admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jak często należy wykonywać pomiary kontrolne w sesji pomiarowej technikami kinematycznymi RTK i RTN? Jakie punkty można do tego celu wykorzystać i jaki warunek muszą spełnić wyniki pomiaru kontrolnego? Jakie systemy stacji referencyjnych można wykorzystywać do wykonywania pomiarów z wykorzystaniem technik satelitarnych GNSS? Jakie zasady należy stosować przy wyznaczaniu współrzędnych punktów pomiarowej osnowy poziomej z wykorzystaniem techniki kinematycznej GNSS? Co składa się na treść dokumentacji dotyczącej osnowy pomiarowej?

 

§ 9 Wykorzystywanie systemów stacji referencyjnych

3. Przynajmniej raz dziennie, przed rozpoczęciem pomiarów z wykorzystaniem kinematycznych technik satelitarnych GNSS, należy sprawdzić poprawność działania sprzętu i otrzymywanych danych korekcyjnych w oparciu o pomiar kontrolny na punkcie o znanych współrzędnych.

4. Do pomiaru kontrolnego można wykorzystać punkt osnowy geodezyjnej, punkt osnowy pomiarowej lub jednoznacznie zidentyfikowany punkt szczegółu terenowego I grupy w odległości nie większej niż 7 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.

5. Wyniki pomiaru kontrolnego muszą spełniać warunki: dx ≤ 0,12 m i dy ≤ 0,12 m oraz dh ≤ 0,09 m, jeżeli punkt kontrolny posiada określoną wysokość.

6. W przypadku wystąpienia odchyłek przekraczających wartości określone w ust. 5, w celu sprawdzenia spójności państwowego systemu odniesień przestrzennych realizowanego przez sieć stacji referencyjnych z układem współrzędnych realizowanym przez punkty osnowy geodezyjnej, wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach osnowy geodezyjnej.

7. Jeżeli wyniki pomiaru kontrolnego, na co najmniej dwóch punktach osnowy geodezyjnej, wykazują systematyczne odchyłki pomiędzy współrzędnymi, wykonuje się odpowiednią transformację współrzędnych pomierzonych punktów do układu realizowanego przez osnowę geodezyjną, a informację o wykonanej transformacji umieszcza się w sprawozdaniu technicznym.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment