admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
118
egzaminów w bazie
Zakres 4
243
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać jakim badaniom i pomiarom powinny być poddane budowle piętrzące? Kto powinien zapewnić wykonanie tych badań i pomiarów? Czy prace geodezyjne dla celów kontroli budowli piętrzących powinny zostać zgłoszone do właściwego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej? Kiedy wykonuje się pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych lub ich elementów?

 

Art. 189.4. Właściciel budowli piętrzącej o piętrzeniu powyżej 0,5 m jest obowiązany zapewnić prowadzenie badań i pomiarów umożliwiających ocenę stanu technicznego oraz stanu bezpieczeństwa budowli, w szczególności:

  1. stanów wód podziemnych, ich filtracji przez budowlę, przez podłoże oraz w otoczeniu budowli;
  2. wytrzymałości budowli oraz podłoża;
  3. stanu urządzeń upustowych;
  4. stanu urządzeń umożliwiających migrację ryb, w tym zachowania ich funkcji kompensacyjnych;
  5. zmian na górnym i na dolnym stanowisku budowli.

 W ramach realizacji obowiązku, o którym mowa powyżej, budowle piętrzące stanowiące własność Skarbu Państwa, zaliczone do I lub II klasy, poddaje się badaniom i pomiarom pozwalającym opracować ocenę stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa dla tych budowli, wykonywanym przez państwową służbę do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących.

Kto powinien zapewnić wykonanie tych badań i pomiarów?

Art. 188. 1. Utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji.

 

Czy prace geodezyjne dla celów kontroli budowli piętrzących powinny zostać zgłoszone do właściwego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej?

Nie. Prace geodezyjne zwiazane z kontrolą budowli piętrzących nie podlegają zgłoszeniu do właściwego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Wyjątkiem mogły by być prace, których wykonanie może skutkować zmianą w bazach danych EGiB, GESUT, BDSOG lub w zbiorach danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (Art. 12 pgik).

 

Kiedy wykonuje się pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych lub ich elementów?

Pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych lub ich podłoża można wykonywać już na etapie budowy, jeżeli są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego, a powstałą dokumentację dołącza się do dokumentacji budowy (§ 23 standardów).

Kontrolę obiektów pzreprowadza się również w czasie ich użytkowania (Art. 62 pb)

Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

  1. okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
    b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
  2. okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
  3. bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

W trakcie kontroli, o której mowa powyżej, należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.

Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania ich częściej, niż zostało to ustalone w pkt. 1, może być określony w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne
  2. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
  4. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Log in to comment