admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu 2024/04/04 12:51 #22561

  • MPB93
  • MPB93 Avatar Autor
  • Z dala
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 7
Jedno z pytań z ostatniego egzaminu zakres 2 (pojawiło się tu na forum):
Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. czy mógł to zrobić i dlaczego. kiedy rozgraniczenie przeprowadzane jest z urzędu. co zawiera szkic graniczny. czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda.

Wątpliwą dla mnie kwestią jest czy prokurator może złożyć wniosek o przeprowadzenie rozgraniczenia..
"Postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się z urzędu przy scaleniu gruntów, a także jeżeli jest brak wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają przeprowadzenie rozgraniczenia." - art. 30 ust, 2 pgik
Odpowiedziałabym, że przeprowadzenie postępowania rozgraniczeniowego z urzędu jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadkach wymienionych wyżej. Jednak czy prokurator ma interes prawny w tym aby złożyć taki wniosek do wójta? Proponowany przeze mnie zarys odpowiedzi:

Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu. czy mógł to zrobić i dlaczego.
?

Kiedy rozgraniczenie przeprowadzane jest z urzędu?
Postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się z urzędu przy scaleniu gruntów, a także jeżeli jest brak wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają przeprowadzenie rozgraniczenia." - art. 30 ust, 2 pgik


Co zawiera szkic graniczny?
Szkic graniczny w tym przypadku jest elementem protokołu granicznego (§ 20 uts. 1 pkt 8 rn).
Szkic graniczny powinien zawierać:
1) rozmieszczenie linii i punktów granicznych, oznaczonych zgodnie z opisem znajdującym się w protokole granicznym lub akcie ugody,2) rysunek rzutu poziomego trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia przebiegu granicy,3) podstawowe miary określające położenie punktów granicznych względem siebie oraz elementów zagospodarowania terenu,4) numery działek i oznaczenie ksiąg wieczystych, w których działki te zostały ujęte, lub zbiorów dokumentów oraz imiona i nazwiska właścicieli rozgraniczanych nieruchomości,5) kierunek północy  (§22 rn)
czy w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym może zostać sporządzony protokół graniczny i ugoda.
Tak,  jeżeli postępowanie dotyczy więcej niż jednego odcinka granicy spornej.
Akt ugody sporządza się oddzielnie dla każdej linii granicznej która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy (§ 14 rn). Zatem akt ugody należałoby sporządzić dla linii granicznej, w zakresie której ugoda została zawarta. Niezależnie od tego dla innej z linii objętej rozgraniczeniem (nie objętej ugodą!) można sporządzić protokół graniczny. W postępowaniu administracyjnym dotyczącym rozgraniczenia nieruchomości priorytetem jest ustalenie granicy na podstawie znaków i śladów granicznych, map i innych dokumentów. W razie gdy ustalenia przebiegu granicy nie można wykonać na podstawie zebranych dowodów, geodeta przyjmuje oświadczenia stron dotyczące przebiegu granicy (art. 31 pgik, § 12 rn). Dopiero w przypadku wykluczenia tych dwóch opcji geodeta nakłania strony do zawarcia ugody.
Zatem podsumowując - w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym możliwe jest sporządzenie protokołu granicznego i ugody, jednak nie mogą one dotyczyć tych samych linii granicznych (odcinków granic).
Ugoda - kończy postępowanie (aktu ugody sporządzonej przez geodetę posiada moc ugody sądowej - w/b/p umarza postępowanie jako bezprzedmiotowe (105 kpa))  - art. 31 ust 4 pgik
Na podstawie dokumentacji rozgraniczeniowej, w tym protokołu granicznego, po przyjęciu operatu do pzgik i ocenie go jako materiału dowodowego przez w/b/p, organ wydaje dezycję rozgraniczeniową (art. 33 pgik).

Tylko co z kwestią wniosku złożonego przez prokuratora?
Za tę wiadomość podziękował(a): Sebastian1988

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prokurator złożył wniosek do gminy o przeprowadzenie rozgraniczenia z urzędu 2024/04/07 17:04 #22566

  • ziuteq90
  • ziuteq90 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 2
z KPA wynika, że może:
Art. 182. Prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sebastian1988, MPB93

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.037 s.