admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
233
egzaminów w bazie
Zakres 1
447
wszystkich pytań opisowych
Zakres 1
338
opracowanych pytań opisowych
Zakres 1

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.

 
Geodeta prowadzący prace jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego starostą (geodetę powiatowego) o fakcie zniszczenia znaku państwowej osnowy geodezyjnej opisując stan zastany na gruncie.

Starosta (geodeta powiatowy) po otrzymaniu zawiadomienia o zniszczeniu znaku przeprowadza niezwłocznie sprawdzenie stanu znaku i ustala protokolarnie okoliczności jego zniszczenia oraz ew. osoby za to odpowiedzialne (właścicieli gruntów, na których był posadowiony znak geodezyjny). Następnie przekazuje protokół z czynności wyjaśniających marszałkowi województwa, a gdy dotyczy to punktu podstawowej osnowy geodezyjnej I i II klasy - również Głównemu Geodecie Kraju.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

eskampista Avatar
eskampista odpowiedział w temacie: #7808 2018/06/27 15:37
takie pytanie, opisane czynności dotyczą obowiązków związanych ze zniszczeniem znaku geodezyjnego, czy nie powinna być zamieszczona wzmianka o dalszym postępowaniu w sprawie zakładaniu osnowy? jako że zakładanie osnowy III kl. wiąże się z innym zakresem uprawnień. Moim zdaniem powinna być jeszcze umieszczona informacja w stylu " do dalszych prac związanych z zakładaniem osnowy III kl. należy zastosować odpowiednie przepisy oraz standardy techniczne w sprawie zakładania osnowy szczegółowej"