admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
237
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać jakie dodatkowe warunki powinna spełniać pozioma i wysokościowa osnowa realizacyjna dla pomiarów realizacyjnych przy budowie dróg.

 

Punkty osnowy realizacyjnej powinny być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego, tak, aby umożliwiały prowadzenie obsługi trasy drogowej oraz innych obiektów związanych z tą trasą oraz nie były narażone na zniszczenie w trakcie budowy i prac rolniczych na gruntach sąsiednich.

Konstrukcja osnowy powinna odpowiadać kształtowi obiektu, Odległości pomiędzy punktami nie powinny być większe niż 300 m. Z każdego punktu powinna być zapewniona maksymalna widoczność na realizowany odcinek drogi. Osnowa pozioma i wysokościowa powinna odpowiadać kryteriom osnowy III klasy wg instrukcji G-1 i G-2. Wysokościową osnowę realizacyjną powinny stanowić punkty osnowy poziomej osnowy realizacyjnej, zagęszczone ewentualnie reperami roboczymi.

W przypadku występowania kilku pasów odwzorowania współrzędnych należy wyrównać i obliczyć współrzędne płaskie w układzie "1992" i w uzgodnieniu z właściwym miejscowo PODGiK dokonać transformacji do odpowiedniej strefy układu „2000” lub do aktualnie obowiązującego jeszcze układu w danym PODGiK. Generalnie należy przyjąć zasadę, że osnowa realizacyjna pozioma i wysokościowa powinna być obliczona w układzie współrzędnych, w którym została opracowana mapa do celów projektowych.

 

 

Podstawa prawna:

  1. Instrukcja techniczna G-3. Geodezyjna obsługa inwestycji
  2. Wytyczne techniczne G-3.1 Osnowy realizacyjne
  3. Ogólne specyfikacje techniczne GG-00.11.02 Założenie osnowy realizacyjnej przy budowie dróg i obiektów mostowych (wyd GDDP 1998)
Log in to comment