admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/02/08 20:21 #4007

  • lprzybek
  • lprzybek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 6
Co można podać jako podstawy prawne i gdzie szukać niektórych informacji?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lprzybek.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/02/08 20:52 #4009

  • marcinn
  • marcinn Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14

lprzybek napisał: Co można podać jako podstawy prawne i gdzie szukać niektórych informacji?


- jakim jest modułem? Nie do końca wiem o co chodzi. Generalnie zestaw składa się z odbiornika i kontrolera (współczesne zestawy). Odbiornik współczesny to moduł zawierający w sobie różne podzespoły (antenę, moduł gsm, moduł radiowy itp.). Ale w pytaniu najwyraźniej chodzi o starsze modele, gdzie antena i odbiornik to dwa różne elementy. A więc antena ( np. topcon pga-1) odbiera sygnały, natomiast odbiornik (np. ashtech XII), który jest połączony kablem z anteną, przetwarza i rejestruje dane. Więc odbiornik jest modułem przetwarzającym i rejestrującym dane.
- odbiornik może pełnić rolę stacjonarną (stanowiącego stację referencyjną) lub odbiornika ruchomego
- antena odbiera zapewnia odbiór sygnałów emitowanych przez satelity
- pomiar wysokości anteny należy wykonać przed i po zakończeniu sesji z dokładnością do 0.01m
- odbiorniki mogą być ustawianie na punktach bazowych (osnowach geodezyjnych ) lub na punktach pomiarowych.
- metodę GNSS można wykorzystywać przy pomiarach syt-wys jeżeli zostaną zachowane warunki §8-15 std

Podstawa: standardy+ wiedza własna

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/02/08 21:15 #4010

  • DOMGEO
  • DOMGEO Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 25
Niestety normy są objęte prawami autorskimi więc nie mogę udostępnić.
odpowiedź jest w normie PN-ISO 9849:2003 w pkt. 1.6
do tego §8 standardów

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/02/09 08:28 #4017

  • JANUSZ S.
  • JANUSZ S. Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 40
  • Otrzymane podziękowania: 9
w wytycznych g1.12 lub z zaleceniach GGK z 2011 jest napisane min. o sprzecie - ja bym jeszcze przytoczył te zalecenia co do zakrycia horyzontu i pomiarze kontrolnym ze standardów
G1.12
§ 19 Sprzęt pomiarowy
1. Do pomiarów metodą RTK wykorzystuje się odbiorniki dwuczęstotliwościowe mające moż-
liwość odbioru poprawek VRS lub FKP.
2. Wewnętrzne ustawienia odbiornika należy dostosować do danego typu odbiornika i metody
pomiaru.
3. Należy zapewnić centryczne i poziome ustawienie anteny nad wyznaczanym punktem z dokładnością
przewidzianą dla konkretnego typu zdania geodezyjno-kartograficznego.
4. Moduł komunikacji powinien umożliwiać odbiór poprawek RTK oraz wymianę informacji
potrzebnych do uzyskania tych poprawek poprzez transmisję GSM/GPRS lub przy zastosowaniu
innych metod.
5. Zaleca się, aby oprogramowanie kontrolera sterującego pracą odbiornika GNSS umożliwiało
wizualizację parametrów obserwacji satelitów, postępu i jakości rozwiązania, w szczególno-
ści takich jak:
1) liczba obserwowanych satelitów,
2) wartości współczynnika PDOP,
3) średnie błędy współrzędnych wyznaczanego punktu,
4) typ rozwiązania: autonomiczne, DGNSS, float, fixed
6. Zastosowanie do pomiarów metodą RTK innych odbiorników niż opisane w punkcie 1, wynikać
może z postępu technicznego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiek190

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/03/10 20:24 #4376

  • Marszałek
  • Marszałek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 20
  • Otrzymane podziękowania: 1
Koledze zdającemu na 4 za powołanie się na instrukcje odjęli 1 punkt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/03/13 14:50 #4384

  • CoDiZan
  • CoDiZan Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Przepraszam za słownictwo ale to pytanie jest z DUP.Y
nie za bardzo wiem o co chcą zapytać i mam wrażenie ze osoba pisząca pytanie tez nie bardzo wiedziała co robi
widzę tu po pierwsze 4 pytania wiec jeśli zrozumiałem przekaz to.
A) Jest odbiornikiem sygnału radiowego w SEGMENCIE Użytkownika
B) Odbiornika sygnałów radiowych wysyłanych z segmetu kosmicznego i naziemnego
C) JEŚLI CHODZI O WYLICZENIE POZYCJA TO CHYBA ZALEŻNY CZY DZIAŁA ON W SIECI CZY W TECHNICE ROVER\HOME CZY TEZ W TECHNICE STATYCZNEJ
Tu bym sie chyba podparł wikipedia

Dokładność urządzeń GPS to temat wzbudzający wiele emocji ze względu na brak jednolitego systemu pomiaru tego parametru. Popularny wskaźnik CEP odnosi się do statystycznego udziału punktów o zadanej dokładności w całym ich zbiorze. Innymi słowy CEP (80%) 1–3 m oznacza, że 80% uzyskanych pomiarów mieści się w zakresie błędu 1–3 metra, przy czym nie wiadomo nic o pozostałych 20% pomiarów. W praktyce więc niewiele wiadomo o rzeczywistych osiągach urządzenia. Dodatkowo sytuację komplikuje definicja błędu pomiaru, którą producenci wykorzystują przy podawaniu parametrów urządzeń.

D) wszędzie tam gdzie istnieje możliwość :) a dokładniej tam gdzie PDOP nie przekracza warunków opisanych w G1.12
ALE GENERALNIE NIE WIEM NIE WIEM NIE WIEM


PS.
DOMGEO
CYTOWANIE NORMY NIE JEST ZABRONIONE
A $8 RACZEJ rozumiem ze dotyczy pomiarów w technice kinematycznej RTK/RTN czego nie widzę w pytaniu
nie każda praca musi a nie które nawet nie powinny być wykonywane w technice kinematycznej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez CoDiZan.

Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki 2017/03/13 15:29 #4385

  • DOMGEO
  • DOMGEO Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 25
Pytanie zostało już opracowane przez autorów forum. Pozdrawiam
uprawnienia-geodezyjne.pl/index.php/zakr...6-r-zakres-1?id=1271

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.124 s.