admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2022/01/22 09:07 #17192

  • dar93
  • dar93 Avatar Autor
  • Z dala
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
PGiK:
Art. 24. 2a. Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków podlegają aktualizacji:
1) z urzędu, jeżeli zmiany tych informacji wynikają z:
c) materiałów zasobu,
d) wykrycia błędnych informacji;
2) na wniosek podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, lub władających gruntami na zasadach samoistnego posiadania.

2b. Aktualizacja informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje:
1) w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie:
h) dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z uwzględnieniem art. 20 ust. 2b;

Wg mnie przepisy podane powyżej pozwalają na aktualizacje użytków gruntowych przy MDCP (nie są wskazane konkretne asortymenty prac), czy się mylę i czegoś nie doczytałem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2022/01/22 10:30 #17193

  • navi01
  • navi01 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 2
pytanie jeszcze jaki uzytek na jaki, zadałeś sobie to pytanie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2022/01/25 19:14 #17219

  • dar93
  • dar93 Avatar Autor
  • Z dala
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jasne, że nie chodzi mi o zmianę np. B na R i klasyfikacji gruntów. Ale przypadek kiedy np. cała działka jest zagospodarowana, a na środku stoi budynek mieszkalny, w ewidencji figuruje jako S na RVI to czy po pomiarze zagospodarowania mogę zmienić użytek na B? Normalnie wykonywane jest to w trakcie inwentaryzacji budynku, ale załóżmy, że ewidencji z jakiegoś powodu nie zaktualizowano (częsty przypadek). Teoretycznie przepisy dają mi taką możliwość, jeżeli nie jest wymagana dec. o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2023/01/19 09:16 #19644

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 14
Zagłębił się ktoś może w to pytanie, jak to w końcu jest z tą zmianą użytku ? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2023/01/19 17:09 #19646

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 14
PGiK:
Art. 24. 2a. Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków podlegają aktualizacji:
1) z urzędu, jeżeli zmiany tych informacji wynikają z:
c) materiałów zasobu,
d) wykrycia błędnych informacji;
2) na wniosek podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, lub władających gruntami na zasadach samoistnego posiadania.

2b. Aktualizacja informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje:
1) w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie:
h) dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z uwzględnieniem art. 20 ust. 2b;

Co myślicie o takim toku rozumowania ? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2023/01/19 18:47 #19647

  • Tarmirr
  • Tarmirr Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 12
Nie ma żadnych przeszkód, aby zaktualizować EGiB. Możesz z gruntów rolnych zaktualizować na grunty zabudowane i odwrotnie (wiadomo, że trzeba dołączyć do opracowania odpowiednie dokumenty w tym przypadku: poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię protokołu klasyfikacyjnego oraz opisy odkrywek glebowych). Nigdzie nie jest napisane, że podczas wykonywania mdcp możesz zmieniać tylko BDOT czy GESUT. 

Jeżeli chodzi o podstawy prawne to jak wyżej są wymienione.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2023/01/19 18:53 #19648

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 14
Przemyślałem i sam nie dawno miałem przykład, gdzie "modernizacja wprowadziła" użytek B z III klasy z palca, a właściciel miał załącznik graficzny i decyzje na dokładną powierzchnię. Dzięki. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może zmienić użytek podczas sporządzenia mapy do celów projektowych? 2023/01/19 21:35 #19649

  • Askell
  • Askell Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 28
Pewnie, że można. Ale zmiana nie może być sprzeczna z zasadami załącznika 1 rozporządzenia EGiB

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.044 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się