Na wniosek projektanta należy opracować mapę do celów projektowych w skali 1:1000 wraz z warstwicami. Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego takiej mapy dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?
W celu kontroli prawidłowości opracowania rzeźby terenu należy przeprowadzić pomiary kontrolne. Dla terenów przedstawionych za pomocą warstwic należy wykonać pomiar sposobem niwelacji profilów podłużnych i poprzecznych. Odległości między pikietami w profilu podłużnym nie powinny być większe niż 50m, natomiast odległości między przekrojami poprzecznymi nie powinny przekraczać 100m. Dla każdego sprawdzonego w ten sposób profilu należy określić średni błąd rzeźby terenu wykreślonej na danym pierworysie wysokościowym.
Średnie błędy nie powinny przekraczać:
- 1/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu do 2o
- 2/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu od 2-6o
- 3/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu większym od 6o
W przypadku map w skali 1:1000 cięcie warstwicowe wynosi 1,0m więc błędy nie powinny przekraczać (w zaokrągleniu do 0,1m):
- 0,3m dla terenów o nachyleniu do 2o
- 0,7m dla terenów o nachyleniu od 2-6o
- 1,0m dla terenów o nachyleniu większym od 6o
Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów.
Podstawa prawna:
R MSWiA w sprawie standardów [...]
Instrukcja g-4 jako przepis uszczegóławiający