admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
237
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

W jakim celu wykonuje się pomiary powykonawcze obiektów budowlanych i co powinny zawierać dokumenty z ich wykonania?

 

Pomiary powykonawcze wykonuje się w celu dostarczenia danych do aktualizacji baz systemu informacji o terenie w tym mapy zasadniczej oraz sporządzenia dokumentacji potrzebnej do odbioru obiektu do użytkowania, z dokładnością określoną w wytycznych technicznych G-4.1 Pomiary sytuacyjne i wysokościowe metodami bezpośrednimi oraz opracowania dokumentacji powykonawczej budowy.

W zakres bieżących pomiarów powykonawczych wchodzą pomiary uzbrojenia podziemnego (budowle podziemne i przewody), które muszą być inwentaryzowane przed zasypaniem, zakryciem, zalaniem lub inną przeszkodą w dostępie do pomiaru. Obowiązek zgłoszenia takich obiektów do pomiaru przed przykryciem ciąży na inwestorze lub kierowniku budowy.

W przypadku, gdy podczas pomiarów powykonawczych odkryte zostały i są dostępne do pomiaru elementy uzbrojenia terenu niedostępne w normalnych warunkach, należy pomierzyć ich położenie, umieścić je na szkicach i opisać.

W zakres końcowych pomiarów powykonawczych wchodzą pomiary położenia nowych obiektów budowlanych oraz pomiary ukształtowania terenu.

Na szkicach powykonawczych należy zamieścić klauzule o zgodności/niezgodności z projektem lub z prawnie naniesionymi zmianami projektu w toku wykonywania robót. Do porównania zgodności należy wykorzystać nakładkę realizacyjną i uzgodniony projekt, a w przypadku, gdy obiekt nie podlega uzgodnieniom wykorzystać projekt zagospodarowania działki zatwierdzony decyzją pozwolenia na budowę lub zgłoszony do właściwego organu.

W przypadku sporządzania planu koordynacyjnego pomiary powykonawcze służą do bieżącej kontroli realizacji obiektów z projektami technicznymi i służą do bieżącego projektowania dalszych obiektów.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (art. 3 pkt. 14 i art. 43)
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
  3. Instrukcja techniczna G-3:1988 Geodezyjna obsługa inwestycji - przepis uszczegóławiający
Log in to comment