admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
237
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać zasady dowiązywania do obowiązującego układu państwowego poziomej osnowy realizacyjnej o jednolitym charakterze i konstrukcji na całym obszarze realizacji inwestycji (układ lokalny) oraz kryteria oceny dokładności wyznaczenia poziomej osnowy realizacyjnej.

 


Przy przeliczeniu współrzędnych lokalnych punktów osnowy realizacyjnej na współrzędne państwowe należy kierować się zachowaniem niezmienności wzajemnego położenia punktów sieci realizacyjnej. Jeżeli punkty nawiązania reprezentują sieć klasy niższej od klasy osnowy realizacyjnej, to kąt skręcenia oraz wielkość przesunięć układu lokalnego sieci w stosunku do układu państwowego należy obliczyć na podstawie co najmniej trzech punktów wspólnych (obecnie może być to zrealizowane metodami GPS), a w przypadku niemożliwości dowiązanie osnowy realizacyjnej następuje do jednego punktu i kierunki: określonego w układzie państwowym (obecnie może być to zrealizowane metodami GPS).

Kryteria oceny dokładności poziomej osnowy realizacyjnej odnoszą, się do analizy wyrównania w układzie lokalnym natomiast dokładność współrzędnych punktów w układzie państwowym zależy od sposobu dowiązania i dokładności punktów nawiązania. Za główne kryterium oceny dokładności poziomej osnowy realizacyjnej należy przyjmować średni błąd po wyrównaniu długości najbardziej niekorzystnie położonego boku sieci. Natomiast pomocniczymi kryteriami są:

  • Średnie błędy kątów i długości w sieci po wyrównaniu,
  • Średnie błędy współrzędnych punktów po wyrównaniu,
  • Średnie błędy położenia punktów odniesione do punktu głównego i kierunku głównego sieci przyjętych do wyrównania,
  • Długości półosi i kierunki dłuższych półosi elips błędu średniego.

 

Podstawa prawna:

  1. Instrukcja techniczna G-3 Geodezyjna obsługa inwestycji.
Log in to comment