Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2014/03/22 01:00 #1315

  • zmooda
  • zmooda Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 999
  • Otrzymane podziękowania: 198
 
 
Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów...

W jaki sposób przy modernizacji ewidencji ustalana jest linia brzegowa wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi?

 

Podobna treść pytania:

Kto i w jaki sposób przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków ustala linię brzegu cieków naturalnych (rzek).

 

Ustawa prawo wodne (Art. 15, 15b)

W przypadku przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków decyzję o ustaleniu linii brzegu wydaje się z urzędu. Decyzję tą (w przypadku wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi) wydaje właściwy starosta realizujący zadanie z zakresu administracji rządowej na wniosek podmiotu mającego w tym interes prawny lub faktyczny.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2017/10/18 18:10 #5650

  • klio
  • klio Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 49
  • Otrzymane podziękowania: 7
82a. 1.53) Do czasu ustalenia linii brzegu cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych na
zasadach określonych w przepisach art. 15 oraz art. 15a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r.
poz. 469, 1590, 1642 i 2295 oraz z 2016 r. poz. 352) przebieg granic działek ewidencyjnych między gruntami tworzącymi
dna i brzegi tych cieków, jezior i zbiorników a gruntami do nich przyległymi wykazuje się w ewidencji za pomocą danych
ustalonych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu
tej granicy dokonano zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.

Nie wiem czy to poprawne wspominac jeszcze o tym paragrafie, ponieważ tutaj nie dochodzi do ustalenia lini brzegu lecz o przedstawienie jej faktycznego przebiegu. Jednakze moznaby napisac, ze w zwiazku z nieprecyzyjnacia i zawiloscia przepisow prawo wodne omija sie ustalania lini brzegu w modernizacjach i ten paragraf pozwala to obejsc? Co o tym myslicie ?
GEO-KARTO-LINIA.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2018/05/05 12:04 #7320

  • Geodeta_xxx
  • Geodeta_xxx Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 1
zmiana ustawy prawo wodne

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2018/05/05 22:04 #7323

  • Robdon
  • Robdon Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 2
Jak wiadomo od 1 stycznie 2018 obowiązuje nowa ustawa Prawo wodne. Ustalenie linii brzegowej i projekt rozgraniczenia gruntów pod wodami reguluje art. 220.

Jednakże nie doczytałem się w nowej ustawie powiązania ustalenia linii brzegowej z modernizacją gruntów, ani też kiedy ustalenie linii brzegowej przeprowadza się z urzędu (oba zagadnienia pojawiają się w miarę często na opisówce).
Kataster wodny, który funkcjonował w starej ustawie zmienił się na mocy artykułu 538.4 na system informacyjny gospodarowania wodami.

Czy ktoś z Was koleżanki i koledzy ma jakiś pomysł na te dwa zagadnienia? bo może coś ominąłem przy czytaniu..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2018/05/06 20:33 #7327

  • adzik7
  • adzik7 Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 30
Podłączam się do pytania jak to wygląda po zmianie Prawa Wodnego.
Pytanie wiążące modernizację z ustaleniem linii brzegu było ewidentnym odniesieniem do art. 15b starej wersji Prawa Wodnego. Tam też było wskazane kiedy ustalenie linii brzegu robi się z urzędu.
Wg mnie w nowej wersji ustawy nie ma powiązania z modernizacją, ani nie mogę się też doszukać czy ustalenie linii brzegu z urzędu jest możliwe. Samo rozporządzenie o ewidencji gruntów też nie nadąża za zmianami - nadal w końcowych przepisach w par. 82a jest powołane stare Prawo Wodne.
Na dzień dzisiejszy gdyby trafiło mi się takie pytanie, to chyba opisałbym sytuację, że po nowelizacji ustawy ta kwestia została pominięta, a wg nowych przepisów linię brzegu ustala się na wniosek podmiotów mających interes prawny lub faktyczny.
Być może w najbliższym czasie nasi ustawodawcy uregulują tę kwestię, bo ponoć już trwają prace nad zmianą nowej ustawy Prawo Wodne, bo paraliżuje administrację i spowalnia inwestycje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2018/05/06 22:33 #7330

  • Robdon
  • Robdon Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 2
Mam dokładnie takie samo podejście do tematu.
Zastanawiałem się tylko, czy może są jednak jakieś przepisy, które to regulują, a które po prostu ominąłem.

PS. Prawo wodne już miało w tym roku swoją nowelizacją.. 26-04-2018 Dz.U. 2018 poz. 710

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustalanie linii brzegowej wód śródlądowych niebędących drogami wodnymi podczas modernizacji ewidencji. 2020/06/15 22:31 #12576

  • Patryk2403
  • Patryk2403 Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 7
Należy wspomnieć że linia brzegu to nie to samo co granica nieruchomości, i pojawia się teraz pytanie czy wogole należy ją ustalać przy modernizacji... Ja bym się tylko odniols do pragrafu z rozp egib apropo sytuacyjnego pomiaru linii brzegu, bo przecież to są jedyne przepisy które są wiążące przy modernizacji egib.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Patryk2403.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.215 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się