admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

Stanowiska GUGiK i innych organów

Stanowiska GUGiK i innych organów

Stanowiska Głównego Geodety Kraju

Zawarte tutaj dokumenty nie stanowią oficjalnej wykładni prawa, zawierają jedynie stanowiska w danej sprawie.

Display:
Sortuj:
Dobre praktyki dotyczące stosowania §33a rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków

Opracowanie dotyczące wsparcia merytorycznego organów prowadzacych ewidencję gruntów i budynków oraz wykonawców prac geodezyjnych w praktycznym stosowaniu przepisów w zakresie aktualizacji EGiB oraz wykonywania prac geodezyjnych dotyczące stosowania §33a rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków”.

W opracowaniu zwrócono uwagę na istotne elementy niezbędne do prawidłowego stosowania  § 33a  rozporządzenia ws. EGiB zarówno przy wykonywaniu  prac geodezyjnych, w wyniku których zostanie ustalony przebieg granicy działki ewidencyjnej zajętej pod wody, jak również sporządzenia przez geodetę dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz aktualizacji ewidencji gruntów i budynków przez organ prowadzący EGiB. 

Warszawa, 7 listopada 2023 r.

Stanowisko GGK w sprawie liczenia terminu weryfikacji

Stanowisko Głównego Geodety Kraju dotyczące liczenia terminu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.

Terminy weryfikacji, o których mowa w art. 12b ust. 1a pkt 1-3 ustawy Pgik, liczy się od dnia otrzymania przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac. Oznacza to, że do terminu weryfikacji wlicza się dzień przekazania zawiadomienia. W zakresie obliczania ww. terminów nie mają zastosowania zarówno przepisy Kpa jak i Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi, przy obliczaniu terminu określonego w dniach, nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

 

Warszawa, 29 czerwca 2023 r.

Stanowisko MRiRW w sprawie interpretacji przepisów określania zasięgu gruntów zabudowanych i zurbanizowanych

Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące interpretacji przepisów w zakresie określania zasięgu obszarowego gruntów zabudowanych i zurbanizowanych, w odniesieniu do decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.

Warszawa, 30 maja 2022 r.

Stanowisko MRiRW w sprawie określania zasięgu konturów terenów B, Ba, Bi

Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych: tereny mieszkaniowe - B, tereny przemysłowe - Ba, inne tereny zabudowane - Bi.

Warszawa, 10 listopada 2021 r.

Pismo GGK do starostów s sprawie obowiazku zakładania kartoteki budynków przy opracowaniu mapy do celów projektowych

W związku z otrzymanymi sygnałami o występowaniu nieprawidłowości polegającej na narzucaniu wykonawcom prac geodezyjnych obowiązku zakładania kartoteki budynków i sporządzania wykazów zmian danych ewidencyjnych w toku realizacji zleceń, obejmujących m.in. opracowanie map do celów projektowych (w obowiązkowym, trzydziestometrowym pasie oddziaływania zamierzenia projektowego) uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na sposób realizowania ww. zadania w Państwa powiatach.

Starosta nie może zatem żądać od wykonawcy prac geodezyjnych przekazywania szczegółowych danych o budynkach, które to dane nie mogły zostać ustalone w wyniku wykonanych prac geodezyjnych, w szczególności takich do których dostęp lub ich fizyczne posiadanie gwarantują staroście obowiązujące przepisy prawa.

Warszawa, 30 września 2019 r.

Stanowisko GGK w sprawie prywatnych stacji referencyjnych

Stanowisko Głównego Geodety Kraju w sprawie prywatnych stacji referencyjnych.

Do wykonywania geodezyjnych pomiarów satelitarnych metodą GNSS można wykorzystać system ASG-EUPOS oraz inne systemy stacji referencyjnych o ile dane określające położenie stacji tych systemów włączone zostały do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a serwisy tych systemów zapewniają wyznaczenie położenia szczegółów terenowych z wymaganą dokładnością.

Warszawa, 12 grudnia 2013 r.

Stanowisko GGK w sprawie wyrównywania wyników pomiarów uzyskanych metodą RTN

Stanowisko Głównego Geodety Kraju w sprawie wyrównywania wyników pomiarów uzyskanych metodą RTN. Czy geodezyjne pomiary terenowe, wykonane metodą RTN, polegające na założeniu osnowy pomiarowej, wymagają  przeprowadzenia dodatkowych skomplikowanych obliczeń, czyli czy wyniki otrzymywane przez wykonawcę muszą być wyrównywane ściśle?

Warszawa, 12 sierpnia 2014 r.

Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie danych zgromadzonych w PZGiK jako rejestru publicznego

Stanowisko Departamentu Prawnego Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie uznania danych zgromadzonych w operatach technicznych, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, za dane tworzące rejestr publiczny, w rozumieniu ustawy o informatyzacji.

Warszawa, dnia 7 kwietnia 2017 r.

Stanowisko GGK w sprawie ustalania linii brzegowej w trybie bieżącej aktualizacji ewidencji gruntów i budynków

Stanowisko GGK w sprawie ustalania linii brzegowej w trybie bieżącej aktualizacji ewidencji gruntów i budynków.

Warszawa, 28 lutego 2014 r.

Stanowisko LWINGiK w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych oraz udostępniania danych do zgłoszeń i zastosowania zgłoszeń uzupełniających

Stanowisko Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Gorzowie Wlkp. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych oraz udostępniania danych do zgłoszeń i zastosowania zgłoszeń uzupełniających.

Gorzów Wlkp., 19 stycznia 2017 r.

Wyjaśnienia GUGiK do standardów technicznych

Wyjaśnienia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w sprawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w kontekście pytań, jakie w tym zakresie sformułowali przedstawiciele Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych.

 

Warszawa, 29 sierpnia 2012 r.

Stanowisko GGK w sprawie ponownego zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych

Stanowisko GGK w sprawie ponownego zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych.

Czy w przypadku negatywnego wyniku weryfikacji operatu geodezyjnego niezbędne jest złożenie kolejnego zawiadomienia o zakończeniu prac geodezyjnych lub kartograficznych?

Odpowiedź GGK:

Po usunięciu przez wykonawcę nieprawidłowości wskazanych w protokole, wyniki prac geodezyjnych lub kartograficznych podlegać powinny ponownej weryfikacji niezwłocznie, bez konieczności ponownego zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.

Warszawa, 21 października 2016 r.

Stanowisko GGK w sprawie rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych

Stanowisko GGK w sprawie zasad prowadzenia rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych lub prac kartograficznych. W stanowisku poruszona jest też kwestia formularza zgłaszania prac geodezyjnych lub kartograficznych oraz zgłoszenia uzupełniającego.

Jedno zgłoszenie prac geodezyjnych może określać kilka celów lub zakładanych wyników pracy. Zgłaszenie prac geodezyjnych może również zawierać dane określające położenie wielu obszarów, które będą objęte zgłaszanymi pracami.

Warszawa, 30 marca 2015 r.

Stanowisko GGK dotyczące inicjalnej bazy GESUT

Odpowiedź Głównego Geodety Kraju na pytania Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego dotyczące zakładania inicjalnej bazy GESUT.

Warszawa, 26 lipca 2016 r.

Stanowisko GGK w sprawie udostępniania materiałów PZGiK

Stanowisko Głównego Geodety Kraju dotyczące kwestii udostępniania danych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. GGK pisze: "Wnioskodawca we wniosku określa, jakie materiały zasobu powinny być udostępnione oraz określa ich zakres, formę i postać. Jednakże, organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny może udostępnić tylko te materiały, które znajdują się w zasobie."

Warszawa, 19 maja 2016 r.

Stanowisko GGK i GINB w sprawie uwierzytelniania projektów zagospodarowania działki

Wspólne stanowisko Głównego Geodety Kraju oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie obowiązku przekazywana do starostów przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego uwierzytelnionych kopii zatwierdzonych projektów zagospodarowania działki lub terenu.

9 maja 2016 r.

Stanowisko GUNB w sprawie klauzulowania map z inwentaryzacji powykonawczych

Stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w sprawie klauzulowania map z inwentaryzacji powykonawczych z którego wynika, że mapy z inwentaryzacji powykonawczych nie muszą być uwierzytelniane albo urzędowo klauzulowane.

„Wystarczającym jest, jeżeli dokumentacja geodezyjna, o której mowa w art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane, zostanie podpisana wyłącznie przez jej wykonawców, bez opatrywania jej jakimikolwiek klauzulami przez organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Natomiast organ nadzoru budowlanego nie może żądać przedłożenia uwierzytelnionych zgodnie z art. 12b ust. 5 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne dokumentów, ponieważ przepisy prawa nie dają mu takiej kompetencji”

Warszawa, 6 kwietnia 2016 r.

Stanowisko GGK dotyczące zakresu uprawnień zawodowych przy obsłudze geodezyjnej różnego rodzaju obiektów budowlanych

Stanowisko Głównego Geodety Kraju względem zgłaszanych z różnych stron wątpliwości, odnoszących się do wskazania właściwego zakresu uprawnień zawodowych przy obsłudze geodezyjnej różnego rodzaju obiektów budowlanych.

Stanowisko GGK w sprawie przyjmowania granic do podziału nieruchomości

Szczegółowe wyjaśnienia GGK w  sprawie przyjmowania granic do podziału nieruchomości.

 

Warszawa, 20 listopada 2012 r.

Stanowisko GGK w sprawie podziałów - przyjecie granic do podziału, a wywiad terenowy

Wyjaśnienia Głównego Geodety Kraju w sprawie przyjmowania granic do podziału nieruchomości w przypadku, gdy dla nieruchomości będącej przedmiotem podziału prowadzona jest KW oraz w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym (PZGiK) istnieje dokumentacja, będąca częścią składową operatu ewidencyjnego, która określa w sposób wiarygodny przebieg granic nieruchomości oraz zawiera dane określające z wymaganą standardową dokładnością położenie punktów granicznych w państwowym systemie odniesień przestrzennych (współrzędne XY) lub umożliwiające obliczenie tych danych z wymaganą standardową dokładnością, geodeta sporządza jednostronnie protokół przyjęcia granic nieruchomości oraz wykonuje niezbędne obliczenia na podstawie danych zawartych w dokumentacji PZGiK.

Warszawa, 14 października 2013 r.

Wyszukiwarka plików