admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jakie podmioty wykazuje się w ewidencji gruntów? Jak ten przepis jest realizowany w przypadku wspólnoty gruntowej? Do kogo wspólnota gruntowa będzie mogła się odwołać w przypadku niezadawalającego w tym zakresie działania starosty?

 

Ustala się następujące grupy rejestrowe właścicieli nieruchomości i władających, zwanych „podmiotami ewidencyjnymi” (§ 17 egib):

1) grupa 1 – Skarb Państwa, jeżeli nie występuje w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
2) grupa 2 – Skarb Państwa, jeżeli występuje w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
3) grupa 3 – jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe osoby prawne;
4) grupa 4 – gminy i związki międzygminne, jeżeli nie występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
5) grupa 5 – gminy i związki międzygminne, jeżeli występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
6) grupa 6 – jednoosobowe spółki jednostek samorządu terytorialnego i inne osoby prawne, których organami założycielskimi są organy samorządu terytorialnego;
7) grupa 7 – osoby fizyczne;
8) grupa 8 – spółdzielnie;
9) grupa 9 – kościoły i związki wyznaniowe;
10) grupa 10 – wspólnoty gruntowe;
11) grupa 11 – powiaty i związki powiatów, jeżeli nie występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
12) grupa 12 – powiaty i związki powiatów, jeżeli występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
13) grupa 13 – województwa, jeżeli nie występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
14) grupa 14 – województwa, jeżeli występują w zbiegu z użytkownikami wieczystymi;
15) grupa 15 – spółki prawa handlowego i inne podmioty ewidencyjne niewymienione w pkt 1–14.

 

Uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty (Art. 6. 1 wspólnoty). Jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, uprawnionymi do udziału w takiej wspólnocie są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania lub osoby prawne mające siedzibę na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę, lub osoby mające miejsce zamieszkania na terenie innej miejscowości, a prowadzące gospodarstwo rolne, chyba że w okresie 5 lat przed dniem wejścia w życie ustawy osoby te faktycznie ze wspólnoty nie korzystały (Art. 6. 2 wspólnoty).

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, o których mowa w art. 6 ust. 1 lub 2, uprawnionymi do udziału w tej wspólnocie są (Art. 6a. 1 wspólnoty):
1) osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i nieprzerwanie przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty gruntowej albo
2) osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę lub prowadzą w tej miejscowości gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, chyba że przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. osoby te faktycznie nie korzystały ze wspólnoty.

 

Decyzję o ustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie wydaje starosta (art. 8a. 2. 5 wspólnoty).

W postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) w stosunku do starosty jest wojewoda (Art. 8m wspólnoty)

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (egib)
  2. Ustawa z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (wspólnoty)
Log in to comment

ania1234 Avatar
ania1234 odpowiedział w temacie: #5124 2017/07/02 18:16
Wg mnie wystarczy napisac $17 egib oraz art 18 i 8m ustawy o zagospod wspolnot gr. Reszta nie stanowi odpowiedzi na to pytanie tylko strata czasu na egzaminie.
rulo Avatar
rulo odpowiedział w temacie: #5127 2017/07/02 19:00
Egib par. 23 ust. 2 pkt 6 rejestr gruntów zawiera ponadto informacje określające nazwy spółek wspólnot gruntowych, składy zarządów tych spółek oraz osoby uprawnione do korzystania ze wspólnot gruntowych i przysługujące im udziały w tych wspólnotach
Jeśli niezadawalące działanie starosty dotyczy wykazania podmiotu w ewidencji gruntów to zgodnie z pgik art 7b ust 2 - odwołanie do wingika
mustek1200 Avatar
mustek1200 odpowiedział w temacie: #5657 2017/10/19 20:57
ja bym rozpoczęła od art. 20 UST. 2 ustawy PGiK oraz wskazała że już tutaj ustawodawca w art. 20 ust. 2a zastrzegł, że przepisy nie naruszają ustawy o wspólnotach gruntowych. następnie przejdę do rozporządzenia EGiB (jako że rozporządzenie rozszerza zakres informacji zawartych w ewidencji). Zgodnie z 17 EGiB jest to 10 grupa rejestrowa a ta wskazana grupa jest jeszcze (uszczegółowiono) w załączniku nr 2 do rozporz.EGiB.

I tak jak ania1234- 18 i 18m ustawy o wspólnotach gr.

Pytanie o odwołanie nie jest jasno sformułowane, dlatego ja osobiście dorzucę również WINGiK gdyż jeśli sprawa dot. będzie np. aktualizacji a stroną będzie wspólnota, wówczas odwołanie powędruje do niego.