admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Połączenie działek 2022/06/10 19:37 #18718

  • b_b
  • b_b Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 1
Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było dokonać połączenia działek ewidencyjnych w jedną nieruchomość? Jakie przepisy regulują tą kwestię? Czy właściciel 2 przylegających do siebie działek ewidencyjnych, z których jedna powstała w wyniku decyzji zatwierdzającej podział, może te działki połączyć w jedną?Co wy na to? Jak uargumentować coś w tym pytaniu i w zasadzie jaka odpowiedź? Są głosy w internetach, że tak i są, że nie ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2022/06/18 11:33 #18742

  • Katarzyna O
  • Katarzyna O Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 10
wg mnie muszą być w jednej KW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2022/06/18 12:52 #18743

  • b_b
  • b_b Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 1
A definicja działki z egib? §7 ust.2 pkt 2?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2022/06/18 13:21 #18744

  • katarzyna7280
  • katarzyna7280 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 11
Zgodnie z art. 21 ustawy o Kw i hipoteceWłaściciel kilku nieruchomości stanowiących całość gospodarczą lub graniczących z sobą może żadac połączenia ich w KW w jedną nieruchomość.Art. 22. 1 Ograniczone prawa rzeczowe obciążające całą nieruchomość utworzoną przez połączenie. Nie wpływa to jednak na dotychczasowy zakres wykonywania użytkowania i służebności.Art.22.2Niercuhomości obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi mogą być połączone tylko wtedy , gdy uprawnieni ułożą się do pierwszeństwa tych praw na nieruchomości utworzonej przez połaczenie. TAK, możliwe jest połączenie , które powstały w wyniki podziału nieruchomości i zostały zatwierdzone decyzją. Żaden przepis nie mowi ze skoro jest decyja to nie można połaczyc./

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2022/06/18 13:25 #18745

  • katarzyna7280
  • katarzyna7280 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 11
Chyba żaden akt ptawny nie mowi więcej? Chyba, że się mylę to proszę o odpowiedz.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz_Banaś

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2023/01/15 09:56 #19591

  • M1993
  • M1993 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 0
Aby można było dokonać połączenia działek ewidencyjnych w jedną nieruchomość powinny zostać spełnione następujące warunki:
- sąsiedztwo działek ewidencyjnych à działki stanowiące ciągły obszar gruntu (jednorodne fizycznie)
- nieruchomości są przedmiotem tych samych praw (jednorodne pod względem prawnym) à tzn. przedmiot prawa własności tej samej osoby, współwłasności tych samych osób
- położone w granicach jednego obrębu ewidencyjnego
- działki wydzielone za pomocą granic działek ewidencyjnych
zgodnie z §  7 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy I Technologii 1 z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zatem działki jednorodne fizycznie i prawnie można połączyć w jedną. Mając na uwadze art. 16 § 1 kpa mówiącym o trwałości decyzji administracyjnej oraz § 7 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia egib, który stanowi że „sąsiadujące ze sobą działki ewidencyjne, będące przedmiotem tych samych praw oraz władania tych samych osób lub jednostek organizacyjnych, wykazuje się w ewidencji jako odrębne działki ewidencyjne, jeżeli zostały wyodrębnione w wyniku podziału nieruchomości, a materiały powstałe w wyniku prac geodezyjnych związanych z tym podziałem zostały przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”, aby właściciel 2 przylegających do siebie działek ewidencyjnych mógł te działki połączyć w jedną, z których jedna powstała w wyniku decyzji zatwierdzającej podział, w pierwszej kolejności musiałby wnioskować do odpowiedniego organu o wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzję zatwierdzającą podział działki. Uchylenie, zmiana, stwierdzenie nieważności takich decyzji oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w k.p.a. Przesłanki stwierdzenia nieważności zostały wyczerpująco wyliczone w art. 156 § 1 k.p.a. Nie mogą one podlegać wykładni rozszerzającej, a powinny być interpretowane w sposób dosłowny. Stwierdzenie nieważności decyzji stanowi bowiem wyjątek od zasady stabilności decyzji administracyjnej. Biorąc pod uwagę powyższe, bez wcześniejszego wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji zatwierdzającej podział działki, nie ma możliwości połączenia opisanych działek w jedną.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2023/01/15 20:58 #19610

  • s.geo
  • s.geo Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 1
Przywołany przepis o trwałości administracyjnej wydanych decyzji w sprawie podziału nieruchomości, a tym samym brak możliwości łączenia działek miałby zastosowanie wtedy gdyby chodziło o połączenie działek, które zostały podzielone tą decyzji(np. połączenie działek 150/1 i 150/2)- nie można połączyć,
natomiast sprawa ma się zupełnie inaczej gdy łączone działki powstały w dwóch postępowaniach administracyjnych( np 149/1 i 150/2)- można łączyć,
tak sam można połączyć działki gdy tylko jedna powstała w ramach podziału a druga jest pierwotna (149 i 150/2)- można połączyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2023/01/16 20:22 #19614

  • ŁukaszJJ
  • ŁukaszJJ Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 33
Dlaczego nie można? Konkretna podstawa prawna. Żaden akt prawny nie zabrania dokonania połączenia działek. Wymysły z decyzją w obiegu to rozważania Puzi z któregoś roku.
Nawet w Przeglądzie Geodezyjnym był artykuł - panel ekspertów w którym rozpisywano się na ten temat i nie wskazano żadnego konkretnego przepisu, który by zabraniał połączenia. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez ŁukaszJJ.

Połączenie działek 2023/01/17 05:01 #19617

  • marekszczepan
  • marekszczepan Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 414
  • Otrzymane podziękowania: 180

Dlaczego nie można? Konkretna podstawa prawna. Żaden akt prawny nie zabrania dokonania połączenia działek. Wymysły z decyzją w obiegu to rozważania Puzi z któregoś roku.
Nawet w Przeglądzie Geodezyjnym był artykuł - panel ekspertów w którym rozpisywano się na ten temat i nie wskazano żadnego konkretnego przepisu, który by zabraniał połączenia. 
 
prawo powiatowe

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Połączenie działek 2023/01/21 11:49 #19658

  • Myszka
  • Myszka Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Można łączyć działki sąsiadujące ze sobą należące tego samego właściciela , jeżeli są położone w tym samym obrębie, są jednorodne pod względem prawnym oraz należą do jednej księgi wieczystej. Robiłem tak wielokrotnie, łączyłem działki które wcześniej powstały w wyniku podziału z decyzją, a po połączeniu dzieliłem je na kolejne nowe działki.
Powołałbym się na § 7. 1., § 7. 2. i § 7. 7. rozporządzenia w sprawie EGiB

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Myszka.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.050 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się