admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Wymień wszystkie znane przypadki zakończenia postępowania rozgraniczeniowego decyzją administracyjną.

 

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #1340 2015/10/09 20:16
Można prosić podstawę prawną do tego, że starosta jest właściwym organem do postępowania rozgraniczeniowego w przypadku scalenia? Nie mogę znaleźć.
Tusia884 Avatar
Tusia884 odpowiedział w temacie: #2616 2016/05/16 20:03
Zgodnie z PGiK
Art. 35. 1. Na obszarach objętych postępowaniem scaleniowym sprawy sporne związane z ustaleniem przebiegu granic nieruchomości rozstrzyga organ prowadzący to postępowanie, stosując odpowiednio przepisy o rozgraniczaniu nieruchomości.
2. Sprawy o rozgraniczenie nieruchomości, toczące się przed organami administracji państwowej po wszczęciu postępowania scaleniowego, są rozpatrywane w ramach tego postępowania.
3. Decyzja o scaleniu gruntów, wydana w trybie określonym w ust. 1, zastępuje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości.

Postępowanie w sprawie scalenia i wymiany gruntów prowadzi starosta.

Dodam jeszcze dla szerszego poglądu na sprawę:
1) jeżeli właścicielem jednej z rozgraniczanych nieruchomości jest Gmina to wówczas, zgodnie z kpa, przekazuje ona sprawę do SKO, które wyznacza inny organ (może to być np. wójt gminy sąsiedniej)
2) w przypadku gdy rozgraniczana granica jest granicą jednostki ewidencyjnej (czytaj w domyśle granicą gminy) to postępowanie prowadzi organ na terenie którego znajduje się nieruchomość wnioskodawcy