admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
283
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Podaj zasady ustalania przebiegu granicy pasa drogowego

 

Definicja pasa drogowego określona jest w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z tą ustawą:

Pas drogowy – wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą (Ustawa o drogach publicznych, art. 4.1).

 

 

 

Zasady ustalania granicy pasa drogowego (art. 34 ustawy o drogach publicznych)

Odległość granicy pasa drogowego od zewnętrznej krawędzi wykopu, nasypu, rowu lub od innych urządzeń (obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego) powinna wynosić co najmniej 0,75 m, a dla autostrad i dróg ekspresowych – co najmniej 2 m.

 

"Powyższe ustalenie ułatwia odtworzenie granicy pasa drogowego, zwłaszcza gdy nawierzchnia drogi jest utwardzona, natomiast gdy droga jest nieutwardzona i brak jest jakichkolwiek urządzeń, zastosowanie przepisu jest raczej utrudnione [2]".

 

Pozostałe zasady ustalania granicy pasa drogowego

"Granicę pasa drogowego można odtworzyć na podstawie danych z ewidencji gruntów . Jeżeli działka, na której znajduje się droga, nie ma uregulowanego stanu prawnego, a sąsiednie nieruchomości mają uregulowany stan prawny, wówczas wyznaczenie granic drogi nie powinno nastręczać trudności. Dopiero w sytuacji gdy przebieg granic w terenie nie został ustalony albo gdy był ustalony i stał się sporny, przeprowadza się, stosownie do art. 153 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), rozgraniczenie nieruchomości. Rozgraniczenie przeprowadzane jest co do zasady w trybie administracyjnym określonym w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 z późn. zm.).

Rozgraniczenie nieruchomości przeprowadzają wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) z urzędu lub na wniosek strony. W toku postępowania nakłania się strony do zawarcia ugody, a w przypadku jej braku wydaje się decyzję o rozgraniczeniu. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia ugody ani wydania decyzji, wójt umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę do rozpatrzenia sądowi powszechnemu. Dopiero prawomocne orzeczenia i ostateczne decyzje o rozgraniczeniu podlegają ujawnieniu w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków [2]"

 

"Podsumowując, należy stwierdzić, że mimo skomplikowanej i długotrwałej procedury, wyznaczenie w terenie granicy pasa drogowego drogi publicznej jest możliwe, co oznacza, że możliwa jest także ochrona nieruchomości, która z mocy ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną stała się własnością jednostki samorządu terytorialnego [2]."

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Art. 4, 34)
  2. Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4791 w sprawie trudności dotyczących zdefiniowania pojęcia pasa drogowego (link do dokumentu).

 

Odpowiedź alternatywna z zarysu GUGiK

 W przypadku jeśli granica pasa drogowego, wyznaczona na podstawie dokumentacji określającej położenie linii granicznych, przebiega wzdłuż takich elementów drogi, jak jezdnia, pobocze, rów, skarpa to granicę pasa drogi przyjmuje się w odległości 0.75 m od górnej krawędzi skarpy lub podnóża skarpy nasypu.

W przypadku odmiennych stanów prawnych: przebiegu granicy wynikającej z wywłaszczenia oraz przebiegu granicy wynikającej z innego stanu prawnego nieruchomości przyległych, jako granicę pasa drogowego przyjmuje się stan według dokumentacji wywłaszczeniowej.

W przypadku skrzyżowań z drogami znajdującymi się w zarządach innych jednostek, granice pasa drogowego uzgadnia się przy udziale obu stron.

W przypadku regulacji stanów prawnych istniejących dróg, protokolarne określenie granic pasa drogowego, według stanu faktycznego zajęcia gruntów pod drogę na dzień 31 grudnia 1998 r.

W sytuacji stwierdzenia niewłaściwego posadowienia starych słupów granicznych, usunięcie nieprawidłowości należy do zadań Wykonawcy.

W przypadku stwierdzenia jednoznacznych błędów geodezyjnych przy wykonywaniu map działek sąsiadujących z drogą, zgłasza się ten fakt do Ośrodka Dokumentacji, a granice wynikające z tej dokumentacji wykazuje na szkicu przebiegu granic linią przerywaną.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
  2. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.

 

Log in to comment