michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
395
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
315
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Paweł Kowalski i Piotr Kozłowski będący współwłaścicielami, we współwłasności łącznej, nieruchomości zabudowanej trzema budynkami, wystąpili do burmistrza o podział tej nieruchomości, zgodnie z art. 95 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w celu zniesienia współwłasności. Do wniosku dołączyli mapę z projektem podziału nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami. Jakie powinno być dalsze działanie organu administracji w tej sprawie ? Proszę uzasadnić odpowiedź.

 

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Art. 195
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Art. 196
§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

 

Przykłady dotyczące współwłasności łącznej:

Art. 863.

§ 1. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.

§ 2. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.

§ 3. W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

 

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 35.

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

 

Komentarz:

Wójt (Burmistrz, Prezydent miasta) wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia podziału nieruchomości celem zniesienia współwłasności łącznej, ponieważ zniesienie współwłasności łącznej może nastąpić na podstawie przepisów regulujących powstawanie tej współwłasności.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Log in to comment