admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
118
egzaminów w bazie
Zakres 4
243
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Kiedy i jakie czynności geodezyjne wykonuje się w celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz jego utrzymania. Jakie są ogólne zasady wykonywania pomiarów odkształceń i przemieszczeń budowli w świetle przepisów prawnych. W jaki sposób dokumentuje się wykonanie tych czynności.

 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz jego utrzymania geodeta wykonuje przejściowe, bądź okresowe pomiary przemieszczeń i odkształceń. W celu zapewnienia możliwości wykonywania pomiarów należy założyć odpowiednią sieć punktów składających się z punktów odniesienia (zamontowanych w miejscach poza strefą oddziaływania budynku, w miejscach które zagwarantuje im stałość) oraz punkty kontrolowane w miejscach dla których chcemy uzyskać ewentualne wyniki dla przemieszczeń, bądź odkształceń budynku.


§ 298. Znaki pomiarowe
1. Dla oceny prawidłowej pracy obiektu inżynierskiego powinny być przewidziane w szczególności:

  1. znaki wysokościowe (repery) na obiektach,
  2. wodowskazy przy mostach.

2. Znaki wysokościowe, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone:

  1. na głowicach tuneli – nie mniej niż 3 sztuki,
  2. na każdej z podpor obiektu mostowego – nie mniej niż 4 sztuki,
  3. po obu stronach przęseł:
    1. nad podporami,
    2. w środku rozpiętości przęseł dłuższych niż 21 m – w pobliżu osi skrajnych dźwigarów lub punktów znajdujących się nad dolnymi krawędziami ustrojów płytowych.

3. Znaki wysokościowe powinny być powiązane ze stałym znakiem wysokościowym, wykonanym z trwałego materiału i posadowionym na gruncie rodzimym poniżej poziomu przemarzania, poza korpusem drogi w niewielkiej odległości od obiektu.
4. Stały znak wysokościowy, o którym mowa w ust. 3, powinien być w miarę możliwości dowiązany do niwelacji państwowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Przy obiektach o długości większej niż 100 m powinny być wykonane dwa znaki, o których mowa w ust. 4, rozmieszczone w pobliżu końców obiektu.
6. Powinno się dążyć do tego, aby obiekty mostowe o długościach nie mniejszych niż 200 m i wymagające stałej obserwacji były wyposażone w stanowiska pomiarowe rozmieszczone poza nimi - w celu umożliwienia cyklicznych pomiarów niwelacyjnych (osiadanie, przechyły podpór, ugięcia przęseł). 

W jaki sposób dokumentuje się wykonanie tych czynności.

Z pomiaru przemieszczeń wykonuje się operat – brak o tym szczegółowej normy prawnej. Skład geodezyjnej dokumentacji definiuje § 36 rozporządzenia w sprawie standardów:

Operat techniczny zawiera:

  1. spis treści;
  2. sprawozdanie techniczne;
  3. dokumentację osnowy pomiarowej, jeżeli taka osnowa była założona;
  4. mapę porównania z terenem i szkice polowe, jeżeli zostały wykonane;
  5. wykazy pomierzonych lub obliczonych współrzędnych punktów szczegółów terenowych;
  6. poświadczone za zgodność z oryginałem kopie innych dokumentów niepochodzących z zasobu, które zostały wykorzystane przez wykonawcę;
  7. dokumentację niezbędną do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jeżeli kierownik zgłoszonych prac geodezyjnych stwierdzi zmiany w tym zakresie podczas ich wykonywania.

 

Przykład dokumentacji z pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli można też znaleźć w wytycznych technicznych G-3.1. Wytyczne te nie stanowią jednak normy prawnej.

Dokumentacja pomiarów przemieszczeń i odkształceń obejmuje:

  1. projekt pomiaru przemieszczeń i odkształceń,
  2. dokumenty dotyczące osnowy:
    − sprawozdanie techniczne,
    − szkice osnowy,
    − opisy topograficzne punktów,
    − dzienniki pomiaru,
    − zestawienie zredukowanych obserwacji, przyjętych do wyrównania
    − wykaz wyrównanych współrzędnych i wysokości;
  3. opisy stabilizacji punktów kontrolowanych i urządzeń pomiarowo-kontrolnych;
  4. dzienniki pomiarów;
  5. zestawienia wyników pomiarów;
  6. opracowania wyników pomiarów dostosowane do wymogów ich interpretacji;
  7. protokoły uzgodnień i posiedzeń dotyczących kontroli bezpieczeństwa obiektu, związane z wyznaczeniem przemieszczeń i odkształceń.

Operat z pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektu lub jego podłoża wchodzi odpowiednio w skład dokumentacji budowy lub eksploatacji.

 

Podstawa prawna:

  1. AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie
  2. NORMA WYCOFANA - PN-N-02211:2000. Geodezja -- Geodezyjne wyznaczanie przemieszczeń -- Terminologia podstawowa
  3. Wytyczne techniczne G-3.1 : 2007. Pomiary i opracowania realizacyjne
  4. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Log in to comment