Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości? Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu? Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób? Jakie podstawowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości, jeśli podział wykonywany jest w trybie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami a nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków?
Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości?
Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny (Art. 97.1 gn).
Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio. Nie dotyczy to podziału, o którym orzeka sąd (Art. 97.2 gn).
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (Art. 199 kc).
Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.