admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Geodeta wykonujący wznowienie znaków granicznych wysłał zainteresowanym stronom zawiadomienia o terminie i miejscu wznowienia znaku. Jedno z zawiadomień wróciło w dniu wznowienia z adnotacją poczty „ nie podjęto w terminie” i datą stempla pocztowego 3 dni wstecz. Jakie powinno być zgodnie z prawem, w tym wypadku, działanie geodety?

 

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 32

1. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.

2. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa.

3. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.

4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika – nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Art. 39

1. Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.

2. Wznowienia znaków granicznych dokonują, na zlecenie zainteresowanych, podmioty, o których mowa w art. 11.

3. O czynnościach wznowienia znaków granicznych zawiadamia się zainteresowane strony. Do zawiadomień stosuje się przepisy art. 32 ust. 1–4.

4. Z czynności wznowienia znaków granicznych sporządza się protokół.

5. Przepisy ust. 1–4 stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.

 

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

Art. 44

§ 1. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43:

1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej – w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;
2) pismo składa się na okres czternastu dni w urzędzie właściwej gminy (miasta) – w przypadku doręczania pisma przez pracownika urzędu gminy (miasta) lub upoważnioną osobę lub organ.

§ 2. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

§ 3. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.

§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

 

Komentarz:

Istotna jest więc data pierwszej próby doręczenia (data pierwszego awizowania), a nie data wyjścia z poczty, ponieważ pismo nie koniecznie wychodzi dokładnie po 14 dniach od pierwszej próby doręczenia. Jeśli data pierwszego awizowania jest 21 dni przed dniem wznowienia to geodeta spełnił swój obowiązek zawiadomienia strony 7 dni przed terminem. Jeśli nie - ma obowiązek wstrzymać czynności i wyznaczyć nowy termin, ale nie później niż w ciągu miesiąca.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Log in to comment

techgeo Avatar
techgeo odpowiedział w temacie: #4102 2017/02/12 14:51
Nowy termin należy wyznaczyć, nie później niż w ciągu miesiąca w przypadku usprawiedliwionego niestawiennictwa. Skąd w tym przypadku wziąłeś termin miesiąca na nowe zawiadomienie??
t_tekien Avatar
t_tekien odpowiedział w temacie: #4103 2017/02/12 16:14
Jeżeli strona nie została poinformowana o czynnościach wznowienia znaków granicznych z właściwym wyprzedzeniem, jej niestawiennictwo można by interpretować jako nieobecność nieusprawiedliwioną (tutaj mam wątpliwość czy nie byłaby to nadinterpretacja). W omawianym pytaniu raczej mamy do czynienia z nieterminowym zawiadomieniem stron. Przy rozgraniczeniu byłaby to podstawa do unieważnienia postępowania. Wznowienie nie jest postępowaniem administracyjnym, więc nie mają zastosowania przepisy KPA. Mamy jedynie obowiązek zastosowania się do przepisów ustawy PGiK. Według mnie w tym pytaniu należałoby odpowiedzieć, że zawiadomienie zostało doręczone nieterminowo i należy ponownie zawiadomić strony o nowym terminie. Niekoniecznie w ciągu miesiąca
klio Avatar
klio odpowiedział w temacie: #5641 2017/10/16 15:35
Zgadzam sie t_tekien, ale ponad to mysle, ze moznaby dopisac jeszcze jedna alternatywe, ze wlasciciel, ktory nie zostal zawiadomiony terminowo pojawil sie na czynnosciach wznowienia. I wtedy możnaby przytoczyc pisemne stanowisko GGK Pani Jolanty Orlińskiej:

"... przypadek niedotrzymania terminu 7-dniowego zawiadomienia strony jest wyraźnym uchybieniem wykonawcy w stosunku do wykładni obowiązujących przepisów. Nie mniej jednak w sytuacji, gdy właściciel (lub władający) stawił się na gruncie oraz podpisał protokół należy uznać, że czynności zostały dokonane prawidłowo..."
"