admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/01 12:51 #2279

  • polek19a
  • polek19a Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam pytałem niedawno w GUGiK o robotach w ramach jednej inwestycji i dostałem taką odpowiedź:
"Witam,
W odpowiedzi na zapytanie, przekazane pocztą elektroniczną w dniu 9 marca 2016 r. uprzejmie wyjaśniam, że w ramach dużej inwestycji może Pan każdy obiekt lub sieć uzbrojenia terenu traktować jako osobną robotę. Jedna wytyczona/zinwentaryzowana sieć uzbrojenia terenu wykonywana w różnych częściach inwestycji będzie traktowana jako jeden obiekt, nie można dzielić jej na części. Pod jedną pozycją powinna znajdować się jedna praca.
Ponadto informuję, że ostateczne uznanie wykonanych prac wykonywanych w ramach praktyki zawodowej, zawsze należy do Zespołów Kwalifikacyjnych podczas części wstępnej postępowania kwalifikacyjnego."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/12 16:59 #2359

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 18
Drodzy forumowicze. Mam pewne wątpliwości co do zapisów w wymaganiach dotyczących uznania praktyki zawodowej (4 zakres). Otóż: Otóż "Rozporządzenie (...) w sprawie uprawnień zawodowych ..." podaje rodzaj i liczbę prac niezbędnych do uznania praktyki zawodowej zgodnie z załącznikiem nr 2. Dla zakresu 4 jest to:

1) projektowanie, zakładanie i pomiar osnowy realizacyjnej – prace geodezyjne na minimum 3 różnych inwestycjach;
2) pomiary odkształceń i przemieszczeń budowli lub przemieszczeń podłoża – prace geodezyjne przy minimum 2 cyklach pomiarowych;
3) badanie geometrii budowli i urządzeń przemysłowych – minimum 2 suwnice lub 1 szyb windowy lub wieża;
4) geodezyjna obsługa procesu inwestycyjnego na każdym etapie;
5) geodezyjne opracowanie projektu budowlanego – minimum 5 obiektów, w tym nie więcej niż dwa obiekty budownictwa mieszkaniowego;
6) pomiary realizacyjne budynków oraz budowli – minimum 5 budynków oraz 3 budowle;
7) geodezyjna inwentaryzacja budynków oraz budowli – minimum 4 budynki oraz 3 budowle.

Czy waszym zdaniem do prac odnoszących się do pkt. 6 mam podawać nr materiału przyjętego do zasobu w rozumieniu tyczenia lokalizacyjnego i złożenia z tej czynności operatu do ODGiK? Czy autor przepisu miał na myśli prace realizacyjne związane ściśle z geodezyjną obsługą budowy i montażu obiektów budowlanych. Np tyczenie osi na kolejnych kondygnacjach a tego się przecież nie zgłasza..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/12 19:40 #2361

  • demol
  • demol Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
no ok, ale nigdzie nie jest napisane że do dziennika wpisujesz tylko roboty, które podlegają zgłoszeniu. Możesz wpisać inne roboty (a nawet musisz) a w polu ID zasobu wpisujesz "brak" albo coś takiego.
Tak samo dla "jedynki" i tyczenia - nie każde tyczenie podlega zgłoszeniu (już w ogóle w świetle znowelizowanego Prawa Budowlanego "zgłaszalnych" tyczeń nie ma niby aż tak dużo)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/12 19:50 #2363

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Co ma prawo budowlane do zgłaszania tyczeń?:P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/13 17:27 #2373

  • demol
  • demol Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
No niby.. tu mnie masz:P
ale w PGiK co do zgłaszania prac:
"3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:
a) utworzenie lub aktualizacja baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b,
b) wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek
ewidencyjnych,
c) geodezyjna inwentaryzacja obiektów budowlanych,
d) wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu,
e) dokumentacja geodezyjna w postaci map, rejestrów lub wykazów na potrzeby postępowań administracyjnych,
postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych, dotyczących w szczególności: granic nieruchomości,
praw do nieruchomości, zmiany struktury własności nieruchomości, pozwoleń na budowę, zmiany sposobu
użytkowania obiektów budowlanych lub ich części oraz sposobu zagospodarowania nieruchomości."


to i tak jest tylko budynek i sieci.... to moja interpretacja jest błędna? Że jak przyłącze na działce inwestora lub sąsiedniej to nie trzeba tyczyć (prawo budowlane)... czyli nie trzeba zgłaszać?:P

czyli tylko zgłaszamy tyczenia BUDYNKÓW (nie budowli typu parking, droga zjazdowa...?) i sieci uzbrojenia...?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/13 20:04 #2376

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Jeśli nie tyczysz to nie zgłaszasz :D Ale jeśli tyczysz.. ? Moim zdaniem przyłącz jest elementem sieci uzbrojenia terenu, więc trzeba zgłaszać :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez jkbsrwk.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/27 12:15 #2551

  • Quanter
  • Quanter Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 1
Ja z kolei mam takie pytanie - w jaki sposób dokumentowaliście kartograficzne opracowanie mapy do celów projektowych - w szczególności w sytuacji, gdy wyniki pomiaru na mapę numeryczną wprowadza ośrodek. Trochę zastanawia mnie to kartograficzne opracowanie - co w ogóle należy przez to rozumieć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/27 12:34 #2552

  • adzik7
  • adzik7 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 76
  • Otrzymane podziękowania: 33
Ja co prawda mapy do celów projektowych miałam głównie "po staremu", ale u nas w większości nawet jeśli ośrodek prowadził mapy numeryczne, to geodeta sam opracowywał mapę do celów projektowych. Ja w opisie pracy wpisywałam wśród czynności wykonanych "opracowanie mapy do celów projektowych". Jeszcze nie wiem, czy to przeszło, bo nie mam informacji..

Ale logicznie rzecz biorąc nawet jeśli ośrodek kartuje i plotuje mapy to przecież geodeta opracowuje opis itp. Poza tym wydaje mi się absurdalne by to ośrodek drukował mapy, bo co wtedy z dodatkowymi informacjami dla projektanta, które nie wchodzą do baz mapy zasadniczej? co z liniami z planu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/04/27 12:43 #2553

  • monika198954
  • monika198954 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 3
Ja wpisywałam w dzienniku: "opracowałam mapę do celów projektowych" (i albo dotyczyło to opracowanie mapy na podstawie pomiaru i mapy numerycznej otrzymanej z ODGiK albo kalibracji + wekoryzacji i naniesienia pomiarów). Cześć robót miałam w jeden sposób opisane, a część w drugi. Chociaż przy każdej mapie szczegółowo nie opisywałam czy z ODGiK dostałam plik z mapą numeryczną czy rastry. No i wykaz prac został zaakceptowany przez Komisję :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/16 23:33 #2620

  • tommiM
  • tommiM Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam
Chciałbym się dowiedzieć od osób które składały już dzienniczek praktyk i został on zaliczony pozytywnie na następujące kwestie:
1. Jeżeli robiłem duża inwentaryzacje przyłączy dla kilkunastu działek to żeby zaliczyli to jako nie jedna inwentaryzacja a tych planowych siedem to wpisuje kilkukrotnie ten sam nr ID w różnych wierszach dziennika zmieniąjąc tylko nr obiektu?
2. W jaki sposób zgłaszacie tyczenie sieci? Czy jeżeli robię tyczenie a potem dla tej sieci inwentaryzację to może to być zgłoszone jako inwentaryzacja z dołączonym do operatu szkicem tyczenia? Czy taka robota uznawana jest jako tycznie sieci?
3. Czy jedna robota może być wpisana do dziennika kilkukrotnie? np. wpisuje ID roboty jako inwentaryzacje budynku i w drugim wierszu wpisuje tą samą robotę tylko opisuje ją jako zakładanie osnowy pomiarowej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez tommiM.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/17 08:15 #2623

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Ad. 1 Jak zdawałam rok temu to jedno zgłoszenie= jedna robota. Pisałem tylko np. 3 przyłącza + budynek. Ale miałem nadmiar prac, więc nie wiem jak liczyli.
Ad. 2 W normalny :) Jeśli robisz tyczenie i inwentaryzację, to zgłaszasz tyczenie i inwentaryzację. Jeśli w ciągu miesiąca zrobisz inwentaryzację to nie musisz przekazywać dokumentacji z tyczenia.
Ad. 3 Wpisywałem MDCP i w opisie wymieniałem: zakładanie osnowy, kartowanie mapy, aktualizacja zasadniczej itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/17 19:54 #2627

  • adzik7
  • adzik7 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 76
  • Otrzymane podziękowania: 33
Ja wpisywałam podobnie jak jkbsrwk.
Ad. 1. też przyjęłam zasadę jedno zgłoszenie = jedna robota = jedna pozycja w wykazie (z paroma wyjątkami gdzie w jednej robocie były np. dwa zgłoszenia - na granicy powiatów bądź terenach kolejowych)
Ad. 2 Tyczenia i inwentaryzacje wpisywałam jako jedną pozycję - szczegóły w opisie pracy podawałam
Ad. 3. Na mój rozum wpisywanie kilkukrotnie tej samej roboty trochę nie ma sensu, bo braknie Ci dziennika. Ale ekspertem nie jestem :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/17 21:05 #2629

  • JolHad
  • JolHad Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 27
  • Otrzymane podziękowania: 3
Zgodnie z art.44 ust.1 ustawy PGiK
1. Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w
zakresach, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4 i 5, mogą uzyskać osoby, które:
..
4) posiadają rok praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych
drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich
, 2 lata praktyki
zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia
albo 6 lat praktyki zawodowej w przypadku posiadania średniego
wykształcenia geodezyjnego;

Także jak wynika z artykułu praktyka zawodowa liczy Ci się dopiero po uzyskaniu tytułu- i w przypadku mgr jest to 1 rok praktyki , a inżyniera dwa lata

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/17 21:13 #2630

  • JolHad
  • JolHad Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 27
  • Otrzymane podziękowania: 3
chyba czyjeś zapytanie o praktykę zniknęło albo miałam przywidzenia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/05/26 19:07 #2679

  • gagatek13
  • gagatek13 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 64
  • Otrzymane podziękowania: 18
Zawracam się z pytaniem do osób, które pozytywnie przeszły etap weryfikacji dziennika praktyki zawodowej. Czy w wykazie prac w kolumnie 3 można łączyć "zakresy? tak jak w moim załączniku?


Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.070 s.