admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Geodeta otrzymał zlecenie na wykonanie dokumentacji do celów prawnych dla nieruchomości, dla której stan zapisany w księdze wieczystej odnoście do powierzchni i granic nieruchomości, rożni się znacząco od stanu ujawnionego w ewidencji gruntów i budynków, a oba te stany różnią się od faktycznej sytuacji terenie. Opisać jakie rozwiązania uregulowania tej sprawy, zależnie od sytuacji powinien zaproponować geodeta właścicielowi nieruchomości, jeśli geodeta stwierdził że zarówno stan w KW jak i ewidencji gruntów jest błędny.

 

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości (art. 1. 1 kw). Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 3. 1 kw).

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności (art. 10. 1 kw).

Po usunięciu niezgodności, zgodnie z ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne, sąd obowiązany jest przekazać właściwemu staroście (art. 23. 1 pgik):

  1. odpisy prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach o:
    1. własność nieruchomości lub jej części, w szczególności dotyczących:
      1. stwierdzenia nabycia prawa własności do nieruchomości przez zasiedzenie,
      2. nabycia praw do spadku,
      3. działu spadku,
      4. zniesienia współwłasności,
      5. podziału majątku wspólnego,
      6. potwierdzenia nabycia prawa własności w wyniku uwłaszczenia,
    2. wydanie nieruchomości lub jej części,
    3. rozgraniczenie nieruchomości;
  2. zawiadomienia o nowych wpisach w działach I i II księgi wieczystej.

 

Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane katastru nieruchomości (art. 26. 1 kw).

W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje – na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika – sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości (art. 27. 1 kw). Sprostowanie może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości (art. 27. 2 kw). Do zawiadomienia, dołącza się wypis z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne – także wyrys z mapy katastralnej lub inny dokument stanowiący podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości (art. 27. 3 kw).

 

Opisać jakie rozwiązania uregulowania tej sprawy, zależnie od sytuacji powinien zaproponować geodeta właścicielowi nieruchomości, jeśli geodeta stwierdził że zarówno stan w KW jak i ewidencji gruntów jest błędny.

Geodeta przystępując do realizacji podziału nieruchomości musi w sposób prawidłowy określić jej stan prawny, czyli określić komu i na jakiej podstawie przysługują prawa do nieruchomości.

W pierwszej kolejności właściciel powinien uregulować stan prawny nieruchomości. Tzn. powinien zwrócić się do właściwego miejscowo sądu rejonowego z wnioskiem o wpis w księdze wieczystej swego prawa. Następnie geodeta może rozpocząć prace związane z uregulowaniem stanu zapisanego w ewidencji gruntów i budynków.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (kw)
  2. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (pgik)
Log in to comment

fizyk1 Avatar
fizyk1 odpowiedział w temacie: #4362 2017/03/04 19:53
Witam,

geodeta stwierdził, że stan w KW i EGIB w stosunku do powierzchni i granic nieruchomości jest błędny. Zgodnie za art. 26 kw podstawą oznaczenia nieruchomości w KW jest ewidencja gruntów i budynków, zmiana dokonana na tej podstawie przyniosłaby jedynie efekt w postaci zgodności rejestrów, natomiast nadal byłaby różnica między stanem faktycznym. W związku z powyższym można zaproponować dwa rozwiązania:
1. ustalenie granic zgodnie z par. 37 rozp. w sprawie EGIB
2. rozgraniczenie;
Należy poinformować właściciela o skutkach obu postępowań, tzn.
Ad. 1. czynności techniczne, zmiany do ewidencji wprowadzane są na podstawie wykazu zmian danych ewidencyjnych par. 46 ust. 3. rozp. egib oraz art. 22 ust.2 pgik, granica eiwdncyjna
Ad. 2. postępowanie administracyjne, zakończone decyzją administracyjną zatwierdzającą ustalony przebieg granic i położenie punktów granicznych, zmiana w egib wprowadzona na podstawie art. 23 ust. 3 pkt 1 lit. f), granica prawna

Zgodnie z par. 49 ust. 1 pkt 2) starosta zawiadamia wydział ksiąg wieczystych w wypadku zmian objętych działem I KW.
rulo Avatar
rulo odpowiedział w temacie: #4378 2017/03/11 11:19
Fizyk ale w pytaniu jest że granica różni się znacząco (cokolwiek miałoby to znaczyć). Chodzi o to żeby czasem nie przenosić prawa własności przy przesuwaniu granic. Pewnie dlatego w odpowiedzi postawiono nacisk na stan prawny. Może być też mapa do zasiedzenia ale to raczej na zlecenie sądu w postępowaniu o zasiedzenie. Twoje odpowiedzi oczywiście też są dobre w niektórych przypadkach. Pozdrawiam
rulo Avatar
rulo odpowiedział w temacie: #4379 2017/03/11 13:52
Jednak zasiedzenie odpada bo faktyczna sytuacja w terenie nie jest błędna czyli jest na nią jakiś dokument własności nieujawniony w egib i KW. Pozostaje mapa do celów prawnych z rozdzieleniem różnych stanów prawnych.
AK Avatar
AK odpowiedział w temacie: #4449 2017/03/20 09:01
W pytaniu jest podane, że różnią się GRANICE i POWIERZCHNIA. Czyli własność powinna być zgodna. W odpowiedzi jest u uregulowaniu stanu prawnego i zgłoszeniu w KW ujawnienia swego prawa- czy to ma sens? Myślę, że to należy zrobić najpierw, jeżeli byłaby niezgodność co do stanu prawnego (własności), a jeżeli występuje niezgodność co do granic i powierzchni to należałoby tu zaproponować rozwiązania ustalenia granic lub rozgraniczenia jak to napisał fizyk1. Na tej podstawie sprostujemy dane w ewidencji, a dane z ewidencji służą za podstawę wpisu do działu I KW (§49 egib oraz §28 rozp kw)
ania1234 Avatar
ania1234 odpowiedział w temacie: #5125 2017/07/02 18:41
Dodam 45 w sprawie egib
mustek1200 Avatar
mustek1200 odpowiedział w temacie: #5671 2017/10/22 17:28
1) rozpoczęłabym od analizy dokumentacji znajdującej się w PZGiK okślącej przebieg granic działek ewidencyjnych, mając na uwadze zapis 36 EGiB. W praktyce często występują "błędy" w ewidencji.
2) Jeśli stwierdzę, iż brak jest takiej dokumentacji, bądź ocenie ją jako niewiarygodna, zaproponuje USTALENIE PRZEBIEGU GRANIC DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH podczas którego dojdzie do 1 z 3 sytuacji: a) zgodne oświadczenia b) ostatni spokojny stan c) badanie śladów granicznych i analiza materiałów PZGiK.
Konsekwencją powyższego będzie ujawnienie zmian w EGiB oraz zawiadomienie wydziału ksiąg wieczystych o wskazanej zmianie, gdzie również uwidocznione zostaną zmiany.

Ja też nie do końca rozumiem zapis "geodeta stwierdził ...jest błędny"- to analizował już materiały PZGiK.
sikora12 Avatar
sikora12 odpowiedział w temacie: #10589 2019/08/24 12:57
Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na to pytanie? Wydaje mi się że odpowiedź mustek1200 jest sensowniejsza od tej opracowanej.
MaFia Avatar
MaFia odpowiedział w temacie: #18966 2022/08/23 18:35
Moim zdaniem jeśli stany na gruncie i w EGiB znacząco się różnią a dokumentacja uznana jest za niewiarygodną to należy dokonać rozgraniczenia.
P.S. czy ktoś tu jeszcze zagląda w 2022 r ?