admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

118
egzaminów w bazie
Zakres 4
237
wszystkich pytań opisowych
Zakres 4
131
opracowanych pytań opisowych
Zakres 4

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Na czym polega metoda bezpośredniego rzutowania przy pomiarach pionowości kominów. Jakie warunki musi spełniać w tym wypadku osnowa pomiarowa. Proszę opisać przebieg prac terenowych i co stanowi wynik pomiarów.

 

Metoda bezpośredniego rzutowania polega na wykorzystaniu płaszczyzny kolimacyjnej teodolitu do przenoszenia punktów obiektu na stałą bazę, którą stanowi łata niwelacyjna ustawiona poziomo i prostopadle do celowej.

Osnowę pomiarową stanowią równomiernie rozmieszczone wokół komina trzy wzajemnie widoczne stanowiska obserwacyjne zastabilizowane w odległości min. 1 ,5 H - 2 H , gdzie: H jest wysokością komina, przy zachowaniu warunku pochylenia lunety 30° do 45°. Osnowę pomiarową stanowią również punkty orientujące i kontrolne.

Punkty kontrolowane należy obrać na obiekcie w sposób zapewniający ich jednoznaczną identyfikację, na tych samych poziomach celowania. Przed obiektem ustawia się poziomo łatę niwelacyjną (w przypadku dużej szerokości obiektu dwie łaty) o znanej odległości do osi komina. Na wszystkich poziomach celuje się do obydwu tworzących w dwóch położeniach lunety, odczytując wartości na łacie niwelacyjnej. Wyniki odczytów uśrednia
się otrzymując Oś średnią obiektu na każdym poziomie. Wektor wychylenia (P) otrzymujemy z rozwiązania proporcji d/p = D/P: gdzie d - odległość laty do osi obiektu, p - różnica odczytów osi średnich na poszczególnych- poziomach, D - wysokość danego poziomu.

Opracowanie wyników wykonuje się metodą Lenge ’a polegającą na graficznym wyznaczeniu wektorów wychyleń będących punktami przecięcia wektorów wyznaczonych z każdego stanowiska (w przypadku powstania trójkątów błędów - środek ciężkości trójkąta). Dodatkowo, w celu zobrazowania wychyleń komina na poszczególnych poziomach wykonuje się przekrój pionowy wychylenia osi komina w płaszczyźnie największego wychylenia.

 

Podstawa prawna:

  1. Proponuje się głównie oceniać poprawność przedstawienia technologii wykonywania i opracowania wyników pomiarów.
  2. Wytyczne - wykonania pomiarów kominów i konstrukcji stalowych Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego. 1973 r.
  3. Wytyczne techniczne G-3.2
Log in to comment