admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Kowalski, w dobrej wierze, nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości od Nowaka, którego prawo było ujawnione w księdze wieczystej. Okazał się jednak, że faktycznym użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości jest Iksiński. Prawo Iksińskiego nie było ujawnione w księdze wieczystej. Jaki jest stan prawny nieruchomości po dokonaniu tej transakcji? Proszę uzasadnić odpowiedź.

 

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.

 

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Art. 5. [Rękojmia wiary publicznej]
W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).

Art. 6. [Wyłączenia rękojmi. Zła wiara]
1. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.
2. W złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.
3. Jeżeli do dokonania rozporządzenia potrzebny jest wpis w księdze wieczystej, chwila złożenia wniosku o wpis jest rozstrzygająca dla oceny dobrej lub złej wiary nabywcy. Jednakże gdy rozporządzenie dochodzi do skutku dopiero po dokonaniu wpisu, rozstrzyga dzień, w którym rozporządzenie doszło do skutku.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment