admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
237
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę opisać na czym polega pomiar zestawem inklinometrycznej sondy otworowej i przy jakich pomiarach znajduje zastosowanie ta metoda.

 

Zarys odpowiedzi GUGiK

Pomiary inklinometryczne realizowane są w kolumnach rur prowadniczych instalowanych w otworach badawczych lub w elementach konstrukcyjnych. Każda z rur prowadniczych posiada wyprofilowane rowki służące do prowadzenia sondy pomiarowej, a kolejne odcinki łączone są za pomocą wyprofilowanych złączek. Wyprofilowane rury umożliwiają prowadzenie pomiarów w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach, w interwałach co 0,5m. Wyniki pomiarów rejestrowane są w mierniku MG, a następnie opracowywane w formie graficznej i tabelarycznej. Zestaw pomiarowy składa się z sondy pomiarowej miernika oraz kabla pomiarowego. W celu uzyskania dokładniejszych informacji co do kierunku przemieszczeń wykonuje się pomiar określający azymut osi pomiarowych, który w kolejnych pomiarach informuje o skręceniu kolumny inklinometrycznej. Pomiar kąta wykonywany jest w interwałach identycznych jak pomiar przemieszczeń co 0,5m.

 

Za pomocą elektronicznego zestawu inklinometrycznej sondy otworowej wyznaczane są na różnych głębokościach gruntu przemieszczenia rur inklinometrycznych, z błędem 0,1 mm/ 1m. Rury mogą być instalowane w gruncie, skale lub betonie, do 50 m głębokości. Na korpusie sondy osadzone są rolki jezdne i dociskowe do jej swobodnego przesuwania wewnątrz kolumny rur. Jeśli kolumna rur przechodzi przez warstwy ulegające przemieszczeniom w określonym kierunku, to będzie się ona również odkształcać się w tym samym kierunku. Wielkości tych odkształceń w funkcji czasu wyznaczane są za pomocą sondy inklinometrycznej. Na podstawie mierzonych kątów odchylenia od pionu rur na określonych głębokościach wyznaczane są wielkości przesunięć cząstkowych. Sumowanie tym wartości od punktu zakotwiczenia rury daje w efekcie krzywą, obrazującą przebieg osi symetrii kolumny rur. Różnice położeń tej krzywej, uzyskane na podstawie pomiarów okresowych pozwalają na precyzyjne śledzenie przemieszczeń.

W budownictwie na podstawie pomiarów inklinometrycznych stosuje się do pomiaru przemieszczeń poziomych nie tylko na powierzchni konstrukcji, lecz również w częściach niedostępnych dla pomiarów geodezyjnych. Inklinometry umożliwiają pomiar przemieszczeń poziomych konstrukcji lub masywu ziemnego na całej długości zainstalowanej kolumny rur. Dla niektórych obiektów taki pomiar jest podstawowym elementem monitoringu zapewniającego bezpieczną budowę i eksploatację. Występuje celowość instalowania inklinometrów w elementach konstrukcji silnie obciążonych siłami poziomymi takich jak: ściany szczelinowe, oraz w przypadku budowli zlokalizowanych w pobliżu skarp zagrożonych ruchami osuwiskowymi. Na podstawie pomiarów inklinometrycznych dokonywana jest ocena stateczności skarp i zboczy. Pomiary inklinometryczne są również stosowane w budowlach hydrotechnicznych wysokie zapory ziemne, w których wielkość przemieszczeń poziomych jest jednym z podstawowych kryteriów oceny stanu technicznego. Zaletą pomiarów inklinometrycznych jest umożliwienie wczesnego ostrzegania o ewentualnych anomaliach, co stanowi sygnał do podjęcia zabiegów zabezpieczających nie tylko dla nowo wznoszonego obiektu, ale i otoczenia rejonu budowy. Nowe technologie pomiarowe i systemy przetwarzania danych pozwalają uzyskiwać wartości przemieszczeń w czasie trwania pomiarów (w czasie rzeczywistym).

 

Podstawa prawna:

  1. Norma PN-ISO 7976-1 Tolerancje w budownictwie. Metody pomiaru budynków i elementów budowlanych. Metody i przyrządy.
Log in to comment