admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać jakie przepisy i wynikające z nich działania zapewniają aktualność ewidencji gruntów i budynków?

 

Aktualność ewidencji gruntów i budynków ma zapewnić Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przepis wykonawczy do tej ustawy - rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Powyższe przepisy nakładają obowiązek zgłaszania zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków.

Ewidencję gruntów i budynków prowadzą starostowie. Do zadań starosty związanych z prowadzeniem ewidencji należy utrzymanie operatu ewidencyjnego w stanie aktualności, tj. zgodności z dostępnymi dla organu dokumentami i materiałami źródłowymi (§ 44 egib). Aktualizacja operatu ewidencyjnego następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych (§ 45. 1 egib). Aktualizacji operatu ewidencyjnego dokonuje się niezwłocznie po uzyskaniu przez starostę odpowiednich dokumentów określających zmiany danych ewidencyjnych (§ 47. 1 egib). Dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek osób, organów i jednostek organizacyjnych (Art. 24. 2a pgik).

 Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków podlegają aktualizacji:

  1. z urzędu, jeżeli zmiany tych informacji wynikają z:
    1. przepisów prawa,
    2. dokumentów przekazanych przez sądy, notariuszów, organy administracji publicznej,
    3. materiałów zasobu,
    4. wykrycia błędnych informacji;
  2. na wniosek właścicieli, władających.

Właściciele, władający zgłaszają właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej (Art. 22. 2 pgik). Na żądanie starosty właściciele, władający, a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych – inne osoby fizyczne lub prawne, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich części zgłaszające zmiany są obowiązane dostarczyć dokumenty geodezyjne, kartograficzne i inne niezbędne do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków (Art. 22. 3 pgik).

W celu zapewnienia wewnętrznej spójności operatu ewidencyjnego podczas jego aktualizacji jednocześnie dokonuje się aktualizacji rzeczowych praw związanych, a w szczególności (§ 47. 2 egib):

  1. prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności wzniesionych na tym gruncie budynków;
  2. własności lokalu oraz udziału we współwłasności gruntu;
  3. własności lokalu oraz udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu;
  4. własności lokalu oraz udziału we współwłasności budynku.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (pgik)
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (egib)
Log in to comment