admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać zasady pomiaru sytuacyjnego budynków (osnowa, dokładność pomiaru, dane pozyskiwane dla celów aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, określanie powierzchni zabudowy, identyfikacja punktów narożnych).

 

Osnowa

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w oparciu o punkty poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej. W przypadku gdy gęstość punktów osnów geodezyjnych jest niewystarczająca do wykonania geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego lub wysokościowego, osnowy te uzupełnia się punktami osnów pomiarowych (§ 4).

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

Lukasz_Sz Avatar
Lukasz_Sz odpowiedział w temacie: #20544 2023/03/28 21:51
czy nie powinno być coś odnośnie danych ewid. dot budynku z rozp EGiB? (par. 18)
Agataluk Avatar
Agataluk odpowiedział w temacie: #22086 2024/02/06 20:29
Zaktualizowane rozporządzenie ze standardów:
Rozporządzenie Ministra Rozwoju 9.08.2022r w sprawie standardów
§ 3
1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się z wykorzystaniem metod, technik i technologii zapewniających uzyskanie dokładności położenia punktów szczegółów terenowych i spełnienie warunków wykonywania pomiarów, określonych w 16 oraz § 20, z uwzględnieniem zasad określonych w § 18.
§ 5
1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w nawiązaniu do punktów poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej.
2. W przypadku gdy gęstość punktów osnów geodezyjnych jest niewystarczająca do wykonania geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego lub wysokościowego, osnowy te uzupełnia się punktami dowiązanej osnowy pomiarowej.
3. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych związanych z obsługą inwestycji budowlanych może być stosowana osnowa realizacyjna dostosowana, pod względem konstrukcji geometrycznej oraz dokładności położenia jej punktów, do charakteru inwestycji oraz wymagań określonych w dokumentacji budowy.


§ 6.
Ze względu na wymagania dokładność określenia położenia punktów szczegółów terenowych w państwowym układzie współrzędnych prostokątnych płaskich wyróżnia się następujące grupy szczegółów terenowych:
1) I grupa – szczegół terenowe jednoznacznie identyfikowane w terenie, zachowujące długookresową niezmienność kształtu i położenia, a w szczególności;
a) znaki i punkty graniczne,
b) znaki geodezyjne;c) naziemne obiekty budowlane i urządzenia budowlane, w tym elementy naziemne sieci uzbrojenia terenu;

§ 36. Operat techniczny zawiera :
9) dokumentację niezbędną do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jeżeli kierownik zgłoszonych prac geodezyjnych stwierdzi zmiany w tym zakresie podczas ich wykonywania.

§ 39. Dokumentacja służąca do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, w zakresie obiektów objętych zgłoszonymi pracami geodezyjnymi zawiera informacje dotyczące istniejących lub projektowanych działek ewidencyjnych i ich punktów granicznych, budynków, użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych, w postaci:
1) szkiców przedstawiających aktualne usytuowanie:
c) budynków;
2) wykazów współrzędnych punktów granicznych;
3)wykazu zmian danych ewidencyjnych.

§ 41. 3.
Pola powierzchni zabudowy budynków przewidzianych do ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków oblicza się na podstawie numerycznego opisu konturu tych budynków i podaje w metrach kwadratowych z precyzją zapisu do 1 m2.