Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 2. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 377 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 91 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Jakie przesłanki mogą stanowić o podjęciu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czynności poprzedzających wszczęcie postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości. W jakiej formie następuje wszczęcie tego postępowania?
Jakie przesłanki mogą stanowić o podjęciu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czynności poprzedzających wszczęcie postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości. W jakiej formie następuje wszczęcie tego postępowania?
Przesłankami mogą być:
- wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, posiadających ponad 50% powierzchni gruntów, które mają być objęte scalaniem i podziałem,
- ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w którym określono obszary wymagające przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu,
- posiadanie przez gminę na obszarze przewidzianym do scalenia i podziału ponad 50% powierzchni gruntów stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste gminy.
2. Co stanowi - w rozumieniu ewidencji gruntów i budynków - granicę lądowego terytorium obszaru Polski od strony wybrzeża. Jaka jest zasada ustalania tej granicy? Czy i jak jest ona ustalona w Polsce.
Co stanowi - w rozumieniu ewidencji gruntów i budynków - granicę lądowego terytorium obszaru Polski od strony wybrzeża. Jaka jest zasada ustalania tej granicy? Czy i jak jest ona ustalona w Polsce.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy I Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
§ 3. Zakres terytorialny ewidencji
Ewidencja obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem morza terytorialnego.
3. Właściciel nieruchomości zgłosił się do geodety w celu wznowienia znaków granicznych. Twierdzi, że działka była kiedyś rozgraniczana? Co robi geodeta? Jakie czynności geodety odzwierciedla protokół wznowienia? Co robi geodeta jeśli odnajdzie znaki graniczne w terenie? Czy musi w takiej sytuacji sporządzić protokół?
Właściciel nieruchomości zgłosił się do geodety w celu wznowienia znaków granicznych. Twierdzi, że działka była kiedyś rozgraniczana? Co robi geodeta? Jakie czynności geodety odzwierciedla protokół wznowienia? Co robi geodeta jeśli odnajdzie znaki graniczne w terenie? Czy musi w takiej sytuacji sporządzić protokół?
Pierwszą czynnością jaką robi geodeta jest zgłoszenie pracy geodezyjnej właściwemu miejscowo staroście. Po zgłoszeniu i otrzymaniu z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej materiałów wyjściowych może zweryfikować słowa właściciela nieruchomości o rozgraniczeniu nieruchomości. W przypadku braku takich danych w ODGiK, może również pozyskać dokumenty dotyczące przebiegu granic do właściciela nieruchomości.
Po analizie dokumentów archiwalnych, geodeta powinien dokonać wywiadu terenowego podczas którego odszukuje stabilizację punktów granicznych. Jeżeli geodeta odnajdzie znaki graniczne w terenie to okazuje je właścicielowi i z wykonanych prac kompletuje operat techniczny.
W przypadku gdy stabilizacja została zniszczona geodeta może dokonać wznowienia znaków granicznych o ile istnieje dokumentacja pozwalająca na wykonanie takich czynności.