Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/alexandra_koch-621802/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5753657"> Alexandra_Koch</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5753657"> Pixabay</a>

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/20 19:44 #16212

• Pawel9
  • Pawel9 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 22
Dzisiaj był egzamin z zakresu 2 i zakresu 5 (bodajże 2 osoby zdawały ten zakres). Pisemnego bodajże 2 osoby nie zdały, opisówkę wszyscy zdali - 18 osób. Ja zdawałem zakres 2. Wchodziłem na ustne jako 7 - do mojego momentu wszyscy zdali + jedna osoba w przód. Pytania opisowe tak jak kolega napisał nie były złe, ale mi osobiście nie podeszły, może też pod wpływem stresu, uzyskałem na styk 15 pkt.
Ustne:
1) Wymień oraz podaj symbole - użytków gruntowych - gruntów zabudowanych i zurbanizowanych - odp. par 9 pkt 3 Rozporządzenie EGiB
2) Jakie grunty podlegają klasyfikacji - odp. Grunty rolne i leśne. W gruntach rolnych użytki rolne podlegają klasyfikacji, a nieużytki nie podlegają , w lasach państwowych nie ma klas gruntów w pozostałych są. Zapomniałem o tych lasach państwowych, ale jakoś mi to wybaczono.
3) Podział nieruchomości o nieregulowanym stanie prawnym czy jest jest możliwy i kiedy? - odp. art. 97a Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Podział taki oczywiście jest możliwy - ale Pan z komisji też chciał uzyskać informacje, że jeżeli znajdzie się osoba, której przysługują prawa do tej nieruchomości, to taki podział jest niemożliwy bez zgody właściciela, noi wtedy Wójt (Burmistrz lub Prezydent Miasta) uchyla decyzje.
Reasumując egzamin pozytywny, na tym kończę swoją przygodę zakres 1, 2 i 4 starczy mi ;).
Za tę wiadomość podziękował(a): *geometra*

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pawel9.

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/20 21:09 #16213

• Tyska17
  • Tyska17 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 6
Czy osoby zdające 5 zdały?

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/20 21:50 #16215

• Alwo
  • Alwo Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Otrzymane podziękowania: 7
Odpowiadałam dziś ostatnia. Wszyscy zdali. 
Moje pytania:
-co to są grunty orne
-cele publiczne według ugn
-co zawiera protokół wyznaczenia pkt granicznych

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/20 22:08 #16218

• Pawel9
  • Pawel9 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 22
Super, że cała ekipa zdała ustne (bodajże 18 osób nas było) nie przypominam sobie tak dobrego wyniku :)

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/20 22:29 #16219

• ilne
  • ilne Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 8
Moje ustne:
- jakie materiały PZGiK wykorzystujemy w pracach geodezyjnych - § 7. Przy wykonywaniu prac geodezyjnych wykorzystuje się materiały zasobu, jeżeli wyniki analizy tych materiałów, przeprowadzone przez kierownika prac geodezyjnych pod względem dokładności, aktualności i kompletności, wskazują na  ich przydatność do osiągnięcia celu pracy geodezyjnej i dokładności określonych w § 16 oraz § 20, z uwzględnieniem zasad określonych w § 18.
- wymień 5 podziałów niezależnie od ustaleń mpzp - art. 95
- jakie akty prawe warunkują:
1. scalenie i podział - UoGN
2. scalenie i wymianę - ustawa o scaleniu i wymianie gruntów
3. zamianę - Kodeks Cywilny

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 11:09 #16224

• Geoline
  • Geoline Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 3
Jak wygląda część ustna na egzaminie? Wchodzi się na salę i co dalej? Komisja daję karteczke z pytaniami czy zadaje pytanie i od razu trzeba na nie odpowiedzieć, można chwilę się zastanowić zeby myśli skupic? Jak to wygląda?

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 11:09 #16225

• dimmo
  • dimmo Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 24
Moje pytania na ustnym:
1) podział nieruchomości przez budynek: - chodziło o przyłącza
2) nieużytki- trzeba było powiedzieć, że poligony już nie są włączone
3) linia brzegu, a dokładniej czy decyzja ministra w sprawie rozgraniczenia może zostać zmieniona w sprawie linii brzegu. 
Komisja na plus, niwelowała stres, a grupa zdających mega pozytywna. Wszystko razem dało na prawdę dobre wyniki. Gratuluje 

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 11:40 #16229

• km
  • km Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Otrzymane podziękowania: 2
Moje pytania z 20.10:
1. Co zawiera szkic graniczny
2. Co należy zrobić jeżeli wyniknie spór graniczny
3. Wywłaszczenie - kiedy może nastąpić i na rzecz kogo. 

Sam egzamin wygląda tak, że wchodzisz na sale, siadasz przy biurku przed komisją. Pytania zadawane są bezpośrednio, nie ma żadnych karteczek. 
Za tę wiadomość podziękował(a): *geometra*, Geoline

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 16:49 #16231

• Bigos_06
  • Bigos_06 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Otrzymane podziękowania: 1
Moje ustne z 20.10.2021

Kiedy możemy wykonać podział nieruchomości rolnych. Co zawiera decyzja przy podziałach rolnych do 30 arów.
Kto prowadzi księgi wieczyste, w jakim celu, oraz dla jakich nieruchomości.
Co zawiera postanowienie, w jakim terminie oraz kiedy stronie przysługuje zażalenie? (trzeba było odpowiedzieć: kiedy przepis tak stanowi).

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 19:25 #16232

• Jarek1984
  • Jarek1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Otrzymane podziękowania: 19
Czyżby na egzaminie z zakresu 1 nie było żadnej osoby z forum ???

Aż dziwne. Proszę o informację jakie były pytania na zakres 1 z tych którzy byli na egzaminie. Fajnie jakbyście podali tez pytania z ustnego.

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 20:02 #16233

• karmela
  • karmela Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Otrzymane podziękowania: 23
Też czekam, sprawdzam i jestem ciekawa pytań z 1 a tu cisza. Chyba nie chcą się z nami podzielić:)

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 20:12 #16234

• katarzyna7280
  • katarzyna7280 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 7
 Może szykujecie się na listopad ? Wiadomo kiedy sie zbiera komisja ? 

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 20:36 #16235

• Dziura
  • Dziura Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Otrzymane podziękowania: 6
Dzisiaj 21.10.2021 zakres 1
Moje pytania na ustnym:
 Standardy -Wymienić grupy szczegółów czym się charakteryzują + po jednym przykładzie co do nich należy 
Standardy - Mapa do celów projektowych: Wykonując mdcp w jakich przypadkach robimy ustalenie granic
Rozp. osnowy - Średni błąd położenia punktów osnowy szczegółowej
Zdawało dzisiaj 18 osób 1 osoba odpadła na testach, 1 osoba na pisemnym, dwie nie dojechały 
Ja zdawałem na 1 przed mną na ustnym była osoba która zdawała na 4 więc nie wiem ile było na 1 a ile na 4
Jutro podam pytania z pisemnego

Za tę wiadomość podziękował(a): *geometra*, Franek, ecki92, BUGMZ, Jarek1984

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 20:59 #16237

• zebra12
  • zebra12 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
Brałem udział w egzaminie Zakres 1 - 19.10.2021 r., nie zdałem na opisowym. Bardzo mała liczba osób w zakresie 1 zdała opisową cześć.
Pytania opisowe zakres 1 - 19.10.2021 r.
1. Operat techniczny przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Odmowa aktualizacji ewidencji gruntów i budynków w formie decyzji administracyjnej. Kto jest stroną w postępowaniu.
2. Jakie formalne kwestie powinna zawierać mapa z inwentaryzacji budynku. Co powinien zrobić kierownik pracy geodezyjnej gdy odstępstwa od projektu budowlanego wynosi 1 m.
3. Na terenie inwestycji nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jakie czynności ma wykonać organ przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jaki organ wydaje decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Egzaminy 19-22.10.2021 r. 2021/10/21 21:19 #16238

• zebra12
  • zebra12 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
Rozmawiałem w ewidencji gruntów i budynków w jednym ze Starostw i dowiedziałem się jaka jest prawidłowa odpowiedź na 1 pytanie.

Organ aktualizuje dane w ewidencji gruntów i budynków w drodze czynności materialno technicznej :
- operat przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 24 ust. 2b pkt 1 lit h Prawo geodezyjne i kartograficzne)

Odmowa aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków w drodze decyzji administracyjnej (art. 24 ust. 2c Prawo geodezyjne i kartograficzne)

Kto jest stroną w postępowaniu administracyjnym (nie znam art. przepisu prawa) :
1. "właściciel działki", której informacja o działce jest aktualizowana
2. zależy od operatu :
- w przypadku np. ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych - stroną w postępowaniu administracyjnym są właściciele działek sąsiednich
 - wznowienie znaków granicznych - wg. pracowników starostwa granica nie może zmienić swojego położenia w tym trybie bo jest to tylko wznowienie znaków granicznych - dlatego stroną w postępowaniu administracyjnym nie są "właściciele działek sąsiednich"
- inwentaryzacja budynku - "właściciele działek sąsiednich" nie są stroną w postępowaniu administracyjnym

W przypadku podawania odpowiedzi kto jest stroną w postępowaniu należy podać także art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne
Bo nie tylko "właściciele" a także inne podmioty wymienione w powyższym artykule

Takie dostałem informacje ze Starostwa na te kilka rodzajów operatów. Dowiedziałem się również że Wojewódzcy Inspektorze Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego różnie interpretują kto jest stroną w postępowaniu administracyjnym (decyzja o odmowie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków) - zależy jaki wojewódzki inspektor będzie wydawał decyzję w II instancji

Czas generowania strony: 0.163 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się