Geodeta wykonuje geodezyjną obsługę budowy dziewięciokondygnacyjnego budynku położonego na nieruchomości w ścisłej zabudowie pomiędzy istniejącymi budynkami w postaci tzw. plomby. W jaki sposób obowiązujące przepisy regulują kwestie dotyczące zakładania punktów osnowy realizacyjnej niezbędnej do wykonania geodezyjnej obsługi tej budowy? Jakie obowiązki ciążą na inwestorze w związku z zapewnieniem geodecie możliwości wykonania swoich pomiarów? Jakie obowiązki ciążą na inwestorze w przypadku wystąpienia szkód powstałych na sąsiednich nieruchomościach? Proszę wyjaśnić, czy prace związane z założeniem osnowy realizacyjnej rozpoczynają budowę?
Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w nawiązaniu do punktów poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej.
Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych związanych z obsługą inwestycji budowlanych może być stosowana osnowa realizacyjna dostosowana, pod względem konstrukcji geometrycznej oraz dokładności położenia jej punktów, do charakteru inwestycji oraz wymagań określonych w dokumentacji budowy.
Osnowa realizacyjna na obiektach budowlanych wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża oraz odkształceń obiektu powinna być zaprojektowana w sposób umożliwiający wykonanie pomiaru pierwotnego oraz pomiarów następnych.
Wybór stosowanych metod, technik i technologii, spełnienie warunków wykonywania pomiarów oraz zapewnienie wymaganej dokładności spoczywa na kierowniku prac geodezyjnych.
Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.