admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jakie muszą być spełnione warunki, aby można uznać, że geodeta poprawnie wezwał strony do stawienia się w celu ustalenia granic w postępowaniu rozgraniczeniowym. Jak należy postąpić jeżeli strona:
- odmawia przyjęcia wezwania,
- jest nieobecna i nie udało się ustalić jej miejsca pobytu,
- jest niepełnoletnia lub niezdolna do czynności prawnych

 

W postępowaniu rozgraniczeniowym strony tego postępowania są wzywane na grunt w celu przeprowadzenie rozprawy granicznej z ich udziałem.

Wezwanie, zgodnie z art. 32 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika – nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

fizyk1 Avatar
fizyk1 odpowiedział w temacie: #3992 2017/02/07 23:39
" jak należy postąpić jeżeli strona jest nieobecna i nie udało się ustalić jej miejsca pobytu" w ww. odpowiedzi, jest wyjaśnione jak powinien postąpić organ prowadzący postępowanie, a nie geodeta. Wg mnie jest zasadne przytoczenie w tym miejscu par. 9 pkt 2 rozporządzenia w sprawie rozgraniczenia nieruchomości:
"Jeżeli nie jest możliwe ustalenie osób uprawnionych do wystąpienia jako strona w postępowaniu rozgraniczeniowym, geodeta odracza wykonanie czynności ustalenia przebiegu granic i zawiadamia o tym właściwy organ." Właściwy organ postępuje następnie wg art. 34 kpa.
t_tekien Avatar
t_tekien odpowiedział w temacie: #4104 2017/02/12 16:25
Jest niepełnoletnia lub niezdolna do czynności prawnych

Art. 11 KC: Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności
Art.30.2 KPA: Osoby niezdolne do czynności prawnych działają przez swoich ustawowych przedstawicieli
adzik7 Avatar
adzik7 odpowiedział w temacie: #7639 2018/06/01 16:35
Ja dodalabym jeszcze art. 41 KPA:

Art. 41. § 1. W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego.
§ 2. W razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
Leon Avatar
Leon odpowiedział w temacie: #8848 2019/01/18 17:23
art. 11 KC i art. 32 ust. 2 KPA nie ma zastosowania gdyż czynności geodety wymagają pełnomocnictwa szczegółowego gdyż przekracza to zwykły zarząd w takim przypadku musi być zgoda sądu rodzinnego na rozporządzanie własnością gdzie współwłaścicielem jest osoba nieletnia. Mało letni nie może dać pełnomocnictwa szczegółowego. Moim zdaniem par. 9 rozporządzenia jest jak najbardziej słuszny. Geodeta nie jest w stanie ustalić adresu jeżeli nie jest dostępny w ewidencji. Organ administracji ma trochę więcej możliwości nawet wspomniany art. 34 z KC.
PiotrS Avatar
PiotrS odpowiedział w temacie: #10690 2019/09/16 19:35
KPA - Art.43. W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. O doręczeniu pisma sąsiadowi lub dozorcy zawiadamia się adresata, umieszczając zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, w drzwiach mieszkania.