admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/10 21:01 #14999

  • Wyszyn03
  • Wyszyn03 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 59
  • Otrzymane podziękowania: 22
Na jednym z egzaminów majowych na zakres 1 pojawiło się pytanie typu:
Czy pomiar szamba i oczyszczalni ścieków powinno się mierzyć z taką samą dokładnością co przewody kanalizacyjne? Czy pomiar wysokościowy tych obiektów można wykonać tylko metodą niwelacji? Czy można zastosować inną metodę i kto o tym decyduje?

Na temat ostatniej części, czyli kto decyduje o metodzie pomiaru, to tutaj dyskusji nie ma, bo oczywiście trzeba skorzystać z paragrafu 3 ze Standardów, ale schody zaczynają się wcześniej.

Jeżeli chodzi o pomiary sytuacyjny samego szamba, czy oczyszczalni, to zarówno te zbiorniki jak i przewody należą do II grupy szczegółów terenowych i wystarczy przepisać kilka paragrafów ze Standardów w związku z dokładnościami.
Teraz przejdźmy do pomiaru wysokościowego. W przypadku tych zbiorników do pomiaru wysokościowego będą włazy oraz studzienki.
Pytanie zasadnicze, czy można je zaliczyć do paragrafu 19 ustęp 3 punkt 1, czyli dna studzienek i komór kanalizacyjnych? Mam tutaj mieszane uczucia. PODGiK na terenie którego pracuje i który ściśle trzyma się przepisów, wymaga wykonania niwelacji tylko na studzienkach i komorach żeliwnych, czy tam metalowych. Natomiast na włazach i studzienkach plastikowych, które są przy szambach i oczyszczalniach spokojnie przechodzi pomiar GPSem z wykorzystaniem RTN.
No i możliwości odpowiedzi są dwie:
- jeżeli nie zaliczamy ich do w/w paragrafu, to możemy je pomierzyć GPS-em z wykorzystaniem RTN, bo serwis NAWGEO daje nam dokładnośc +/- 5 cm w wysokości,
- jeżeli zaliczamy, no to wtedy tylko niwelacja, albo pomiary statyczne, które wykorzystują serwisy POZGEO i POZGEO D, które przy dobrych warunkach pogodowych dają dokładność w wysokości od 1cm do 10cm, ale kto będzie robił statykę na szambie...
Co o tym sądzicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Wyszyn03.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/11 10:21 #15003

  • ZielonyGroszek
  • ZielonyGroszek Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Posty: 37
  • Otrzymane podziękowania: 8
Ja opracowałem odpowiedź na to pytanie w ten sposób:

Standardy techniczne: § 6. Ze względu na wymaganą dokładność określenia położenia punktów szczegółów terenowych w państwowym układzie współrzędnych prostokątnych płaskich wyróżnia się następujące grupy szczegółów terenowych: 1) I grupa ̶ szczegóły terenowe jednoznacznie identyfikowalne w terenie, zachowujące długookresową niezmienność kształtu i położenia, w szczególności: a) znaki i punkty graniczne, b) znaki geodezyjne, c) naziemne obiekty budowlane i urządzenia budowlane, w tym elementy naziemne sieci uzbrojenia terenu; 2) II grupa ̶ szczegóły terenowe o mniej wyraźnych konturach lub obiekty podziemne, w szczególności: a) budowle i urządzenia ziemne w postaci nasypów, wykopów, grobli, zapór ziemnych, wałów przeciwpowodziowych, rowów, kanałów oraz sztuczne zbiorniki wodne, b) podziemne obiekty budowlane i urządzenia budowlane, w tym elementy podziemne sieci uzbrojenia terenu, c) elementy zagospodarowania terenu, w szczególności: parki, zieleńce, trawniki, place zabaw i wypoczynku, skwery, pojedyncze drzewa oraz boiska sportowe; 3) III grupa ̶ szczegóły terenowe, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby wykonującej pomiar, w szczególności: a) kontury użytków gruntowych oraz odkrywki glebowe dla potrzeb gleboznawczej klasyfikacji gruntów, b) cieki i zbiorniki wodne o naturalnych liniach brzegowych, c) oddziały leśne na obszarach lasów i parków narodowych. § 16. Geodezyjny pomiar sytuacyjny wykonuje się w sposób zapewniający określenie położenia szczegółu terenowego względem punktów poziomej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, z dokładnością nie mniejszą niż: 1) 0,10 m ̶ w przypadku szczegółów terenowych I grupy; 2) 0,30 m ̶ w przypadku szczegółów terenowych II grupy; 3) 0,50 m ̶ w przypadku szczegółów terenowych III grupy. § 20. Geodezyjny pomiar wysokościowy wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości szczegółu tere_nowego względem punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, z dokładnością nie mniejszą niż: 1) 0,02 m – dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych, o których mowa w § 19 ust. 3 pkt 1 i 2; 2) 0,05 m – dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie; 3) 0,1 m – dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet niemarkowanych w terenie.§ 3. 1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się z wykorzystaniem metod, technik i technologii zapewniających uzyskanie dokładności położenia punktów szczegółów terenowych i spełnienie warunków wykonywania pomiarów, określonych w § 16 oraz § 20, z uwzględnieniem zasad określonych w § 18. 2. Wybór stosowanych metod, technik i technologii, spełnienie warunków wykonywania pomiarów oraz zapewnienie wymaganej dokładności spoczywa na kierowniku prac geodezyjnych.

Dajcie znać co o tym sądzicie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/11 11:28 #15005

  • geodeta_ola
  • geodeta_ola Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 8
Ja napisałabym tak samo jak ty tylko skróciłabym troszkę te paragrafy np. pomijając III grupę szczegółów ter.
Oprócz tego zastanawiam się czy nie wypadałoby dodać definicję obiektu budowlanego czy budowli i wskazać tam ten zbiornik i sieci uzbrojenia terenu? nie wiem czy dobrze myślę...

*czy w pytaniach o metody pomiaru wskazywalibyście zawsze ten ogólny paragraf §3? (zarówno w pytaniach ustnych jak i pisemnych)
Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się z wykorzystaniem metod, technik i technologii zapewniających uzyskanie dokładności położenia punktów szczegółów terenowych i spełnienie warunków wykonywania pomiarów, określonych w § 16 oraz § 20, z uwzględnieniem zasad określonych w § 18.
Za tę wiadomość podziękował(a): ZielonyGroszek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/11 17:19 #15008

  • Wyszyn03
  • Wyszyn03 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 59
  • Otrzymane podziękowania: 22
Tak nurtowało mnie to pytanie, że zadzwoniłem do osoby sprawdzającej operaty w PODGiK i zapytałem się jak on to widzi. Po wspólnej dyskusji moja odpowiedź brzmiała by mniej więcej tak:
Jeżeli chodzi o pomiar sytuacyjny:
- Par. 6. 1), 2) ze Standardów
- Par. 16 ze Standardów
- Par. 18.1, 2 ze Standardów
A więc tak. Pomiar sytuacyjny szamba i oczyszczalni ścieków dokonuje się z taką samą dokładnością co przewody kanalizacyjne.

I teraz wynik dyskusji z osobą z PODGiK.
Szamba i oczyszczalnie są zrobione z plastiku, czy z tworzywa tego typu. Wysokość na studzienkach i włazach tych obiektów jest tak na prawdę ruchoma, bo te tworzywa "pracują" i wystarczy dokładność jak dla obiektów budowlanych Jeżeli jednak to by było np. szambo z betonowych kręgów i zakończone żeliwną pokrywą, to wtedy wymagana dokładność to 2 cm.
Pomiar wysokościowy szamba, czy oczyszczalni można wykonać także metodami GNSS. Argumentacja:
1. Prawo Budowlane
- Art. 3. 3) - zbiorniki, jak i oczyszczalnie ścieków są budowlami
- Art. 3. 1) - budowle są obiektami budowlanymi.
2. Standardy:
- Par. 20 - na jego podstawie wiemy, że dokładność pomiaru wysokościowego dla obiektów budowlanych wykonujemy z dokładnością 0,05m
3. Pomiary z taką dokładnością można wykonać metodami GNSS (statyczną lub kinematyczną)
4. A kto decyduje o wyborze metody to paragraf 3.1, 2 ze Standardów.

 
Za tę wiadomość podziękował(a): geodeta_ola, ZielonyGroszek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/13 12:53 #15029

  • Askell
  • Askell Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 77

I teraz wynik dyskusji z osobą z PODGiK.
Szamba i oczyszczalnie są zrobione z plastiku, czy z tworzywa tego typu. Wysokość na studzienkach i włazach tych obiektów jest tak na prawdę ruchoma, bo te tworzywa "pracują" i wystarczy dokładność jak dla obiektów budowlanych Jeżeli jednak to by było np. szambo z betonowych kręgów i zakończone żeliwną pokrywą, to wtedy wymagana dokładność to 2 cm.
Pomiar wysokościowy szamba, czy oczyszczalni można wykonać także metodami GNSS.

Jaki przepis prawa mówi, że pomiar wysokościowy włazu wykonujemy z dokładnością do 2 cm??

§ 20. Geodezyjny pomiar wysokościowy wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości szczegółu terenowego względem punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,02 m – dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych, o których mowa w § 19 ust. 3 pkt 1 i 2;
2) 0,05 m – dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
3) 0,1 m – dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet niemarkowanych w terenie

§ 19.3. W przypadku podziemnych szczegółów terenowych przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego są dostępne do pomiaru:
1) dna studzienek i komór kanalizacyjnych;
2) dna wlotów i wylotów przewodów kanalizacyjnych;


Rozumiem, że zarówno dna studzienek i komór, jak i dna wlotów i wylotów mierzy się z dokładnością do 2 cm, ze względu na grawitacyjny spływ ścieków i niewielkie spadki w sieci kanalizacyjnej. Pomiar włazu z taką dokładnością nie ma chyba logicznego uzasadnienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Askell.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/13 13:05 #15030

  • OkruszekPL
  • OkruszekPL Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
temat poruszony również na forum  Egzaminy 2021 r.  str. 18-19, nieco inaczej tam sie to przedstawia, ktos tez napisał jaka prawidłowa odp była na egzaminie, pozdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pomiary szamba i oczyszczalni ścieków 2021/06/13 13:19 #15031

  • Wyszyn03
  • Wyszyn03 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 59
  • Otrzymane podziękowania: 22
No tak. I tam napisano, że szambo traktuje się jako obiekt budowlany, czyli dokładność do 5 cm - i to była prawidłowa odpowiedź na egzaminie.
To samo wynika z moich rozważań.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.057 s.