admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę podać definicję rozgraniczenia nieruchomości oraz opisać zasady utrwalania (stabilizacji) punktów granicznych, z uwzględnieniem różnych rodzajów tych znaków.

 

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu granic tych nieruchomości, poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy.

 

Punkty graniczne utrwala się znakami naziemnymi i podziemnymi. Znaki naziemne wykonuje się z betonu, kamienia naturalnego lub innego trwałego materiału. Znakami podziemnymi mogą być rurki drenarskie, butelki, płytki betonowe lub inne podobne przedmioty. Znaków podziemnych można nie umieszczać na terenach o utwardzonej nawierzchni, natomiast na takiej nawierzchni, jako znaki naziemne mogą służyć: rurki, pięty, bolce i inne podobne przedmioty wykonane z trwałego materiału. Na terenach grząskich i podmokłych utrwalenie punktów granicznych wykonuje się zaimpregnowanymi pałami drewnianymi.

Znaki graniczne umieszcza się w odległości dobrej widoczności z punktu na pumkt. w odstępach nie większych niż 200 metrów.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Art. 29)
  2. Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (§ 17-18)
Log in to comment

adzik7 Avatar
adzik7 odpowiedział w temacie: #7641 2018/06/01 16:56
Dodałabym, że stabilizację można wykonać dla punktów granicznych, których położenie jest bezsporne i należy wykonać ją w obecności stron (§16 rozp. ws rozgraniczania nier.)