Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 2. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 300 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 82 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. W jaki sposób ustala się i wykazuje granice działek do celów ewidencji gruntów i budynków. Proszę podać 3 ogólne zasady, wg hierarchii ich ważności, oraz podać jakie dokumenty dotyczące ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych tworzy geodeta.
W jaki sposób ustala się i wykazuje granice działek do celów ewidencji gruntów i budynków. Proszę podać 3 ogólne zasady, wg hierarchii ich ważności, oraz podać jakie dokumenty dotyczące ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych tworzy geodeta.
Przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wedłg następującej hierarchii:
- Granice ustalone według stanu prawnego (rozgraniczenie, podział, scalenie i wymiana, scalenie i podział, prawomocne postanowienie sądowe lub ostateczna decyzja administracyjna, w których ustalono granice według stanu prawnego),
- Granice ustalone przy zakładaniu, na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, katastru nieruchomości i ewidencji gruntów i budynków;
- Granice ustalone i pomierzone obecnie w trakcie zakładania lub modernizacji ewidencji gruntów i budynków - jeżeli brak jest dokumentacji wymienionej powyżej lub jeżeli zawarte w tej dokumentacji dane nie są wiarygodne, dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.
2. Czy możliwe jest podjęcie z urzędu przez radę gminy postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości.
Czy możliwe jest podjęcie z urzędu przez radę gminy postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź
Postępowanie w sprawie scalenia i podziału nieruchomości można podjąć z urzędu jeżeli:
- w planie miejscowym określono obszary wymagające przeprowadzenia scalen i podziałów,
- na obszarze przewidzianym do scalenia i podziału gmina jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym ponad 50% powierzchni gruntów.
3. Jakie dokumenty nie znajdujące się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym mogą stanowić podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości.
Jakie dokumenty nie znajdujące się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym mogą stanowić podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości.
Dokumenty nie znajdujące się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym mogą stanowić podstawę ustalania przebiegu granic nieruchomości, jeżeli:
stanowią całość lub część operatu pomiarowego lub katastralnego,
zawierają podpis wykonawcy i datę sporządzenia dokumentu lub istnieje możliwość ustalenia wykonawcy i takiej daty,
można stwierdzić, że zostały one sporządzone w wyniku dokonania pomiarów na gruncie i użyte do opracowania mapy nieruchomości, której przebieg granic jest ustalany, lub nieruchomości bezpośrednio z nią sąsiadującej,
zostały sporządzone przez osoby i organy, których wykaz stanowi załącznik 1 do rozporządzenia w sprawie rozgraniczania nieruchomości (patrz poniżej).