admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

W wyniku podziału nieruchomości na obszarach zurbanizowanych z reguły rośnie wartość podzielonych na działki gruntów. W takich przypadkach wójt, burmistrz, prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę z tego tytułu. Proszę wyjaśnić jak nazywa się taka opłata i jakie są zasady jej określania.

 

Opłata ta ma nazwę opłaty adiacenckiej.

Opłata ta może, ale nie musi być ustalona. Wysokość stawki procentowej ustala rada gminy. Nie może ona jednak przekraczać 30% różnicy wartości nieruchomości przed i po jej podziale. Opłata adiacencka może być ustalona w terminie do 3 lat od dnia kiedy decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna lub orzeczenie sądu stało się prawomocne.

 

Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o po-dziale nieruchomości stało się prawomocne, obowiązywała uchwała rady gminy o ustaleniu stawki procentowej opłaty adiacenckiej. Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne

Osoba zobowiązana do wniesienia tej opłaty może, za zgodą gminy, przenieść na jej rzecz, prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału. 

Przy wyliczaniu opłaty adiacenckiej nie uwzględnia się wartości części składowych gruntu znajdujących się na dzielonym terenie.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa a dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce ntaruchomościami (Art. 98a)
Log in to comment