admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
Część testowa egzaminu pisemnego, która składa się z 60 pytań testowych sprawdzających znajomość przepisów prawnych oraz standardów technicznych dotyczących geodezji i kartografii, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych.

TEMAT:

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/07 22:29 #22110

• Grzybek
  • Grzybek Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Otrzymane podziękowania: 6

§ 9. Rodzaje gruntów rolnych 
...
2. Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, dzielą się na:
1) lasy, oznaczone symbolem Ls;
2) grunty zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem Lz;
3) (uchylony)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r.
poz. 1990 oraz z 2022 r. poz. 1846 i 2185) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów
i budynków (Dz. U. poz. 1390 i 1781) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 9 w ust. 2 uchyla się pkt 3;

A w punkcie 3 była mowa o rowach.

Masz rację zmiana przepisu była, aczkolwiek w bazie danych na GUGiK dalej poprawnym kluczem do odpowiedzi jest zaznaczenie również rowów ...

Niestety ale w pdfie z Forum są błędne (wg klucza odpowiedzi GUGiK) odpowiedzi. Są poprawne jeśli chodzi o rozumowanie aktów prawnych, ale nic to nie da w przypadku kilku błędnych odpowiedzi jeśli będzie mniej niż 41 punktów ...
Za każdym razem jak robię testy na GUGiK analizuję pytania z pdfem. W Większości przypadków brakuje mi dwóch błędnych odpowiedzi.
Czasami klucz z GUGiK jest mało logiczny, jak choćby w poniższym pytaniu.

Wrzucam w załącznikach dwa moje przykładowe rozwiązania. Bardzo bym prosił jeśli ktoś może przeglądnąć je i sprawdzić gdzie może brakować błędnych odpowiedzi. 

W nazwie pliku widnieje wynik wg gugik oraz ile brakuje błędnych odpowiedzi po mojej analizie. Na czerwono oczywiście błędne odpowiedzi, na zielono poprawne - gdzieniegdzie komentarz.

Test1 - link do dużego png
Test2 - link do dużego png

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Grzybek. Powód: Wprowadzenie URL do dużych wersji załączników

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/07 23:25 #22111

• aga__
  • aga__ Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 50
Sprawdziłam plik, gdzie brakuje jednej błędnej odpowiedzi. Faktycznie - pytanie 32 ma złą odpowiedź.
Poza tym musisz wiedzieć, że w GUGIKu też mają błędne odpowiedzi w swoim kluczu. Ty odpowiesz zgodnie z przepisami, a oni mają odpowiedź niezgodnie z przepisami. I stąd wynika to, że jak rozwiązujemy test, wszystkiego jesteśmy pewni, a tu np. 58/60.
Poza tym w pytaniu 15, na dzień dzisiejszy zaznaczenie odpowiedzi: dwaj sekretarze też jest błędne, bo teraz jest sekretarz i zastępca, a to nie to samo. Ale testy na Gugiku wskażą, że jest to dobra odpowiedź, dlatego, że testów na Gugiku już nie aktualizują.

W tym drugim pliku pytanie 8. Co z tego, że pytanie sprawdziłeś w bazie? To ma stanowić źródło prawa? A rozp. EGIB z 2023 mówi, że grunty pod rowami nie są już częścią gruntów leśnych oraz zadrzewionych i zakrzewionych. 
A w pytaniu 60 z drugiego pliku w ogóle nie ma prawidłowej odpowiedzi podanej wśród wariantów odpowiedzi.

Nie mają zakualizowanej bazy w gugiku i już nie będą mieć.

Ostatnia edycja: przez aga__.

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 09:05 #22113

• Grzybek
  • Grzybek Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
Doskonale wiemy, że odpowiedź jest błędna, ale co z tym zrobisz na egzaminie Aga? Lepiej zdać test bez żadnych wątpliwości czy liczyć, że coś zmienią ? ;)
Jeśli będziesz miała 40/60 na teście i akurat trafisz w takie pytanie to jesteś w stanie "wykłócić" się o dodatkowy punkt, ale czy jest w tym większy sens?
Podejrzewam, że większość z nas mimo wszystko podchodząc do egzaminu jest na tyle nauczony, żeby w testach zdobywać bezpieczną ilość punktów z zapasem, ale mimo wszystko dobrze znać klucz odpowiedzi...

Wracając do pytania 32. 
Organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej prowadzą między innymi następujące rejestry publiczne:
a) państwowy rejestr cen i wartości nieruchomości,
b) ewidencja miejscowości, ulic i adresów,
c) państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
d) krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju.

Co jest wg klucza poprawną odpowiedzią?

Z ciekawości. Czy ktoś kiedyś pisał do GUGiKu w sprawie nieaktualnej bazy pytań/odpowiedzi?

Ostatnia edycja: przez Grzybek.

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 09:39 #22114

• aga__
  • aga__ Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
Gugik musi aktualizować stare pytania do egzaminów. Co nie znaczy, że ktoś czegoś u nich nie dopatrzy i pojawią się na egzaminie pytania z błędnymi odpowiedziami. Ja na moim egzaminie na 60 pytań miałam dwa ewidentnie błędne. To dużo jak na państwowy egzamin. W dniu egzaminu nic z tym nie zrobisz, trzeba się odwoływać i to jest do zrobienia. Ale ja bym nie dzwoniła, ani nie pisała do GUGiKu, że mają złe pytania ze złymi odpowiedziami, bo wtedy wszystkie pytania zmienią na całkiem nowe. A to jest jeszcze gorsza opcja niż ta obecna.

Pytanie 32: Nie wiem co gugik ma w kluczu jako poprawną odpowiedź, ale nie ma już rejestru cen i wartości nieruchomości - jest rejestr cen nieruchomości
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzybek

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 09:41 #22115

• Jolanta
  • Jolanta Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 9
Kiedyś nie wiedziałam o co chodzi z błędami na GUGiKu i napisałam: Dzień dobry.
Proszę o informację czy jest możliwość przeglądania pytań z odpowiedziami po zakończonym teście ze strony  uprawnienia.gugik.gov.pl/mod/quiz/view.php?id=34
Podczas przykładowego testu sprawdzam na bieżąco, z przepisami prawa, ile odpowiedzi mam dobrze. Niestety po zatwierdzeniu testu okazuje się, że błędnych odpowiedzi jest więcej niż zaznaczyłam. Pomogłaby możliwość obejrzenia błędnych odpowiedzi. 

Odpowiedź otrzymana:"W odpowiedzi na e-maila z 10 stycznia 2024 r. uprzejmie informuję, że w serwisie  uprawnienia.gugik.gov.pl , nie udostępniono funkcjonalności umożliwiającej przeglądanie rozwiązanego testu pytań z odpowiedziami po zakończonym teście. Wyjaśnić należy, że założeniem powszechnego dostępu do systemu, w którym przeprowadzana jest część testowa egzaminu na uprawnienia zawodowe, jest możliwość zapoznania się jedynie z obsługą działania systemu. Udostępniony serwis nie był przewidywany jako platforma dedykowana do nauki testów."

Myślę, że dlatego nie ma tam odpowiedzi, bo testy są nieaktualne. Fakt, robi to trochę zamieszania... ale na egzaminie zamierzam zaznaczyć odpowiedzi wg aktualnych przepisów. Po za tym to egzamin, za przygotowanie którego sporo płacimy. Często nie jeden raz. Uważam, że nie powinno być tego typu błędów i uwagi na ten temat należy nagłaśniać. 

Ostatnia edycja: przez Jolanta.

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 09:52 #22117

• aga__
  • aga__ Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
Żeby było jasne, ja zamierzam odpowiadać zgodnie z aktualnymi przepisami, a nie zgodnie z "kluczem" gugiku.

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 09:53 #22118

• Grzybek
  • Grzybek Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
I to jest słowo klucz zapewne. Dziękuję bardzo :)
Za tę wiadomość podziękował(a): aga__

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 22:34 #22120

• mjichau
  • mjichau Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 15
A nie pomyśleliście, że na stronie GUGIK to jest tylko przykładowy test gdzie baza pytań nie jest już aktualizowana pod względem zmieniającego się prawa? Podejrzewam, że na egzaminie pewnie nawet nie ma już części pytań lub odpowiedzi są inne. 

Testy ze strony Gugiku - wspólne rozwiązywanie 2024/02/08 22:44 #22121

• Poka
  • Poka Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 0
Bardzo możliwe.

Czas generowania strony: 0.064 s.