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach władających lub gospodarujących tymi gruntami, budynkami lub lokalami.
Źródło: Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne
Mapa zasadnicza
wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów.
Źródło: Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne
Dokumentacja
materiały i informacje powstałe w wyniku wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych, opracowane zgodnie ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie.
Punkt osnowy
rozumie się przez to punkt, który ma położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na którym wyznaczono wielkość fizyczną, charakterystyczną dla określonego rodzaju osnowy, oraz błąd jej wyznaczenia, ma niepowtarzalny numer, został oznaczony w terenie znakiem geodezyjnym, ma sporządzony opis topograficzny oraz którego dane są umieszczone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym prowadzonym przez uprawniony do tego organ.
Źródło: Rozporządzenie MAiC z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
Budynek
obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Żródło: Ustawa Prawo budowlane
BDOT500
baza danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000, o której mowa w art. 4 ust. 1b Ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.