admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Na czym polega wznowienie znaków granicznych? Na jakiej podstawie wszczyna się postępowanie w tej sprawie? Jakie dokumenty podlegają przekazaniu do zasobu?

 

Proszę opisać procedury wznowienia znaków granicznych. W jaki sposób nastąpi wszczęcie postępowania w sprawie wznowienia znaków granicznych oraz jakie dokumenty będą podlegały przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

 

Na czym polega wznowienie znaków granicznych?

Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia (Art. 39. 1 pgik). Przez znak graniczny rozumie się znak z trwałego materiału umieszczony w punkcie granicznym lub trwały element zagospodarowania terenu znajdujący się w tym punkcie (§ 2 rn).

Wznowienie polega więc na ponownej trwałej stabilizacji znaków granicznych, które z różnych przyczyn są przesunięte, uszkodzone lub zniszczone. Stabilizacja to utrwalenie punktu granicznego przez umieszczenie w nim znaku granicznego lub jednoznaczne oznaczenie jego położenia na istniejącym trwałym elemencie zagospodarowania terenu usytuowanym na granicy nieruchomości (§ 2 rn).

Na jakiej podstawie wszczyna się postępowanie w tej sprawie?

Proces wznowienia znaków granicznych jest techniczną czynnością geodezyjną, wykonywaną na zlecenie strony przez wykonawcę prac geodezyjnych (geodetę) z uprawnieniami z zakresu 2 (Art. 39. 2 pgik). Nie jest to postępowanie administracyjne.

 

Jakie dokumenty podlegają przekazaniu do zasobu?

Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje się do PZGiK (§ 71. 1 standardy).

W skład operatu technicznego wchodzą (§ 71. 2 standardy):

  1. szkice polowe i dzienniki pomiarowe;
  2. protokół wznowienia znaków granicznych;
  3. dowody doręczeń zawiadomień i kopie doręczeń wezwań;
  4. sprawozdanie techniczne;
  5. dokumenty zawierające wyniki pomiaru oraz opisy topograficzne punktów osnowy pomiarowej;
  6. pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych i zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematami GML określonymi w odpowiednich przepisach lub zapisane w innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK;
  7. wykazy zmian danych ewidencyjnych (w sytuacji gdy zmiany te wynikają z dokładniejszego określenia położenia znaków granicznych, niż położenie określone w bazie danych EGiB);
  8. inne dokumenty lub ich uwierzytelnione kopie pozyskane i wykorzystane przez wykonawcę;
  9. spis dokumentów operatu technicznego.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (pgik)
  2. Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (rn)
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (standardy)
Log in to comment

jacekmaslak75 Avatar
jacekmaslak75 odpowiedział w temacie: #4856 2017/05/25 19:15
Jeszcze bym dodał par. 30.1 , par.30.2 i par.30.3 rozp. w sprawie standardów
jacekmaslak75 Avatar
jacekmaslak75 odpowiedział w temacie: #4858 2017/05/25 21:29
Dodatkowo czynności wznowienia znaków granicznych podlegają zgłoszeniu właściwym miejscowo starostom - Art.12 ust.1 pkt.3 lit.b - pgik
marekszczepan Avatar
marekszczepan odpowiedział w temacie: #11058 2019/11/03 13:40
Możnaby dodać jeszcze Standardy
§ 65. Na treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiarów obiektów ewidencji gruntów i budynków składają się:
1) zestawienie zawierające:
a) współrzędne punktów granicznych obliczonych przez wykonawcę wraz z atrybutami opisowymi tych punktów,
b) współrzędne punktów granicznych pozyskanych z PZGiK wraz z atrybutami opisowymi tych punktów,
c) odchylenia liniowe obliczone na podstawie współrzędnych, o których mowa w lit. a i b;
2) wykaz współrzędnych punktów granicznych włączonych do roboczej bazy danych;
3) wykazy zawierające pola powierzchni obiektów obszarowych objętych pomiarem (działek ewidencyjnych, konturów użytków gruntowych, konturów klas gleboznawczych, klasoużytków i budynków);
4) data i podpis osoby, która sporządziła dokumentację.
K@mil_ Avatar
K@mil_ odpowiedział w temacie: #17082 2022/01/09 14:11
Zamieszczone tutaj rozporządzenie jest już nieaktualne. Czy w takim razie w odpowiedzi na to pytanie dobry okazałby się par. 35, 36 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2020 roku? Dodalibyście jeszcze któryś paragraf "po nowemu"?