admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
243
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Czy posiadacz prawa użytkowania może skutecznie wystąpić o pozwolenie na budowę? Wskaż kiedy następuje rozpoczęcie budowy i wymień jakie prace zalicza się do prac przygotowawczych. W jakim dokumencie utrwala się wyniki geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki?

 

Art. 4. Prawo zabudowy nieruchomości gruntowej
Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami.

Art. 3. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;

Art. 41. Prace przygotowawcze na terenie budowy
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
Pracami przygotowawczymi są:

  1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
  2. wykonanie niwelacji terenu;
  3. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
  4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.

W jakim dokumencie utrwala się wyniki geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki?

Wyniki geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym. W obecnym stanie prawnym brak jednak szczegółowych unormowań w tym zakresie, a samo pojęcie szkicu dokumentacyjnego pojawia się w uchylonym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych państwowego zasobu godezyjnego i kartograficznego.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane

  2.  

    Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Log in to comment