admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 07:19 #16840

  • AGA83
  • AGA83 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 1
MAM PROBLEM Z TAKIM PYT. - proszę o pomoc W trakcie rozgraniczenia nieruchomości, zakończonego ostateczną decyzją administracyjną, okazało się, że ogrodzenie wybudowane przez właściciela jednej z rozgraniczanych działek wchodzi o 1 metr na długości 50 metrów na sąsiednią działkę. Sąsiad zaproponował aby zajęty pas gruntu wydzielić i notarialnie przenieść na sąsiada. Jakie war. muszą być spełnione, aby taki podział był możliwy? Jaka powinna być treść mapy z pro. podziału?czy wystarczy wydzielić działkę zgodnie z art. 95.4 UoGN w powiązaniu z art. 151KC
czy jeszcze podział zgodnie z art.93.2a i wtedy wstępny proj. podz.
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 08:17 #16841

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32

MAM PROBLEM Z TAKIM PYT. - proszę o pomoc W trakcie rozgraniczenia nieruchomości, zakończonego ostateczną decyzją administracyjną, okazało się, że ogrodzenie wybudowane przez właściciela jednej z rozgraniczanych działek wchodzi o 1 metr na długości 50 metrów na sąsiednią działkę. Sąsiad zaproponował aby zajęty pas gruntu wydzielić i notarialnie przenieść na sąsiada. Jakie war. muszą być spełnione, aby taki podział był możliwy? Jaka powinna być treść mapy z pro. podziału?czy wystarczy wydzielić działkę zgodnie z art. 95.4 UoGN w powiązaniu z art. 151KC
czy jeszcze podział zgodnie z art.93.2a i wtedy wstępny proj. podz.

 
Masz 2 rozwiązania:
1. art 93.2a i wtedy wstępny projekt do zaopiniowania do W/B/PM
lub
2. Dzielisz niezależnie od ustaleń planu art 95 pkt 4 i odnosisz się do KC Art.151

JA MAM Z KOLEI PYTANIE O ROZGRANICZENIE I NIE MOGE ZNALEŹĆ TEGO NA FORUM. CHODZIŁO O PYTANIE CZY MOŻNA ZAWRZEĆ AKT UGODY JEŚLI W TRAKCIE ROZGRANICZENIA PADAJĄ SŁOWA TYPU: Zgadzam się na taki przebieg ale na Twój koszt powstaje całe ogrodzenie na Naszej granicy. Coś w tym stylu. Tam prawdopodobnie będzie odpowiedź że NIE MOŻNA ponieważ zgodnie z Rozp. ws rozgraniczenia §14.2 "Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem", ale proszę jeśli ktoś ma to opracowane, może treść tego pytania to udostępnijcie na forum.
 
Za tę wiadomość podziękował(a): AGA83

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 11:53 #16843

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25

MAM PROBLEM Z TAKIM PYT. - proszę o pomoc W trakcie rozgraniczenia nieruchomości, zakończonego ostateczną decyzją administracyjną, okazało się, że ogrodzenie wybudowane przez właściciela jednej z rozgraniczanych działek wchodzi o 1 metr na długości 50 metrów na sąsiednią działkę. Sąsiad zaproponował aby zajęty pas gruntu wydzielić i notarialnie przenieść na sąsiada. Jakie war. muszą być spełnione, aby taki podział był możliwy? Jaka powinna być treść mapy z pro. podziału?czy wystarczy wydzielić działkę zgodnie z art. 95.4 UoGN w powiązaniu z art. 151KC
czy jeszcze podział zgodnie z art.93.2a i wtedy wstępny proj. podz.


 
Masz 2 rozwiązania:
1. art 93.2a i wtedy wstępny projekt do zaopiniowania do W/B/PM
lub
2. Dzielisz niezależnie od ustaleń planu art 95 pkt 4 i odnosisz się do KC Art.151

JA MAM Z KOLEI PYTANIE O ROZGRANICZENIE I NIE MOGE ZNALEŹĆ TEGO NA FORUM. CHODZIŁO O PYTANIE CZY MOŻNA ZAWRZEĆ AKT UGODY JEŚLI W TRAKCIE ROZGRANICZENIA PADAJĄ SŁOWA TYPU: Zgadzam się na taki przebieg ale na Twój koszt powstaje całe ogrodzenie na Naszej granicy. Coś w tym stylu. Tam prawdopodobnie będzie odpowiedź że NIE MOŻNA ponieważ zgodnie z Rozp. ws rozgraniczenia §14.2 "Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem", ale proszę jeśli ktoś ma to opracowane, może treść tego pytania to udostępnijcie na forum.

 
Jak zobaczyłam to pytanie tylko to  wpadło do głowy  co napisałeś i w praktyce też często tylko ten zapis stosowaliśmy. Może ktoś jeszcze zna  odwołanie do KC ?

 BTW co się stało z tamtym tematem, który był zakładany wcześniej  odnośnie zakresu 2? Administrator skasował ? 
Za tę wiadomość podziękował(a): Jarek1984

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 12:40 #16844

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32

MAM PROBLEM Z TAKIM PYT. - proszę o pomoc W trakcie rozgraniczenia nieruchomości, zakończonego ostateczną decyzją administracyjną, okazało się, że ogrodzenie wybudowane przez właściciela jednej z rozgraniczanych działek wchodzi o 1 metr na długości 50 metrów na sąsiednią działkę. Sąsiad zaproponował aby zajęty pas gruntu wydzielić i notarialnie przenieść na sąsiada. Jakie war. muszą być spełnione, aby taki podział był możliwy? Jaka powinna być treść mapy z pro. podziału?czy wystarczy wydzielić działkę zgodnie z art. 95.4 UoGN w powiązaniu z art. 151KC
czy jeszcze podział zgodnie z art.93.2a i wtedy wstępny proj. podz.



 
Masz 2 rozwiązania:
1. art 93.2a i wtedy wstępny projekt do zaopiniowania do W/B/PM
lub
2. Dzielisz niezależnie od ustaleń planu art 95 pkt 4 i odnosisz się do KC Art.151

JA MAM Z KOLEI PYTANIE O ROZGRANICZENIE I NIE MOGE ZNALEŹĆ TEGO NA FORUM. CHODZIŁO O PYTANIE CZY MOŻNA ZAWRZEĆ AKT UGODY JEŚLI W TRAKCIE ROZGRANICZENIA PADAJĄ SŁOWA TYPU: Zgadzam się na taki przebieg ale na Twój koszt powstaje całe ogrodzenie na Naszej granicy. Coś w tym stylu. Tam prawdopodobnie będzie odpowiedź że NIE MOŻNA ponieważ zgodnie z Rozp. ws rozgraniczenia §14.2 "Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem", ale proszę jeśli ktoś ma to opracowane, może treść tego pytania to udostępnijcie na forum.


 
Jak zobaczyłam to pytanie tylko to  wpadło do głowy  co napisałeś i w praktyce też często tylko ten zapis stosowaliśmy. Może ktoś jeszcze zna  odwołanie do KC ?

 BTW co się stało z tamtym tematem, który był zakładany wcześniej  odnośnie zakresu 2? Administrator skasował ? 
Dzięki za potwierdzenie prawidłowej odpowiedzi, bo...mam nadzieję, że tak jest :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 19:35 #16849

  • Szymek
  • Szymek Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
Macie pomysł na to pytanie
1) Zasiedzenie, wywłaszczenie drogi i jak można ja nabyć?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 19:47 #16850

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25

Macie pomysł na to pytanie
1) Zasiedzenie, wywłaszczenie drogi i jak można ja nabyć?
a masz jakieś rozwinięcie tego pytania? kto chce zasiedzieć ? kto chce nabyć? 



 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mijozaucha.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 21:22 #16853

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32

Macie pomysł na to pytanie
1) Zasiedzenie, wywłaszczenie drogi i jak można ja nabyć?
 
To jest treść pytania z egzaminu ustnego i chodziło w nim o to żeby osoba zainteresowana wiedziała o 2 trybach przejęcia gruntu (wykonując PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI) mianowicie:
1) ZRID z odszkodowaniem, art. 12.1, 4a i art 18
2) Ustawa reformująca administrację publiczną, art 73.1 magiczne daty 31.12.1998 i 01.01.1999

a jeśli będzie rozwinięcie pytania jak pisała Mijozaucha to wtedy można odpowiedzieć na pytanie szczegółowo tak jakby one było w 2 etapie egzaminu :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Szymek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 21:52 #16854

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25

Macie pomysł na to pytanie
1) Zasiedzenie, wywłaszczenie drogi i jak można ja nabyć?


 
To jest treść pytania z egzaminu ustnego i chodziło w nim o to żeby osoba zainteresowana wiedziała o 2 trybach przejęcia gruntu (wykonując PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI) mianowicie:
1) ZRID z odszkodowaniem, art. 12.1, 4a i art 18
2) Ustawa reformująca administrację publiczną, art 73.1 magiczne daty 31.12.1998 i 01.01.1999

a jeśli będzie rozwinięcie pytania jak pisała Mijozaucha to wtedy można odpowiedzieć na pytanie szczegółowo tak jakby one było w 2 etapie egzaminu :-)
No ok, w takim razie, zakładając, że droga już istnieje (i istniała w 98 roku) to ten art. 73 wg mnie też jest w porządeczku i jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Natomiast, ZRiD nie jest dopiero pod planowana droge ? Czy też można spokojnie zastosować specustawę jak już istnieje ta droga, ale jest w posiadaniu NIESKARBU Państwa ? Masz potwierdzone info, że komisja była na tak ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mijozaucha.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/06 22:32 #16855

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32

Macie pomysł na to pytanie
1) Zasiedzenie, wywłaszczenie drogi i jak można ja nabyć?



 
To jest treść pytania z egzaminu ustnego i chodziło w nim o to żeby osoba zainteresowana wiedziała o 2 trybach przejęcia gruntu (wykonując PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI) mianowicie:
1) ZRID z odszkodowaniem, art. 12.1, 4a i art 18
2) Ustawa reformująca administrację publiczną, art 73.1 magiczne daty 31.12.1998 i 01.01.1999

a jeśli będzie rozwinięcie pytania jak pisała Mijozaucha to wtedy można odpowiedzieć na pytanie szczegółowo tak jakby one było w 2 etapie egzaminu :-)
No ok, w takim razie, zakładając, że droga już istnieje (i istniała w 98 roku) to ten art. 73 wg mnie też jest w porządeczku i jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Natomiast, ZRiD nie jest dopiero pod planowana droge ? Czy też można spokojnie zastosować specustawę jak już istnieje ta droga, ale jest w posiadaniu NIESKARBU Państwa ? Masz potwierdzone info, że komisja była na tak ?
 
Niestety nie mam potwierdzenia tak jak i nie mam pewności co do treści  składni tego pytania, co w tym wątku jest najważniejsze. Zostaje tylko polemizować. Można wspomnieć również o KC Art. 172 w związku z pierwszym słowem w pytaniu. Odnośnie ZRID-u to oczywiście, że można zastosować specustawę w związku z modernizacją nawierzchni i potrzebą poszerzenia pasa drogowego i z mojego doświadczenia to tryb podziałów wg ZRID prawie zawsze w takich przypadkach się odbywał. A odnośnie własności gruntów to po wydaniu decyzji ZRID
Art.12.1. Decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zatwierdza się podział nieruchomości.
3. Decyzja o zezwoleniu na realizację iwestycji drogowej stanowi podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej i katastrze nieruchomości.

i grunty stają się własnością Skarbu Państwa lub JST.

A tak na marginesie to na egzaminie dostaniemy doprecyzowane pytania więc będzie wiadomo o co chodzi komisji....mam nadzieję.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mijozaucha

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/07 16:04 #16876

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25
Czy scalenie i podział może być na terenie nie objętym MPZP ?
UGN, art. 101 -
2. Przepisy rozdziału stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele inne niż rolne i leśne. -> tutaj jakby nie można
(...)
2. Scalenia i podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli są one położone w granicach obszarów określonych w planie miejscowym albo gdy o scalenie i podział wystąpią właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający, z zastrzeżeniem ust. 4, ponad 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem - a tutaj jakby można :D


Inne zagadnienie, proszę dajcie znać, czy ten tok myślenia jest poprawny, czy chodzi tu o coś innego:
W budynku będącym częścią nieruchomości zabudowanej na podstawie pozwolenia na budowę 3 budynkami wydzielono i ustanowiono odrębne własności 2 lokali mieszkalnych. W jaki sposób właściciel pozostałych budynków może dokonać podziału nieruchomości?

Art. 5 ustawa o własności lokali -> jeżeli na nier grunt jest położony więcej niż 1 bud, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości…. Stosuje się przepisy ugnI potem te standardowe drogi : jak jest mpzp, jak nie ma art 94, art. 95 p. 7…
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mijozaucha.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/07 22:29 #16897

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32
1. Podział w oparciu o dane z zasobu, czym się różni protokół ?
2. Wyłączenie użytku Bp, na podstawie jakich dokumentów ?
3. Podział działki, jeżeli szerokość frontu jest niezgodna z MPZP ?
4. Wymień podstawowe rejestry ?
5. Kiedy dr wchodzi do sąsiedniej działki ?
6. Organy właściwe przy rozgraniczeniu, kiedy wójt danej gminy nie może być organem ?
7. Jak można znieść współwłasność i jaki akt ją znosi

na 2 dni przed egzaminem może ktoś ma ochotę się zmierzyć z pytaniami które mogą pojawić się na ustnym, coś tam w głowie pozostanie więc proszę o odpowiedź.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/08 02:29 #16898

  • Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 32
1. Różnica powierzchni z pomiaru kontrolnego vs PODGIK powierzchnia - kiedy zmieniamy ??
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/08 05:45 #16900

  • Czesiek
  • Czesiek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 2
Trafiło się kiedyś takie pytanie macie może jakieś propozycje. Proszę o pomoc
 Kto rozstrzyga o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności? Jakie nieruchomości, komu i na jaki okres czasu oddaje się w użytkowanie wieczyste?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/08 06:40 #16901

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25

1. Podział w oparciu o dane z zasobu, czym się różni protokół ?
2. Wyłączenie użytku Bp, na podstawie jakich dokumentów ?
3. Podział działki, jeżeli szerokość frontu jest niezgodna z MPZP ?
4. Wymień podstawowe rejestry ?
5. Kiedy dr wchodzi do sąsiedniej działki ?
6. Organy właściwe przy rozgraniczeniu, kiedy wójt danej gminy nie może być organem ?
7. Jak można znieść współwłasność i jaki akt ją znosi

na 2 dni przed egzaminem może ktoś ma ochotę się zmierzyć z pytaniami które mogą pojawić się na ustnym, coś tam w głowie pozostanie więc proszę o odpowiedź.

OD razu pisze, że to są moje subiektywne odczucia co do tych pytań.
z którego roku są te pytania?
ad.1 od czego się różni ? protokół przyjęcia granic? tu już mogę sobie dowymyślać to pytanie, że może chodziło o to , że dane różnią się w katastrze i egib i protokoł przyjęcia robi się z zawiadamianiem stron i różnica jest taka, że właśnie: są zawiadamiane strony+na protokole muszą znaleźć się ich podpisy.
ad.2 ktoś mi prywatnie zadał to pytanie, Ja nie słyszałam nigdy o czymś takim jak wyłączenie użytku Bp, także nie wiem.
ad.3 uchwała mpzp nie ma prawa nakazywać minimalnych szerokości działek, jedynie minimalna powierzchnia działki. a jak ktoś się uprze to może niech probuje dogadać się z sąsiadem i zrobic ugn 98b ?
ad.4 kiedys w egib były rejestry, chyba to są "stare" pytania
ad.5 tu już ktoś był podchmielony tylko nie wiem czy ten  kto zadawał to pytanie, czy ten kto zdał egzamin i je gdzies napisał
ad. 6 moim zdaniem, kiedy jest stroną to się go powinno wyłączyć (jak to jest w praktyce?
ad.7 w postępowaniu administracyjnym (akt notarialny) albo sądowym (orzeczenie sądu)

odnośnie powierzchni ja znam tylko par 16 egib. + jak pomiar był poprzedzony analizą materiałów odnośnie pochodzenia granic i punktow granicznych i/lub ustaleniem granic w terenie i to się różni z podgik to biorę z pomiaru

 
Za tę wiadomość podziękował(a): Jarek1984

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mijozaucha.

PYTANIA OPISOWE ZAKRES 2 2021/12/08 06:51 #16902

  • Mijozaucha
  • Mijozaucha Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 60
  • Otrzymane podziękowania: 25

Trafiło się kiedyś takie pytanie macie może jakieś propozycje. Proszę o pomoc
 Kto rozstrzyga o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności? Jakie nieruchomości, komu i na jaki okres czasu oddaje się w użytkowanie wieczyste?
ja nie mogę tego zapamiętać, ale odnośnie przekształceń masz 2 ustawy:  Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - tu masz decyzje starosty i w/b/p, zarządu powiatu, zarządu woj. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów - a tu masz zaświadczenie starosty, w/b/p, zarządów i miliona innych osób żeby nie było za łatwo
no tam dalej to w uw oddajesz nier bedaca wlasnoscia SP lub JST od 40 do 99 lat osobom fizycznym i prawnym
Za tę wiadomość podziękował(a): Czesiek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.193 s.