admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/09 16:49 #2323

  • Tusia884
  • Tusia884 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 114
  • Otrzymane podziękowania: 33
Jak określić BPP granicznego względem osnowy 1 klasy zgodnie z nowym rozporządzeniem ws EGiB? (Chcę udowodnić, że na pewno nie mieści się 0.00-0.10 czyli BPP nie może mieć wartości 1 dla omawianego przypadku).

Pomiar wykonujemy metodą biegunową względem punktów osnowy pomiarowej (sytuacyjnej) założonej w technologii GNSS RTN. Przy pomiarze GNSS do założenia pomiarówki korzystamy ze stacji systemu ASG-EUPOS.
Współrzędne osnowy pomiarowej mam obliczone jako średnie z dwukrotnego pomiaru.

Pomocne może przy tym być np:
1) Rozporządzenie ws osnów:
"Rozdział 6
Szczegółowa pozioma osnowa geodezyjna
1. Szczegółową poziomą osnowę geodezyjną stanowi zbiór punktów będących rozwinięciem
podstawowej osnowy poziomej, służących do nawiązywania osnów pomiarowych
i wykonywania szczegółowych pomiarów geodezyjnych.
2. Szczegółową poziomą osnowę geodezyjną tworzą:
1) punkty dotychczasowej osnowy poziomej 2 klasy, których średni błąd położenia
względem punktów nawiązania po wyrównaniu mp ≤ 0,05 m;
2) punkty dotychczasowej osnowy poziomej 3 klasy, których średni błąd położenia
względem punktów nawiązania po wyrównaniu mp ≤ 0,10 m;
3) nowo zakładane punkty osnowy poziomej, których średni błąd położenia względem
punktów nawiązania po wyrównaniu mp ≤ 0,07 m. "


2) Zadziałać pewnie musi prawo przenoszenia się błędów.....(pierwiastkuję sumy kwadratów kolejnych błędów)

3) ????

Jak rozwiązać takie zagadnienie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/10 17:35 #2342

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 18
Najpierw to chyba musiałbyś wiedzieć w nawiązaniu do czeegotaki punkt graniczny został pomierzony. Bo pamiętać należy, żę jego BPP dotyczy się najbliższej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej. W zasadzie ktoś mógł mieć farta i pomierzyć go bezpośrednio z osnowy II klasy. Wtedy nie miałbyś racji, ale to przypadek teoretyczny i mało prawdopodobny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez geokamil.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/10 18:57 #2344

  • Tusia884
  • Tusia884 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 114
  • Otrzymane podziękowania: 33
Mnie chodzi o nowo wyznaczony punkt graniczny przeze mnie. Punkt w bazie jeszcze nie ma BPP ani żadnych innych atrybutów. Teraz je nadaję kompletując moj operat. Wg nowego rozpo ws EGiB mam określić ten błąd względem 1 klasy i BPP dotyczyć ma 1 klasy- nieważne czy mierzę go na pomiarówkę czy szczegółową czy 'przyfarciam' i mierzę bezpośrednio na dwójkę- błąd mam przenieść i podać na 1 klasę/fundamentalną.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/10 19:27 #2346

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Osnowa RTK/RTN jest wyznaczana z błędem względem osnowy podstawowej fundamentalnej (stacje referencyjne) błąd położenia takiej osnowy to coś w granicach 0.03m do tego dochodzi błąd położenia punktu metodą biegunową. Błąd położenia punktu metodą biegunową wyznaczysz tak jak napisałaś z matematycznego prawa Gaussa przenoszenia się błędów :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez jkbsrwk.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/10 20:09 #2348

  • Tusia884
  • Tusia884 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 114
  • Otrzymane podziękowania: 33
Ze strony ASG-EUPOS:
"Testy przeprowadzone przez wykonawcę systemu oraz zewnętrzne podmioty potwierdzają, że w optymalnych warunkach pomiarowych wszystkie rodzaje danych korekcyjnych pozwalają osiągnąć powtarzalność wyznaczeń w granicach ±0,03 m w poziomie i ±0,05 m w pionie."

Czy to to samo co błąd położenia punktu względem osnowy fundamentalnej?

Drążę temat bo mnie to zastanawia i nurtuje....

W tachimetrii mam błąd mp w raporcie wyliczany na podstawie zadeklarowanych poszczególnych błędów jako 0,002m (coś za dokładnie ale mniejsza z tym).
Powinnam spierwiastkować sumę kwadratów błędów osnowy jako 0,03m i z tachimetrii jako 0,002m? Mgliście pamiętając rachunek wyrównawczy to musi być bardziej skomplikowane :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/10 21:33 #2350

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 18
Ja bym w to tachimetrii nie mieszał, bo po co? To co podaje ASG odnosi się do punktów nawiązania a więc do osnowy I klasy (stacje ref.) jeżeli tyczysz punkt, stabilizujesz a później go mierzysz (RTK), to pomiar z założenia jest +/- 0,03m, tak? Jeżeli wolisz, co nie uważam , że jest złą metodą, założyć najpierw osnowę pomiarową rtk, na której stawiasz tachimetr a później mierzysz to na błąd położenia składa się błąd położenia punktów nawiązania pomierzonych RTK + błąd pomiaru metodą biegunową czyli pierwiastek sumy iloczynu odległości i błędu pomiaru kąta z błędem pomiaru odległości. Oczywiście z zastosowaniem ro gradowego we wzorze. Tak bym spróbował.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tusia884

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2016/04/19 17:23 #2458

  • root
  • root Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • geo4you.waw.pl
  • Posty: 14
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jeśli chodzi o pomiary metodami satelitarnymi ja poszedłbym troche dalej. Żeby dokładnie oszacować błąd położenia pomierzonego punktu, należałoby wyznaczyć jego współrzędne ręcznie w postprocesingu. Pomiar metodą static lub fast-static, pobranie danych z okolicznych stacji referencyjnych, wyznaczenie współrzędnych. Korzystając z dobrego programu do postprocesingu zapewne obliczysz BPP bez problemu i zgodnie ze sztuką.
geo4you.waw.pl/ - Geodezja Inżynieryjna

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2017/04/25 19:00 #4644

  • klio
  • klio Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 49
  • Otrzymane podziękowania: 7
na szkoleniu podany byly 2 wzory: mp dla pomiaru gps = pierwiastek(0.01^2(1klasa)+0.03^2(ASG-eupos taka wartosc wyszla naukowcom)=0,03m
dla pomiaru klasycznego taki wzor: pierwiastek(0.01^2(1klasa)+0.07^2(szczegolowa)+0,10^2 (pomiarowa)+0,10^2(pomiar szczegolow)=0,16m

jak dla mnie w tym przypadku to mozbaby przyjac: pierwiastek(0.01^2(1klasa)+0,03^2 (pomiarowa)+0,10^2(pomiar szczegolow)=0,10488m czyli niby wiecej niz 10 cm, ale zaokraglajac i tak daje 0,10 bo do parzystych bedzimy zaookraglac.
nie wiem czy ten tok myslenia jest dobry, prosze o komentarze:)
GEO-KARTO-LINIA.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2017/04/26 19:11 #4673

  • rulo
  • rulo Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 64
  • Otrzymane podziękowania: 8
Popieram twój tok

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Błąd średni położenia punktu granicznego względem osnowy geodezyjnej 1 klasy (BPP) 2020/07/03 12:12 #12605

  • eljotpi
  • eljotpi Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 3
Biorąc pod uwagę dokładnie zapis § 61 z rozp. ws egib po zmianie z 2013 r. nie sposób jest prawidłowo rozwiązać ten problem, bowiem musielibyśmy dysponować wszystkimi obserwacjami pomiaru sytuacyjnego od 1 klasy przez 2 i 3 klasę, POS aż do punktu granicznego. Z tych obserwacji należałoby wyliczyć odpowiednie elementy przekątniowe macierzy wagowej by wreszcie wyliczyć błędy wsp. mx i my i wreszcie średni błąd położenia punktu mp. Nie ma innej drogi. Czasami funkcjonuje obliczenie uwzględniające zasadę przenoszenia błędów, gdzie bierze się pod uwagę poszczególne graniczne błędy klas w końcu dający wynik graniczny 0,18 m. Ale to nie o to chodzi w § 61 bo nie biorą tu udziału faktyczne obserwacje pomiarowe.
Dla porządku cytat z rozp.:
"§ 61. 1. Numerycznego opisu granic jednostek ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą  odpowiednich  zbiorów  punktów  granicznych,  których  położenie  względem  osnowy  geodezyjnej  1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m, w sposób zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez eljotpi.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.046 s.