admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

W jednostkach ewidencyjnych obejmujących miasto i gminę N istnieje obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego określający m.in. przebieg i granice projektowanego obejścia drogowego tego miasta w ciągu istniejącej drogi krajowej. Projektowany odcinek drogi krajowej ma przebiegać przez grunty miasta N oraz przez kilka sąsiednich obrębów wiejskich z gminy N. Burmistrz miasta N, w porozumieniu z wójtem gminy N i w oparciu o odpowiednieuchwały rady miejskiej i rady gminy, chce wystąpić do Rady Ministrów o zmianę granic miasta N oraz gminy N w taki sposób, aby włączyć z gminy do miasta grunty od strony miasta odcięte z obrębów wiejskich przez obwodnicę. Przy założeniu, że Rada Ministrów wyda odpowiedni akt normatywny, proszę wymienić w punktach, jakie kolejne czynności ma wypełnić geodeta uprawniony, który otrzymał zlecenie na przeprowadzenie całości postępowania formalnego i prac technicznych związanych ze zmianą granic jednostek podziału terytorialnego Państwa.

 
Zarys odpowiedzi

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w art. 4, 4a i 4b reguluje m. in. postępowanie w sprawach: tworzenia, łączenia dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic na drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wydanie przez RM odpowiedniego rozporządzenia na wniosek rady gminy/miasta o zmianę granic wymaga dołączenia m. in. niezbędnych dokumentów, map i informacji potwierdzających zasadność wniosku. Tym samym, geodeta uprawniony musi przygotować dla poszczególnych obrębów wiejskich mapy i rejestry powierzchni działek gruntu podlegających wyłączeniu z terenu gminy i przekazywanych do miasta. W tym konkretnym wypadku musi też opracować geodezyjnie projektowaną linię rozgraniczającą drogi i przygotować projekt podziału nieruchomości wzdłuż nowej granicy miasta

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

Myszka Avatar
Myszka odpowiedział w temacie: #6097 2018/01/24 21:24
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w art. 4, 4a i 4b reguluje m. in. postępowanie w sprawach: tworzenia, łączenia dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic na drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wydanie przez RM odpowiedniego rozporządzenia na wniosek rady gminy/miasta o zmianę granic wymaga dołączenia m. in. niezbędnych dokumentów , map i informacji potwierdzających zasadność wniosku. Tym samym , geodeta uprawniony musi przygotować dla poszczególnych obrębów wiejskich mapy i rejestry powierzchni działek gruntu podlegających wyłączeniu z terenu gminy i przekazywanych do miasta. W tym konkretnym wypadku musi też opracować geodezyjnie projektowaną linię rozgraniczającą drogi i przygotować projekt podziału nieruchomości wzdłuż nowej granicy miasta. Czynności geodety uprawnionego są więc następujące:
1) zgłoszenie do PODGiK. wykonania mapy d/c prawnych w tym, projektu podziału nieruchomości, z zastrzeżeniem etapowania prac.
2) wykonanie mapy d/c prawnych opracowanie mapy z projektem podziału nieruchomości, a w tym:
a) ustalenie stanu prawnego nieruchomości, sprawdzenie i ustalenie na gruncie granic istniejących działek, przygotowanie dokumentów do ew. uzgodnienia stanu prawnego nieruchomości w księgach wieczystych i w ewidencji gruntów, opracowanie geodezyjne projektu podziału oraz sporządzenie wykazów zmian gruntowych oraz map i rejestrów gruntów przekazywanych z poszczególnych obrębów wiejskich do miasta
b) wyłożenie operatu technicznego i dokumentów z 1 etapu prac w PODGIK celem uzyskania klauzuli przyjęcia ich do zasobu materiałów geodezyjnych i kartograficznych, a następnie dostarczenie burmistrzowi miasta dokumentacji geodezyjnej jako załącznika do wniosku o zmianę granic miasta N.