admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
283
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jakiego rodzaju służebności występują w polskim prawodawstwie? Proszę omówić każdą z nich. W jaki sposób służebności wykazuje się na mapach?

 

Służebność to rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego. Rodzaje służebności zostały omówione w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny.

W polskim prawodawstwie występują następujące rodzaje służebności:

  • służebność drogowa;
  • służebność gruntowa;
  • służebność osobista;
  • służebność przesyłu.

Służebność drogowa

Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

 

Służebność gruntowa

Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Art. 288. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

 

Służebność osobista

Art. 296. Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).

Art. 297. Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów rozdziału niniejszego.

Art. 298. Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Art. 299. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Art. 300. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

Art. 301. § 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.
§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

 

Służebność pzresyłu

Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 3052. § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Art. 3053. § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.
§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.
§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 3054. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

 

W jaki sposób służebności wykazuje się na mapach?

  • mapa do celów prawnych - zasięg służebności gruntowych wyróżnia się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej, w polu mapy wolnym od rysunku (§ 77.9 standardy).
  • mapa do celów projektowych - na mapie do celów projektowych, w granicach projektowanej inwestycji budowlanej, wyróżnia się linią przerywaną w kolorze brązowym grunty obciążone służebnościami gruntowymi ujawnionymi w księgach wieczystych oraz umieszcza się skrótowy opis treści lub sposobu wykonywania tych służebności. Powyższego przepisu nie stosuje się, gdy charakter projektowanej inwestycji budowlanej nie wpływa na sposób zagospodarowania gruntów objętych mapą do celów projektowych. W przypadku gdy mapa do celów projektowych została wykonana bez ustalenia obciążeń, o których mowa powyżej, wykonawca zamieszcza na tej mapie stosowną informację w tej sprawie (§ 79.4-6 standardy).

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (kc)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (standardy)
Log in to comment

klio Avatar
klio odpowiedział w temacie: #5617 2017/10/12 17:39
Czy sluzebnosc drogowa nie jest rodzajem sluzebnosci gruntowej lub osobistej ?
art. 146 droga konieczna na rzecz posiadacza - jednakze posiadacz moze zadac tylko ustanowienia sluzenosci osobistej
AniAni Avatar
AniAni odpowiedział w temacie: #5622 2017/10/13 08:43
Ja bym nie interpretowała drogi koniecznej jako służebności drogowej - jest ona wpisana w rozdziale treść i wykonywanie własności a nie w dziale służebności.
Natomiast art. 146 ma zastosowanie dla posiadacza samoistnego.

W odpowiedzi zamiast § 79.4-6 powinien być § 80.4-6 (standardy)
klio Avatar
klio odpowiedział w temacie: #5625 2017/10/13 13:04
Zgodnie z art. 145 KC droga konieczna to sluzebnosc drogowa wiec nie jest to kwestia interpretacji AniAni.
Jakiego rodzaju służebności występują w polskim prawodawstwie?
Zgodnie z KC dział III rozrozniamy: sluzebnosc: gruntowa, osobista, przesylu.
Sluzebnosc drogowa jest rodzajem sluzebnosci gruntowej, a w przypadku posiadacza samoistnego zgodnie z art 146 KC jest rowniez sluzebnoscia osobista.
W jaki sposób służebności wykazuje się na mapach?- w pytaniu nie jest napisane na jakich mapach? wiec bylabym sklonna twierdzic, ze trzeba rozroznic mapy i podac obie podstawy prawne § 79.4-6 i § 80.4-6 (standardy)
AniAni Avatar
AniAni odpowiedział w temacie: #5628 2017/10/13 14:31
Zgodnie z KC dział III rozrozniamy: sluzebnosc: gruntowa, osobista, przesylu.

Co do przedstawiania służebności na mapach to nie ma tu zastosowania § 79.4-6 w żadnej kwestii i jest błędnie wpisany.