admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 15:48 #21731

  • Mona25
  • Mona25 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 7
Jaka dokumentacja geodezyjna (co ona zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedzenie przed sądem powszechnym?

Czy w przypadku kiedy zasiedzenie obejmuje całą działkę potrzebna jest jakaś mapa do zasiedzenia?


§ 24. 1. Na potrzeby podziałów nieruchomości, typowych postępowań sądowych i administracyjnych sporządza się:
1) mapy do celów prawnych:
g) mapy gruntów objętych wnioskiem w sprawie stwierdzenia nabycia prawa własności na skutek zasiedzenia, zwane dalej „mapami do zasiedzenia”.
Określamy granice działki i sporządzamy taka mapę?

A w przypadku gdy zasiedzenie obejmuje jedynie część działki musi być podział tak więc:

1) mapy do celów prawnych:
a) mapa z projektem podziału nieruchomości, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 100 usta-wy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - w trybie art. 95 ust. 4) realizacja roszczeń do części nieruchomości?

Czy orientuje się ktoś jak to wygląda w praktyce?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 16:31 #21732

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
W praktyce w każdym przypadku jest to mapa do celów prawnych z tytułem mapa do zasiedzenia:
-jeżeli jest to część działki to dodatkowo wykaz zmian gruntowych z naniesionym podziałem,
- jeżeli cała działka to przed wykonaniem przeprowadza się wznowienie/ wyznaczenie/ ustalenie aby określić powierzchnię zasiedzenia działki. 

Zazwyczaj takie mapy sporządza biegły sądowy na zlecenie sądu, choć ostatnio widziałem przypadek że została ona dołączona do wniosku (sporządził ją geodeta na zlecenie klienta).

Choć nie wiem czy przy mapie do zasiedzenia nie powinno to się nazywać wykaz zmian danych ewidencyjnych zamiast gruntowych, choć dla mnie logiczne wydaje się gruntowych skoro to nie jest czynność techniczna, a objęta będzie postanowieniem sądu.

§ 27.1pkt 3wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących obiektów objętych podziałem, sporządzony zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji gruntów i budynków, który może być sporządzony także w formie odrębnego dokumentu.

27.4  Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio przy opracowaniu innych map do celów prawnych, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 16:40 #21733

  • Mona25
  • Mona25 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 7

W praktyce w każdym przypadku jest to mapa do celów prawnych z tytułem mapa do zasiedzenia:
-jeżeli jest to część działki to dodatkowo wykaz zmian gruntowych z naniesionym podziałem,
- jeżeli cała działka to przed wykonaniem przeprowadza się wznowienie/ wyznaczenie/ ustalenie aby określić powierzchnię zasiedzenia działki. 

Zazwyczaj takie mapy sporządza biegły sądowy na zlecenie sądu, choć ostatnio widziałem przypadek że została ona dołączona do wniosku (sporządził ją geodeta na zlecenie klienta).

Czyli jeśli zasiedzenie dotyczy całej działki to tylko określamy jednoznacznie granice i dajemy taką mapę do zasiedzenia, a dodatkowo jest to gdzieś uregulowane jakie dokumenty, niekoniecznie geodezyjne idą do wniosku? Typu wypis i wyrys (gdzieś w opracowaniach przewija się teoria, że jeśli cała działka to tylko wypis i wyrys).
Klienci mojej znajomej przy nieustalonej granicy składali dokumenty bez ustalonej granicy i dokumentacji geodezyjnej do sądu i sąd stwierdził zasiedzenie.... dlatego mam mętlik w głowie jak to właściwie jest.

 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 16:47 #21734

  • SerPiorun
  • SerPiorun Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 34

Choć nie wiem czy przy mapie do zasiedzenia nie powinno to się nazywać wykaz zmian danych ewidencyjnych zamiast gruntowych, choć dla mnie logiczne wydaje się gruntowych skoro to nie jest czynność techniczna, a objęta będzie postanowieniem sądu.

§ 27.1pkt 3wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących obiektów objętych podziałem, sporządzony zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji gruntów i budynków, który może być sporządzony także w formie odrębnego dokumentu.

27.4  Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio przy opracowaniu innych map do celów prawnych, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

Właśnie o to miałem pytać :D
A jaką byś podstawę prawną napisał przy mapie do zasiedzenia?
Bo jeśli z kodeksu cywilnego art. 172 - to wtedy pewnie wykaz zmian danych ewidencyjnych.
Z kolei jeśli z art. 95 4) realizacja roszczeń do części nieruchomości - a tu pewnie wykaz zmian gruntowych, bo z ugn.

Z tego co rozumiem art. 95 4) - dotyczy w trybie administracyjnym spraw związanych z wywłaszczeniem i zwrotem wywłaszczonych nieruchomości,
oraz w trybie sądowym - zasiedzenia.
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 16:51 #21735

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
Ja bym się powołał na standardy techniczne, żadnego aktu prawnego nie znalazłem , że może być wyrys- być może sądowi to wystarczy, drugiemu znów nie wystarczy,
Podstawy prawnej takiego wniosku nie znalazłem, jedynie strony sądów, wzory wniosków i co one zawierają. 

Teraz mi sie przypomniało, ostatnio przeglądałem KW odnośnie kolejki wąskotorowej, podstawą zasiedzenia i załącznikiem do postanowienia był wypis i wyrys( całe działki).
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 16:56 #21736

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52

Choć nie wiem czy przy mapie do zasiedzenia nie powinno to się nazywać wykaz zmian danych ewidencyjnych zamiast gruntowych, choć dla mnie logiczne wydaje się gruntowych skoro to nie jest czynność techniczna, a objęta będzie postanowieniem sądu.

§ 27.1pkt 3wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących obiektów objętych podziałem, sporządzony zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji gruntów i budynków, który może być sporządzony także w formie odrębnego dokumentu.

27.4  Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio przy opracowaniu innych map do celów prawnych, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.Właśnie o to miałem pytać :D
A jaką byś podstawę prawną napisał przy mapie do zasiedzenia?
Bo jeśli z kodeksu cywilnego art. 172 - to wtedy pewnie wykaz zmian danych ewidencyjnych.
Z kolei jeśli z art. 95 4) realizacja roszczeń do części nieruchomości - a tu pewnie wykaz zmian gruntowych, bo z ugn.

Z tego co rozumiem art. 95 4) - dotyczy w trybie administracyjnym spraw związanych z wywłaszczeniem i zwrotem wywłaszczonych nieruchomości,
oraz w trybie sądowym - zasiedzenia.

95.4 to idzie przez gminę, więc wykaz zmian gruntowych. Podział z 95.4 realizowany jest kiedy jest "zgoda" tzn. wybudowałeś u sąsiada płot, budynek on chce  sprzedać ten kawałek ziemi i robisz podział. Stosuje to również do zniesienia współwłasności, choć tutaj dużo zależy od gminy.
Bardziej tutaj wchodziłby podział z 95.3 ( załączam screen ze szkolenia kiedyś ibb.co/cDqgrPk ), ale wtedy to już nie będzie sprawa sądowa i mapa do celów prawnych(zasiedzenie).

 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 17:13 #21737

  • SerPiorun
  • SerPiorun Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 34
Masz rację, pomyliłem.
Art. 95. 3) dotyczy zasiedzenia = nabycie własności z mocy prawa
a art. 95. 4) tutaj jest np. wywłaszczenie części nieruchomości pod budowę drogi publicznej

Z załączonego screena wynika, że zasiedzenie mogłoby się skończyć decyzją administracyjną i nie zahaczyć w ogóle o sąd.
I w sumie to jest logiczne - własność nabyta z mocy prawa (można powiedzieć "zasiedzenie administracyjne") - art. 95 3), wykaz zmian gruntowych i decyzja w/b/p o podziale nieruchomości jeśli właściciel i ten samoistny posiadacz wystąpią ze wspólnym wnioskiem.
Zasiedzenie sądowe - kodeks cywilny art. 172, podejrzewam że tutaj wykaz zmian danych ewidencyjnych i z wnioskiem o zasiedzenie występuje do sąd rejonowego ten samoistny posiadacz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez SerPiorun.

Jaka dokumentacja geodezyjna (co zawiera) jest wymagana w postępowaniu o zasiedz 2023/12/06 17:16 #21738

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
Wg. mnie zasiedzenie sądowe jest wtedy kiedy nie ma zgody na podział przy 95.3 albo kiedy właściciel albo stan prawny jest nieustalony ;P
Za tę wiadomość podziękował(a): SerPiorun

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.076 s.