admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Dokonano z urzędu podziału nieruchomości, stanowiącej własność osoby fizycznej. Podział nastąpił w celu realizacji celu publicznego tj. wydzielono działkę niezbędną pod budowę nowej drogi publicznej. Jaki jest stan prawny wydzielonej działki gruntu z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca projekt podziału stała się ostateczna?

 

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami

 Art. 97

3. Podziału nieruchomości można dokonać z urzędu, jeżeli:

  1. jest on niezbędny do realizacji celów publicznych;
  2. nieruchomość stanowi własność gminy i nie została oddana w użytkowanie wieczyste.

4. W przypadkach, o których mowa w art. 95 pkt 3–5, podziału nieruchomości można dokonać z urzędu albo na wniosek odpowiednio starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, zarządu powiatu albo zarządu województwa.

5. Podziału nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, powiatu lub województwa można dokonać z urzędu, po zasięgnięciu opinii odpowiednio starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, zarządu powiatu lub zarządu województwa.

6. Podziału nieruchomości, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, można również dokonać na koszt osoby lub jednostki organizacyjnej, która będzie realizowała cel publiczny.

 

Art. 98

1. Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego, z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawo-mocne. Przepis stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych.

2. Właściwy organ składa wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej praw gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa do działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne lub pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. Podstawą wpisu tych praw do księgi wieczystej jest ostateczna decyzja zatwierdzająca podział.

3. Za działki gruntu, o których mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Przepis art. 131 stosuje się odpowiednio. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Art. 97 i 98)
Log in to comment

wswwpt Avatar
wswwpt odpowiedział w temacie: #2912 2016/07/18 10:27
Dodał bym jeszcze Art. 12.4 specustawy drogowej:
4. Nieruchomości lub ich części, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 6, stają się z mocy prawa:
1) własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych,
2) własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych
i gminnych
– z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna
piotrekst Avatar
piotrekst odpowiedział w temacie: #3185 2016/10/08 22:54
Nawet powiedziałbym, że art. 12.4 powinien się tu znaleźć zamiast art. 98 GN, gdyż ten mówi o podziale dokonanym na wniosek właściciela / użytkownika wieczystego a w pytaniu wyraźnie jest zaznaczone, że chodzi o podział nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej dokonany z urzędu. Jest to możliwe wyłącznie dla realizacji celu publicznego. Tak więc niezbędna jest tu decyzja o zezwoleniu na realizację takiego celu i to ona zatwierdza podział nieruchomości i jest podstawą przeniesienia prawa własności. "Standardowa" decyzja wójta o zatwierdzeniu projektu podziału nie jest tu w ogóle wydawana.