Witam, jak w temacie zagwostka, która pewnie gdzieś już była poruszna. W pierwszej kolejności należy odrożnić precyzję zapisu rzędnych wysokościowych, a dokładność pomiaru.Jak wiemy mamy 3 grupy 0.02 m, 0.05 i 0.10. Teraz pytanie czy pomiar GNSS spełnia wymagania pierwszej z nich? Czy podając rzędną na gazociągu z precyzją zapisu do 1 cm pomierzonego w odkrytym wykopie przy użyciu technologi GNSS RTK wykonujemy to prawiłowo? To samo tyczy się wodociągu, armatury wodociągowej w postaci zasów, czy gazowej również w postaci zasów czy sączków. W wyjaśnieniach GUGiK do Rozporządzenia 2011 teoretycznie na to zezwolono podając np. że zawór wodociągowy nie należy do grupy dokładnosciowej 0.02m. Może to ktoś sensownie wyjaśnić itp?
Chodzi o to że wykonując codzienna prace armaturę naziemną oraz cieki kanalizacyjne niwelujemy za pomocą niwelacji. Natomiast rzędne na wodociągu, gazociągu, kablu En, kablu telekomunikacyjnym podajemy bezpośrednio z pomiaru GNSS z różną precyzją zapisu(kabel En, tel - 0.1m). Czy jest to prawidłowe podejście? Naprowadzćie mnie