admin@uprawnienia-geodezyjne.pl


Proszę przedstawić co to jest i czemu służy dziennik budowy, oraz jakimi informacjami wykonawca prac geodezyjnych uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy) w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowanego. Czy jest możliwa zmiana dokonanego wpisu?

 

Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania tych robót (Art. 45 pb).

Dziennik budowy jest przeznaczony do rejestracji, w formie wpisów, przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu. 

Dziennik prowadzi się w taki sposób, aby z zawartych w nim wpisów wynikała kolejność zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, montażu lub rozbiórki (§ 2  dziennik budowy).
 
Wpisy geodety w dzienniku budowy dotyczą:
  • geodezyjnej obsługi budowy i montażu;
  • pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych lub ich podłoża;
Wykonanie czynności o których mowa powyżej geodeta uprawniony potwierdza wpisem do dziennika budowy lub dziennika montażu (§ 21 standardy).
 
Wpisów w dzienniku dokonuje się w sposób trwały i czytelny na oryginałach i kopiach stron. Zamieszcza się je w porządku chronologicznym, w sposób uniemożliwiający dokonanie uzupełnień. W przypadku konieczności wprowadzenia poprawek do dokonanych już wpisów niewłaściwy tekst należy skreślić w sposób umożliwiający jego odczytanie i wprowadzić właściwą treść, z uzasadnieniem wprowadzonej zmiany. Należy także zamieścić imię i nazwisko osoby dokonującej poprawki lub skreślenia, datę dokonania tej czynności oraz podpis tej osoby. Skreślenia i poprawki są dokonywane w formie wpisu do dziennika (§ 6 dziennik budowy).
 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 września 2021 r. w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki (dziennik budowy)
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (pb)
  3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (standardy)
Log in to comment